SPÄŤ
Cestovanie

Praha – 1918-2018

Od: Jana Vančová 21.3.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

V tomto roku si pripomíname 100 rokov od založenia Československa. O tom, čo všetko Praha v tomto čase ponúka svojim návštevníkom a turistom, i o tom, aké výnimočné miesta by sme určite mali poznať, sme sa pozhovárali so štatutárnym zástupcom Prague City Tourism, Petrom Slepičkom.

Praha patrí k najnavštevovanejším európskym mestám. Čo si myslíte, že v tomto zohráva najväčšiu úlohu?

Mestská turistika v Európe je všeobecne na vzostupe a Praha nie je výnimkou. Väčšina návštevníkom ku nám stále prichádza za unikátnymi pamiatkami a architektúrou na jednom mieste v dochádzkovej vzdialenosti, ale čoraz viac ľudí prichádza vďaka kultúrnym, športovým a ďalším akciám.

Praha

To, samozrejme, však nestačí na to, aby si destinácia udržala atraktivitu. Preto v posledných rokoch s nadšením sledujeme veľký rozvoj ponuky a predovšetkým výrazné zlepšenie kvality služieb. V súlade s týmto trendom sme sa zamerali  napríklad na propagáciu pražských kaviarní, ktoré dnes už smelo predbiehajú podniky v  kaviarenských  metropolách, napríklad Berlín, Londýn alebo New York. To sa nám rozhodne osvedčilo, brožúra Pražské kavárny bola v priebehu niekoľkých mesiacov kompletne rozobraná, takže teraz pracujeme na reedícii.

Praha

Čo by turisti rozhodne nemali v Prahe vynechať?

Ak sú v Prahe po prvý raz, tak si nemôžu nechať ujsť kónické pražské pamiatky, ako Karlov most, Pražský hrad, Židovské mesto, Staromestské námestie. Potom by som doporučil najmä  návštevu Staromestskej radnice, pretože zaujímavé turistické sály a výhľad z novoupravenej veže rozhodne stoja za to v akúkoľvek dennú i večernú dobu!

Praha

Radnica už od minulého roku prechádza náročnou rekonštrukciou, ale väčšina objektu je už pre návštevníkov prístupná. Pokiaľ však chcete vidieť slávny orloj, budete si, bohužiaľ, musieť počkať do októbra. Bol totiž v januári demontovaný a v súčasnej dobe je v reštaurátorských dielňach. Ak ste však už v Prahe boli, a možno dokonca niekoľkokrát, vyberte sa mimo preľudneného centra.

Praha

Ak si užívate poetiku starých továrenských komplexov a máte radi súčasné umenie, určite sa vydajte do Holešovíc, pokiaľ hľadáte, kde sa dobre najesť, napiť a ste fanúšikmi modernej architektúry, nesmiete vynechať Karlín. Na jar a v lete si nenechajte ujsť náplavku, alebo najväčší pražský park na Letné.

Praha

Aké je vaše najobľúbenejšie miesto v Prahe?

Jáááj, tých je veľa. Milujem kolorit Letenského parku s prekrásnymi výhľadmi na Prahu, prechádzky okolo rieky, štvrť Braník, na ktorú sa tak trochu zabúda, pražské vinice, ale napríklad aj rozsiahly, ale jediný kubistický cintorín na svete v Ďábliciach. Veľmi pekným miestom sú zrekonštruované priestory Národnej galérie v kláštore sv. Anežky. Rád navštevujem aj kaviarne v Prahe, o ktorých som sa už zmienil, ale aj malé pivovary, ktorých môže Praha ponúknuť viac ako tri desiatky.

Praha

Učaril mi aj koncept mäsiarstva s ponukou tankového piva. Dnes takisto zisťujem, koľko krásnych detských ihrísk Praha ponúka. Napríklad na Výtoni a potom prechádzkou k ďalšiemu na Vyšehrad. Evergreenom je jedinečná pražská zoologická záhrada.

Praha

Čo chystá Prague City Tourism na rok 2018?

Pripravujeme novú brožúru o pražských parkoch a záhradách a reedíciu našich obľúbených titulov. Ale predovšetkým sa tohto roku venujeme výročiu 100 rokov od založenia Československa. Vydali sme brožúru  Praha 1918 – 2018, kde záujemcovia nájdu krátky  historický úvod, medailóniky významných osobností a predovšetkým prehľad najdôležitejších a najzaujímavejších akcií k výročiu.

Praha

Pripravili sme aj tak trochu netradičný titul, katalóg Praha 1918 – 1922. Nie je to však tak celkom brožúra pre turistov, ale ide skôr o vizuálne zaujímavú a obsahovo pestrú mozaiku všetkého, čo možno zaradiť pod pojem Československo. Ku každému roku sme priradili jednu stavbu, pamätník, umelecké dielo, alebo iný fenomén, nájdete v ňom napríklad Zoologickú záhradu hlavného mesta Prahy, hračky Vladislava Sutnara, Bio OKO, električku Tatra T3 alebo hliníkové obklady metra na trase A.

Praha

K výročiu sme spustili aj špeciálnu webovú stránku prague.eu/ceskoslovensko, kde si môžete uvedené publikácie nielen stiahnuť, ale nájsť aj ďalšie články o histórii, miesta spojené s Československom, alebo ďalšie výstavy a akcie. Samozrejme, výročiu sme prispôsobili aj ponuku našich pravidelných vlastivedných vychádzok so sprievodcami.

Praha

Na otázky odpovedal štatutárny zástupca Prague City Tourism Petr Slepička

womangalérie VŠETKY