Sopron a okolie

Sopron a Neziderská oblasť Fertő-táj sa vyznačujú kultúrnou i prírodnou pestrosťou. Môžeme sa vybrať po stopách slávnych hudobníkov – Haydna a Liszta, po stopách veľmožských rodín – Esterházyovcov a Széchenyiovcov a nazrieť do ich pompézneho spôsobu života, oboznámiť sa s niekdajším sedliackym spôsobom života obyvateľstva žijúceho  pri vodných brehoch, alebo nazrieť do tajov živého sveta trstinových porastov. Všetky tieto prírodné a kultúrne bohatstvá sú oprávnene súčasťou dedičstva ľudstva.

Sopron

Sopron, mesto Ferenca Liszta:

Malé mestečko, ktoré leží pri západnej hranici krajiny a je známe svojimi kultúrnymi pamiatkami a mimoriadne pekným prírodným okolím, má rôzne pomenovania. Označuje sa ako „Mesto oddanosti“, „Mesto Ferenca Liszta“, „Hlavné mesto Frankovky modrej“, ale tiež ako „mesto múzeí.“ Netreba sa tomu čudovať, veď stavebné slohy niekoľkých storočí sa tu navrstvili na seba, fórum z rímskej doby a stredoveký hradný múr, renesančné a barokové domčeky, gotické a barokové kostoly, stredoveká synagóga a paláce z 19. storočia. Sopron patrí medzi mestá s najbohatším historickým dedičstvom.

Symbolom Sopronu sa stala Požiarna veža (Tűztorony) týčiaca sa nad mestom

Samozrejme dnes už nie je v nej požiarna stráž, ale sú tu umiestnené výstavy a môžeme si pozrieť sochy a kamenné pozostatky rímskeho fóra. Stavbu sa však preslávilo predovšetkým súsošie umiestnené na priečelí: Hungária v kruhu oddaných obyvateľov mesta. Dielo pripomína sčítanie obyvateľstva z roku 1921, keď sa mesto Sopron rozhodlo naďalej ostať súčasťou Maďarska. Od tohto je odvodené pomenovanie: „Civitas Fidelissima”.

Hovorieva sa, že Sopron je aj „mestom múzeí“

Ten, kto si nepozrie starodávne domy a paláce iba zvonka, ale prijme pozvanie, ktoré je vyložené na tunajších bránach, si môže pozrieť najrôznejšie expozície: lekárnické múzeum, banícke a lesné múzeum v aristokratických palácoch, pekárenské múzeum v niekdajšej pekárni a v kostoloch evanjelické múzeum i zbierku z katolíckych cirkevných dejín. Nehovoriac o mnohých umeleckých galériách.

Sopron

Dejiny mestečka sa spájajú s osudmi viacerých známych osobností – panovníkov, politikov, básnikov či umelcov

Medzi najvýznamnejšie patrí všestranná osobnosť romantickej hudby 19. storočia, najväčší klavírny virtuóz Ferenc Liszt, ktorého k mestu pripútalo mnoho nitiek. List, ktorý sa narodil v Sopronskej župe, nebol len hudobným skladateľom, ale aj popredným klaviristom a virtuózom, u ktorého sa hudobné nadanie prejavilo veľmi skoro. Svoj prvý koncert mal ako 9 ročné zázračné dieťa práve v Sopron, v budove vtedajšieho kasína a počas svojho života viackrát koncertoval v tomto meste, čo aristokratické publikum nadšene vítalo. Priestory, v ktorých sa v tých časoch konali koncerty, si môžeme pozrieť aj dnes. Nachádzajú sa v centre mesta spolu s pamätnou tabuľou, sochou, ba dokonca aj s kaviarňou, ktorá nesie jeho meno a  uchováva pamiatku Ferenca Liszta prostredníctvom výstavy. Už je tomu dvesto rokov, ako sa narodili nesmrteľné diela tohto hudobného skladateľa, avšak jeho hudba i dnes ponúka nezabudnuteľný zážitok pre odborníkov a milovníkov hudby.

Región Západného Zadunajska (Nyugat-Dunántúli Régió) je známy aj svojimi vínami. V oblasti Sopron alebo Pannonhalma si každý môže nájsť svoje víno.

Kúpele nám pomáhajú spomaliť dnešný hektický svet, v termálnej vode sa naše telo môže uvoľniť a po popíjaní vína s priateľmi môžeme načerpať nové sily do všedných dní.

Sopron

Spoznávanie sa oplatí začať návštevou hlavného mesta Frankovky modrej – Sopron

Slávnej Frankovke modrej neuškodí na dobrom mene ani legenda, podľa ktorej v čase, keď sa tu zdržiavali Napoleonove jednotky, sa v tejto oblasti ešte nepestovalo červené hrozno. Najvzácnejšia časť vinohradníckej oblasti sa rozprestiera v mierne kopcovitom okolí jazera Fertő-tó. Okrem ochutnávky Frankovky modrej s príjemne trpkou chuťou ďalšou kuriozitou je, že hospodári, alebo ako ich tu nazývajú poncichteri, nestavajú pivnice vo vinohradoch, ale v meste, pod svojimi domami. Toto provinárske riešenie aj dnes vedia skutočne oceniť hostia, ktorí ich navštevujú. Okrem Frankovky modrej medzi obľúbené odrody tejto vinohradníckej oblasti patrí Zweigelt a Cabernet Suavignon a z bielych odrôd Veltlínske zelené, Chardonnay, Zenit a Irsai Oliver. Stojí za to ochutnať ich, keď zavítame do Sopron a okolia.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach