Viedenské kaviarne

Viedenská káva, to znie vždy honosne. Starí Bratislavčania dodnes  s nostalgiou spomínajú, keď si na víkend električkou odskočili do Viedne na „kleine schwarze“ či „grôsser brauner“. Ani dnes to nie je inak. Iba s tým rozdielom, že sa zmenil  dopravný prostriedok.

A čo sa zmenilo na viedenskej káve?

Takmer nič. Len sa človek nestíha čudovať, koľko kaviarní si dodnes  zachovalo svoj šarm a netradičnú  atmosféru. Najviac však v centre mesta.

Nefalšovanú atmosféru ponúka známa Café Sperl, neďaleko známej Mariahilferstrasse s rodným listom z roku 1880. Tu sa stretávali politici, spisovatelia, umelci, aby si tu prečítali dennú tlač a pri dobrej šálke kávy debatovali o dianí doma i vo svete. Ani dnes tomu nie je inak. Len mnohí vymenili noviny za tablety alebo za  biliárd.

Inú kapitolu otvára Café Museum (na Operngasse), kde si kedysi na „kleiner braune“ pochutnávali takí umelci, ako napríklad Gustav Klimt, Egon Schiele či Oskar Kokoschka, ale aj architekti Otto Wagner a Adolf Loos.  

A keď sme už pri umelcoch: vari najviac podpory našli  u manželov Hawelkových, ktorí si na Dorotheergasse otvorili kaviareň ešte v roku 1939 a svojim pohostinstvom a českými „buchteln“ si hneď našli obľubu u miestnych  umelcov. Tu našiel azyl aj Bratislavčan Adolf Frankl, ktorý je známy svojimi sugestívnymi maľbami z koncentráku. Café Hawelka je dodnes  akousi výstavnou sieňou maliarov, ktorí sa tu pri šálke kávy inšpirovali.

O kúsok ďalej, na Kholmarkte,  sa možno tiež presvedčiť o tradične dobrej „wínerkafé“ u Demela, ktorého letopočet siaha až k roku 1786. Táto kaviareň  ponúka  aj nepreberné množstvo sladkých cukroviniek a zákuskov s originálnou receptúrou.

Od Demela už nie je ďaleko ani ku kaviarni Sacher (za chrbtom opery), ktorá patrí dodnes k tým noblesnejším, meno si však získala originálnou tortou.

Rozlohou najväčšou kaviarňou je nesporne kaviareň Landtmann pri Burgtheatri, jej vek je tiež úctyhodný, v rodnom liste má rok 1873 a jej patrónom bol napríklad Sigmund Freud, Marlen Dietrich, Romy Schneider, ale tu pri kávičke pobudla aj Hilary Clinton a Paul McCartney.

Legendárnou je nesporne aj Café Central na Herrengasse, kde si rád pri káve posedel aj Artur Schnitzler.

Úctyhodný vek má za sebou i Café Mozart na Albertinplatzi. Prvé šálky kávy sa tu začali podávať už v roku 1794.

A tak by sme mohli pokračovať:  zoznam viedenských kaviarní je siahodlhý, veď je ich tu nemenej ako 1100! Z nich mnohé časom rozšírili svoj repertoár aj na raňajkové či obedové menu, pri ktorom nesmela chýbať tradičná káva a ak to nebola štrúdľa, potom to musel byť viedenský párok s pečivom. Čo im však zostalo, to je príjemná atmosféra, kde si môžete posedieť bez ohľadu na čas a vychutnať čaro starých kaviarní, ktoré písali históriu. Napokon nenadarmo sú viedenské kaviarne zapísané do kultúrneho dedičstva Unesco.

Gabriela Kopicová

Foto: www.cafesperl.at, www.demmel.at, dreamstime, www.landtmann.at, www.cafe-mozart.at

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach