Provensálsko – kraj histórie, levandule, vína a umenia

Krajina olivovníkov, vínnej révy,  voňavej levandule,  antiky a impresionizmu. Slnko, more, farby, vône, architektúra, umenie – to sú hlavné ingrediencie, z ktorých je namiešaná atmosféra života v Provensálsku. Kamenné dedinky sú doslova orlími hniezdami vysoko na skalách. Uličky so starobylými fontánami, kaviarničky a obchodíky plné miestnych špecialít. Pulzujúce farmárske trhy, kde nájdete sezónne  ovocie a zeleninu, tradičné provensálske mydlá, ručne vyrobenú čokoládu, či levanduľový med. Medzi symboly Provensálska patrí nepochybne hlboko rozoklaný Canyon du Verdon, kde sa vám pri pohľade do 700-metrovej hĺbky zatají dych. Je rajom pre horolezcov, vodákov a turistov. Opevnené usadlosti, stredoveké mestečká, kde sa zastavil čas, či olivové háje a vinohrady, ktoré ostali  nedotknuté a ponúkajú autentický zážitok. Božské vône Provensálska vás presvedčia, že ste sa ocitli v najväčšej parfumérii sveta.

Provensálsko

Za históriou a umením

Kúsok za Nice, smerom do vnútrozemia, nájdete malebnú provensálsku dedinku na vrchole  kopca „Village perche“ (orlie hniezdo) Saint Paul de Vence. Zachovalé stredoveké  jadro, úzke uličky s obrazovými galériami a luxusnými butikmi. V kamenných domoch zo 16. a 17. storočia, kedysi boli dielne obuvníkov, tkáčov a iných remeselníkov, o čom do dnes svedčia erby umiestnené na niektorých z nich. V minulosti toto starobylé mesto často navštevovali umelci ako napríklad Picasso, Renoir alebo Marc Chagall, ktorého nájdete pochovaného na miestnom cintoríne.

Provensálsko

Mesto sa pýši mnohými architektonickými skvostmi. Za všetky spomeniem krásnu fontánu z roku 1611, ktorú nájdete na malom, malebnom námestíčku.  Z hradieb zo 16. storočia sa vám naskytne úžasný výhľad do okolia, na malebnú krajinu Lubéronu.

Za vínom a levanduľou

Vápencové pohorie Montagne du Lubéron patrí k najpríťažlivejším oblastiam Provensálska. Snúbi sa tu bujná príroda s malebnými dedinkami. Vinú sa tu cestičky okolo viníc, čerešňových sadov a levanduľových polí. Hoci v minulosti bolo pohorie Lubéronu útočiskom zbojníkov, dnes ukrýva luxusné sídla.

Provensálsko

Najvýznamnejším miestom tejto oblasti je Bonnieux, typická provensálska dedinka na vrchole kopca, s kostolom z 12. storočia a hradbami z 13.storočia. Ak sa chcete k nemu dostať, musíte vyšľapať 86 schodov. Výhľad však stojí za to. Je to impresionistická zmes viníc, levandule a ovocných stromov. Okrem iného, nájdete v dedinke aj malé bistro s fontánou, v ktorom v jednej scéne obsluhoval hostí aj Russel Crowe vo filme Dobrý ročník.

Ako ďalšiu zastávku v tomto malebnom kraji vám odporúčam dedinku Roussillon, kde je červené takmer všetko. Domy, aj skaly. Tento skrytý klenot francúzskeho juhu je presláveným náleziskom okru. Kedysi sa tu ťažilo až 17 odtieňov okru ( fialový, červený, oranžový, žltý….). Slávna „okrová cesta“ vás prevedie scenériami, aké ste možno nikdy v živote nevideli. 

Pre tých z vás, ktorí chcete vidieť nádherné levanduľové polia, odporúčam navštíviť neďaleký romantický kláštor z 12. storočia Abbey de Sénanque. Kláštor je obkolesený levanduľovými záhonmi a je zachytený hádam na každej provensálskej pohľadnici.

Ak  holdujete dobrému vínu, určite nezabudnite navštíviť známu vinársku dedinku  Châteauneuf-du-Pape. Preslávila sa svojím vynikajúcim ťažkým červeným vínom, ktorým nepohrdli v minulosti ani pápeži. Vinice tejto oblasti sa rozprestierajú na východnom brehu rieky Rhôny. Sú typické tým, že vínna réva rastie v červenej zemi, ktorá je plná riečnych kameňov. Kamene fungujú ako tepelné akumulátory. Cez deň sa vyhrejú a v noci sálajú teplo. Vďaka tomu je hrozno mimoriadne vyzreté a víno z neho hutné. Hlavné odrody, ktoré sa tu pestujú, sú Grenache, Syrah a Mourvèdre.

Po stopách Nostradama a Vincenta van Gogha

Saint Rémy, typické provensálske mestečko, dookola obklopené širokými lánmi pšenice a vlčieho maku. Mesto sa pýši tým, že sa tu v roku 1503 narodil mysliteľ Michel de Nostre-Dame, známy ako Nostradamus.

Provensálsko

Avšak omnoho viac sa spomína tento malý kúsok sveta v súvislosti s Vincentom van Goghom. Po tom, čo si v roku 1888 odrezal ucho, sám sa uchýlil do miestneho ústavu pre duševne chorých – do kláštora Saint Paul de Mausolé. Tu odpočíval, liečil sa a tvoril. Namaľoval tu viac ako 150 kresieb a 140 obrazov, vlastne všetky svoje najslávnejšie diela, ako napríklad „Hviezdna noc“, „Pole s cyprusmi“, “ Olivovníky“, slávne „Kosatce“ a „Slnečnice“a mnohé iné. Kláštor pochádza z 10. storočia a dodnes je tu liečebňa, ktorá využíva terapiu umením. Van Goghova izba je prístupná verejnosti. Dostanete sa do nej cez krásnu krížovú chodbu po schodoch. V malej izbičke nájdete kovovú zelenú posteľ, dve stoličky a malý drevený stolček. Z okna je výhľad na kvetinové polia a kamenný múr. Tento motív sa objavuje na mnohých van Goghových obrazoch.

Vincent van Gogh hľadal inšpiráciu a maľoval aj v blízkom meste Arles (UNESCO). Malý Rím na Rhône, ako sa tiež tomuto mestu hovorí, založili v 6. storočí p.n.l. Gréci. Iba v málo mestách Provensálska sa tak vydarene snúbi čaro tohoto kraja. Rímske pamiatky, ako napríklad amfiteáter a Constantinove kúpele, sú skvele doplnené okrovými múrmi novodobejších budov. Mesto je baštou provensálskych tradícií a kultúry a tunajšie múzeá patria k tým najlepším v kraji. Najúžasnejšou pamiatkou Arles je aréna, ktorá bola postavená za cisára Vespasiána, ako miesto pre zápasy gladiátorov a jej kapacita bola neuveriteľných 20.000. Vďaka dômyselnému systému  ju mohli evakuovať iba za 5 minút. Aréna bola postupom času obstavaná obytnými domami, ktoré kolom- dokola vytvorili pomyselné hradby. Dodnes sa zachovala väčšina tejto dvojposchodovej budovy. Dvakrát ročne sa tu koná La Feria – nejde o nič iné, ako o koridu s camarskými býkmi, ktorí sa vyznačujú rohmi zahnutými dohora. Nejde pritom ani tak o býčie zápasy, ako skôr o naháňačku medzi býkom a matadorom v bielom obleku, ktorý musí z jeho rohu dať dolu kokardu.

Dobrá rada na záver:

Neponáhľajte sa!  – To je hlavná zásada tohto kraja a trávenia času v ňom. Zážitok z tejto malebnej časti južného Francúzska sa nedá prehlbovať počtom nachodených kilometrov 🙂

Save

Save

Save

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach