Svetová rarita v Južnej Dalmácii

Južná Dalmácia,  to nie je len ospievaný Dubrovník, ocenený UNESCOM, ale aj čarovné ostrovy s exotickými názvami Elafiti, Pelješac, či známa Korčula, ale aj veľa malých aj nepomenovaných ostrovov. Na Slovensku je však možno menej známe , že na šiji  spájajúcej  Pelješac s pevninou, leží  mestečko Ston, od Dubrovníka vzdialené len  51  kilometrov, ktoré je svetovou raritou. Múry v Stone sú najdlhšou obrannou sústavou v Európe a  po Čínskom múre sú  druhým najväčším. múrom na svete, prezývaným aj  malý čínsky múr.

v Južnej Dalmácii

Stonské opevnenie bolo vybudované v 14. storočí, potom čo sa Pelješac stal súčasťou  Dubrovníckej  republiky. Kvôli obrane bola postavená monumentálna obranná sústava, najväčšia vo vtedajšej Európe, ktorej hradby mali chrániť mesto, ale predovšetkým soľné polia a ich biele zlato, soľ. Najprv bol postavený obranný múr z jednej strany polostrova na druhú v dĺžke cca 5,5 km. Týmto múrom bol Pelješac oddelený od pevniny. Potom boli založené dve mestečká. Na juhu Ston a na severe Mali Ston. Múry sú jedinečné s  počtom 41 veží ,siedmimi baštami a dvoma pevnosťami a  patria k  najzaujímavejším pamiatkam v Dalmácii. Najlepší výhľad na úhľadné  soľné políčka SALIN je práve z hradieb, z ktorých je dobre vidieť aj na mesto,  s  pôdorysom nepravidelného päťuholníka a ulice Stonu, ktoré sa pravouhlo pretínajú. Zaujímavý je aj  neogotický kostol svätého Blažeja, františkánsky kláštor svätého Michala, či Kniežací palác. Zemetrasenie v roku  1996 zničilo najmä  historický stred mestečka. Nepoškodená vtedy zostala len  najvýraznejšia časť niekdajšieho opevnenia, pevnosť Veliki Kaštio. Od nej vedú hradby na vrch Pozvizd a do Malého Stonu, spevnené 31 hranolovými vežami a 6 valcovými bastiónmi. Ston veľmi utrpel  aj vo vojne v rokoch 1991- 92. Stonský múr a soľné polia v Stone sú  kultúrnou pamiatkou a uchádzajú sa o   zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ryby a soľ

Ak sa chystáte na dovolenku do južnej Dalmácie a ste milovníkom rybacích špecialít, máme pre vás tip. Mestečko Ston  je totiž rajom rybích pochúťok. Reštaurácií je tu síce len niekoľko, ale mušle aj ryby tu vraj servírujú úplne najčerstvejšie a najchutnejšie v celej Dalmácii. V reštaurácii  Koruna si môžete pochutnať  na  najlepších ustriciach, rybách a všetkých možných morských potvorkách. Ustricová polievka, ustrice grilované i surové, rôzne druhy rýb, kalamáre, kraby, to všetko úplne čerstvé , priamo z mora. A  ktomu čerstvá zelenina a  vynikajúce víno Plavac, či Dingač , ktorému sa darí len v južnej Dalmácii. A po rybacích špecialitách ešte jedna typická domáca pochúťka, známa len v tomto regióne. Makarónový, orechový koláč, vyrobený priamo majiteľkou pani Pejič.  Chutí vynikajúco. Raritou sú v  Stone  aj soľné polia –  jedny z najstarších na svete. Začiatky ťažby siahajú až do čias Rimanov a soľ sa dodnes získava podobným spôsobom, ako v čase svojho vzniku. Tunajšia soľ, ako tvrdí riaditeľ a majiteľ soľných polí, Svetan Pejič,  je špecifická tým, že sa do nej nič nepridáva, je v nej len to, čo dáva more. A kryštalizuje len vďaka slnku a vetru. Ston je  navyše príjemné  a  pekné letovisko. Zátoka Prapratna má ideálne  podmienky pre vodné športy, ale najmä pre potápanie a podmorský rybolov. V lete tu organizujú  festival Stonské leto, Medzinárodnú výtvarnú kolóniu a pre tých, čo si chcú vyskúšať ako sa dorába soľ, soľné tábory pre mladých mužov, ktorí pracujú na soľných poliach  štyri hodiny denne za stravu a ubytovanie a zvyšok dňa si môžu užiť leto a more.

Alžbeta Capková

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach