Tipy, ako zvládnuť problémy na dovolenke

Množstvo Slovákov sa počas pobytu v zahraničí dostane do nečakaných problémov. Aj také nepríjemnosti a problémy na dovolenke, ako sú krádež peňaženky, strata dokladov či zablokovaná platobná karta sa dajú efektívne a rýchlo vyriešiť a nemusia vám pokaziť celú dovolenku. Prinášame vám pár tipov, ako na to.

problémy na dovolenke
https://www.shutterstock.com

V dobe obmedzení spôsobených koronavírusom, keď boli ešte zatvorené hotely a výrazne obmedzené cestovanie, mnohí ani nedúfali, že sa tento rok dostanú na dovolenku do zahraničia. Napriek obmedzeniam sa letné dovolenkové destinácie pre turistov otvorili a ubytovacie zariadenia by mali byť pripravené maximálne dodržiavať prísne hygienické predpisy, na ktoré si už ľudia postupne zvykli. Okrem zdravotných rizík však nesmieme zabúdať ani na obvyklé problémy na dovolenke, ktoré na dovolenkárov číhajú každoročne.

Keď prídete o peňaženku, treba konať čo najrýchlejšie

Krádež alebo strata peňaženky za hranicami Slovenska vie poriadne rozhodiť aj ostrieľaného cestovateľa. Prísť
o hotovosť, platobné karty a doklady ďaleko od domova, je síce malá katastrofa, no aj s ňou sa dá vysporiadať. Môže to priniesť ďalšie nečakané výdavky. No prvoradé je konať čo najrýchlejšie a s rozumom. Veľmi dôležité je urýchlene kontaktovať svoju banku so žiadosťou o okamžitú blokáciu karty. Postup je taký, že buď urýchlene zatelefonujete na zákaznícku linku vašej finančnej inštitúcie alebo to vyriešite cez internetbanking v prípade, že máte k nemu prístup. Prvoradým  pravidlom je každopádne konať čím skôr, hneď ako to zistíte, bez zbytočného otáľania, aby vašu kartu niekto nezneužil. Dobrou radou pre takéto prípady je, že pred cestou na dovolenku  si do mobilu uložíte číslo na klientske centrum a máte ho tak hneď po ruke. Po návrate domov vám potom vydajú novú platobnú kartu.

Mohlo by vás zaujímať

Letná dovolenka

Aby bola Vaša letná dovolenka TIP-TOP

Každý si zaslúži oddych a relax Či študujeme alebo pracujeme, nemôžeme tieto činnosti vykonávať 24 hodín a 365 dní v roku. Každý z nás sa potrebuje aspoň z času na… Čítaj ďaľej

Čo sa týka dokladov, tak ich krádež alebo stratu treba urýchlene nahlásiť na najbližšej policajnej stanici.
Na veľvyslanectve v danom štáte by vám mali vydať náhradný doklad – cestovný preukaz.  S chýbajúcimi peniazmi vám potom na požiadanie dokážu pomôcť príbuzní alebo priatelia na Slovensku. Existujú osvedčené spôsoby prostredníctvom ktorých vám môžu poslať do vašej destinácie peniaze. Buď vám napríklad cez špeciálnu službu pošlú potrebný obnos peňazí na dohodnutú adresu alebo vám priamym bankovým prevodom môžu vložiť príslušnú čiastku peňazí v banke na Slovensku. Tie si následne vyberiete v pobočke, kde sa momentálne nachádzate.

Pozor aj na cestách, to čo platí u nás, inde nemusí !!!

Ak sa chystáte  na dovolenku autom, určite je vhodné preštudovať si konkrétne špecifikácie v pravidlách cestnej premávky. Vrátene tých štátov, cez ktoré budete len prechádzať. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že dostanete pokutu vo výške aj niekoľko stoviek eur bez toho, aby ste si  boli vedomý toho, že ste urobili nejaký priestupok. Pozor aj na alkohol za volantom. V niektorých prímorských krajinách tolerujú do pol promile. No pri prechode hranicami na územie štátu s nulovou toleranciou, sa môžete dostať do vážnych problémov. Komplikácie môžu nastať aj pri kontrole povinnej výbave vozidla, ktorá má v niektorých krajinách svoje špecifiká.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach