Poznáte Gruzínsko?

Gruzínsko
Tbilisy

Stavím sa, že drvivá väčšina z vás zrejme nebude môcť odpovedať na túto otázku kladne. Gruzínsko totiž nie je tou notoricky známou dovolenkovou destináciou, kam sa vyberáme na rodinné dovolenky, zďaleka nie je v ponuke všetkých katalógov, ani nie je krajinou, kde animátori ako na bežiacom páse zabávajú dovolenkovania a atrakcií chtivé masy rekreantov. Nič také, ani podobné totiž v Gruzínsku, tak, ako sme ho poznali my, nenájdete. Našťastie! Gruzínsko vás však očarí svojou naturálnosťou.

Krajina mnohých pôvabov i prekvapení Monumentálne a fascinujúce pohorie Kaukazu so zasneženými vrcholcami päťtisícoviek, malebné údolia, pretínané riekami,  posiate vinohradmi a často i strmými, skalnatými kaňonmi, starobylé chrámy a kláštory, skalné mestá a nekonečná pohostinnosť úprimných ľudí, ktorí veria, že hostia sú dar – to všetko je Gruzínsko. Krajina, ktorú rozlohou (69 700 km2),počtom obyvateľstva (4,47) i pohnutou históriou mnohí tak trochu prirovnávajú k Slovensku.

Kaukaz
Táto malebná a vskutku zaujímavá krajina, obklopená kaukazskými horami, je dôležitou križovatkou medzi Európou a Áziou. Krajina sa rozprestiera medzi Čiernym a Kaspickým morom a hraničí s Tureckom, Ruskom  Arménskom a Azerbajdžanom.  

Gruzínsko, Georgia alebo Sakartvelo…?
Krajinu, ktorú u nás poznáme ako Gruzínsko, jej obyvatelia nazývajú  Sakartvelo. V angličtine sa však Gruzínsko volá Georgia.  Prečo také odlišnosti? Podľa jednej teórie je názov odvodený od patróna krajiny svätého Juraja (grécky Georgios). Názov Gruzínsko, ako ho poznáme my, pochádza vlastne z ruštiny (Грузия – Gruzija). Aj to je dôvod, preto v roku 2009 Gruzínsko požiadalo pobaltské republiky, aby ruský názov nepoužívali a prešli na odporúčané meno Georgia pre estónčinu a Georgij pre litovčinu.

Pohnutá história…
Táto rozlohou neveľká krajina mala naozaj bohatú, ale aj ťažkú a pohnutú históriu. Napriek tomu, že už v rokoch 439 alebo 443 až 502 alebo 522 kráľ Gruzínskeho kráľovstva Vachtang Gorgasali (Vlčia hlava) založil mesto Tbilisi, ktoré je aj v súčasnosti hlavným mestom, krajinu od dávnych čias a priebežne plienili a obsadzovali Arabi, Peržania i Seldžuckí Turci.

Gruzínsko
kráľ Gruzínskeho kráľovstva Vachtang Gorgasali (Vlčia hlava)

V 8. storočí bolo Tbilisi dokonca sídlom arabského emíra. Gruzínci Tbilisi opäť dobyli ať v roku 1122 za vlády kráľa Dávida IV., ktorý presunul z Kutaisi hlavné mesto do Tbilisi. Potom však toto územie zase dobyli Mongoli, na konci 18. storočia Gruzínsko ohrozovali Peržania a od roku 1801 sa stalo súčasťoz Ruského impéria. Až 5 rokov po veľkej októbrovej socialistickej revolúcii získalo Gruzínsko opäť svoju nezávislosť, ale tá, žiaľ, opäť netrvala dlho. Po intervencii sovietskych vojsk v roku 1920 násilným zjednotením Arménska, Azerbajdžanu a Gruzínska vytvorili Zakaukazskú sovietsku federatívnu republiku, ktorú potom znovu rozdelili na tri republiky. Samozrejme, Gruzínsko sa pokúšalo o osamostatnenie, ale tieto pokusy – známe už aj za vlády  J. V .Stalina – boli vždy a všetky kruto potlačené. Súčasťou ZSSR bolo Gruzínsko až do roku 1991. Od 9. 4. 1991 sa začala písať nová história nezávislého a suverénneho Gruzínska, ktorého hlavným mestom je Tbilisi.

Grizinsko
Tbilisi a rieka Kura

Prechádzka Starým mestom Tblisi Ak sa chystáte do Gruzínska a chcete si svoje spoznávanie krajiny vychutnať čo najlepšie, odporúča sa naplánovať si cestu na obdobie od polovice mája do začiatku júla, alebo potom od začiatku septembra do stredu októbra. Nám sa to podarilo v tom druhom termíne, uprostred jesene, a to bolo veľmi príjemné. V júli a auguste býva veľmi vlhko a horúco – teploty môžu dosahovať až okolo 40 stupňov Celzia. Na prechádzku mestom je treba náležite sa pripraviť a ak sa chystáte navštíviť aj chrámy, ženy nesmú zabudnúť pribaliť si do príručnej tašky aj väčšiu šatku, ktorá je v pravoslávnych chrámoch neodmysliteľnou pokrývkou ženskej hlavy. V niektorých chrámoch je nutné, aby ženy mali dokonca aj sukňu, na čo, našťastie, pamätajú už pri vchodoch týchto chrámov, kde vám takéto zavinovacie sukne zapožičajú. Ak si v Tbilisi niečo rozhodne nesmiete nechať ujsť, tak je to prechádzka Starým mestom. Staré domy s pôvabnými vyrezávanými drevenými balkónmi, starobylé chrámy a medzi tým všetkým úzke uličky, ktoré okrem pravoslávnych chrámov vedú aj k synagogám, malé obchodíky, ale aj umelecké galérie – to všetko ponúka Staré mesto Tbilisi a rozhodne si na to treba nájsť čas. Skutočne je tu čo pozerať – treba len dobre zaostriť zrak a pripraviť si fotoaparát – skrátka fotiť, fotiť, fotiť – sme presvedčení, že napokon sa vám stane to, čo nám, že mnohé skryté pôvaby, ktoré sme v náhlivosti nestihi dostatočne zaregistrovať, sme odhalili a vychutnali si až doma… Nuž čo, o dôvod viac vybrať sa do Gruzínska znovu…!

Staré Tbilisi

Matka Gruzínska a impozantné chrámy
Na brehu rieky Kura, nad starým mestom, sa týčia ruiny pevnosti Narikala zo 4. storočia, ktorá sa ešte v ďalších storočiach dobudovávala. To, čo sa z nej zachovalo dodnes, pochádza väčšinou z 16. a 17. storočia. Nad pevnosťou sa vypína a po celom Tbilisi rozhliada obrovská socha Matky Gruzínska Kartlis Deda.

Pevnosť Narikala

Pod ňou sa na na území parku pevnosti rozprestiera botanická záhrada, založená ešte v 19. storočí a zaberá 128 hektárov. Z ďalších miest, ktoré si rozhodne treba pozrieť, je napríklad kúpeľná štvrť Abanotubani so sírnatými kúpeľmi zo 17. storočia, mešitou a krásnym parkom. Kúpele sú celoročne v prevádzke a okrem kúpania v liečivej vode ponúkajú aj masáže.

Kúpeľná štvrť Abanotubani

Chrám Metekhi a Kostol Najsvätejšej Trojice
Pôvodný kostol Metekhi dal postaviť kráľ Demetre II. v rokoch 1278 – 1284 a bol niekoľkokrát prestavaný. Kostol je postavený na kopci a vypína sa nad riekou Mtkvari a nad kúpeľmi Abanotubani. Počas sovietskej éry sa kostol prestal využívať na cirkevné účely, bol značne zničený a neskpôr sa používal ako divadlo. Kostol sa nanovo zreštauroval v roku 1980 a od roku 1988 sa znovu využíva na bohoslužby. Pri kostole možno obdivovať aj sochu kráľa Vaghtanga Gorsaliho (zakladateľa Tbilisi) od známeho gruzínskeho socháta  Elguja Amashukeliho.

 

Chrám Metekhi

Popri prastarých chrámoch možno obdivovať aj monumentálne, celkom nové chrámy – jedným z nich je rozhodne Katedrála Najsvätejšej Trojice vTbilisi (Sameba), ktorá je dielom gruzínskeho architekta  Archila Mindiashvilliho a je hlavnou katedrálou gruzínskej ortodoxnej cirkvi. Vybudovali ju na kopci Elia v rokoch 1995 – 2004 na pamiatku 1500-stého výročia samostatnosti gruzínskej cirkvi a pri príležitosti 2000 rokov od narodenia Ježiša Krista. Katedrála je skutočne monumentálna a pozostáva z deviatich kaplniek, zasvätených svätcom gruzínskej ortodoxnej cirkvi.

Kostol Najsvätejšej Trojice

Keď sa staré snúbi s novým
Ak sa chcete pokochať novodobejšou atmosférou Tbilisi a pocítiť dušu mesta, môžete sa odviezť lanovkou z hory Mtacminda, prejsť sa po Rustaveli Avenue, ktorá sa začína na Námestí slobody a meria 1,5 kilometra. Práve tu sídlia mnohé vládne, či obchodné budovy, ale aj divadlá, opery, školy, či múzeá.

Rustaveli Avenue

Zaujmú však aj nové mosty, novodobá supermoderná Hudobná divadelná hala, pripomínajúca obrovské potrubia, Prezidentský palác ozdobený obrovskou sklenou kupolou alebo Public Service Hall, budova postavená v roku 2013, slúžiaca na vybavovanie bežných byrokratických úkonov, pripomínajúca huby. Samozrejme, je toho ešte oveľa viac, čo Tbilisi ponúka – treba sa len pozorne porozhliadať a vnímať mesto a krajinu, ktoré sú pre nás v mnohom doslova exotické a možno aj preto také príťažlivé. Gruzínsko treba skrátka zažiť!

Pokračovanie nabudúce…..

Text: Jana Vančová
Foto: Jana Vančová, Henrieta Karabová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach