Via Škandinávia!

Vitajte v inej dimenzii…

Nebudem vás zbytočne naťahovať a napálim to hneď „z voleja“: Milujem Škandináviu! S dodatkom, že Nórsko s Islandom považujem za najkrajšie štáty sveta. Škandinávia mi už počas prvej návštevy neuveriteľne sadla – a iné to už nebude; bol som tam päťdesiatkrát a neviem sa dočkať ďalších ciest na sever. Veľmi dobre si pritom uvedomujem, že minimálne taký Nový Zéland, Kanada, Aljaška, Tibet či Antarktída sú Škandinávii isto dôstojnou konkurenciou, ale každá z menovaných destinácií má aj nemálo hendikepov a jeden spoločný a zásadný – priveľkú vzdialenosť.

Škandinávia

 

Liečivá harmónia

Škandinávia ponúka okrem bezproblémovej dostupnosti a neskutočnej prírodnej krásy aj liečivú harmóniu, hlbokú spiritualitu a množstvo ďalších výnimočných benefitov… a jeden mimoriadny bonus: obdivuhodne fungujúcu spoločnosť, nastavenú na trochu iných hodnotách, aké sa „nosia“ a tolerujú v našej kotline. Takže: skúste niekedy zmeniť stereotypy v rozhodovaní o dovolenke a dajte šancu Škandinávii. Viem, mnohí u nás nemajú ani na základné životné potreby, ale stále je pomerne dosť ľudí, ktorí si dovolenku občas doprajú, niektorí aj pravidelne. A zopár je aj takých, ktorí si môžu dovoliť ísť hocikde, kam ich nasmeruje srdce. Samozrejme, že dovolenka v severských teritóriách býva finančne náročnejšia ako ostatná Európa, ale nie je to zase žiadna brutálna devastácia vašich úspor. Oveľa vyššia je však aj pridaná hodnota spoznávania Škandinávie – je to jednoducho iná liga, iná dimenzia… V tomto momente odporúčam, pre lepšiu predstavu, kliknúť si na obrázky.

Škandinávia

Mýty a predsudky

Všeobecne platí, že Škandináviu navštevuje nepomerne menej Slovákov ako tradičné dovolenkové ciele, ale ani iných cudzincov tam nestretnete vo „veľkých baleniach“. Skutočne nemám nič proti dovolenkám pri mori, spoznávaniu starodávnych kultúr alebo turistike na Slovensku, len si myslím, že Škandinávia nezaslúžene dopláca na niekoľko zaužívaných – a nepravdivých, alebo nie úplne pravdivých – mýtov a predsudkov. Pokúsim sa ich teda aspoň čiastočne vyvrátiť.

V Škandinávii je zima

Najrozšírenejším nezmyslom je automatické spájanie Škandinávie so zimou. Isteže tam býva iba výnimočne teplejšie ako u nás, a takisto sú v zime obrovské rozdiely medzi veľmi príjemnou klímou nórskeho pobrežia, ovplyvňovanou otepľujúcimi účinkami Golfského prúdu a treskúcimi mrazmi vo východnom Fínsku. Leto je však v Škandinávii takmer porovnateľné s počasím na Slovensku. A turisti, až na zanedbateľné výnimky, tam chodia výlučne v lete!

Škandinávia

Zbaliť si oblečenie do Škandinávie je náročné…

Na oblečenie si nemusíte pribaliť nič mimoriadne, ak sa, samozrejme, nechystáte absolvovať viacdenné treky pomedzi islandské ľadovce. V ostatných škandinávskych štátoch nie je v lete ničím výnimočným, ak celý pobyt absolvujete v bermudách a tričku, navečer posilnenom mikinou. Špeciálne v období od polovice júna do konca prázdnin tam býva stále, slnečné a príjemne teplé počasie. Pocitová teplota môže byť dokonca ešte vyššia vďaka takmer neexistujúcemu smogu a pohodový komfort zvyšuje aj oveľa dlhšia slnečná aktivita – najmä v období takzvaných bielych nocí. Nad polárnym kruhom vtedy slnko nezapadá vôbec!

Pre istotu si však pribaľte vždy aj jeden zimný variant oblečenia. Počasie v Dánsku je s tým slovenským takmer totožné. Jedine Island je nevyspytateľný, ale tento ostrov ďaleko v Atlantiku je už predsa len trochu inou Škandináviou. Tam treba počítať vždy so všetkým, predovšetkým vietor a dážď sa dokážu predvádzať neuveriteľnými výkonmi.

Škandinávia je drahá…

Ďalšou rozšírenou mantrou v súvislosti so Škandináviou je tamojšia obrovská drahota. Áno, určite je tam drahšie ako u nás, občas aj výrazne, ale mnoho služieb a vstupov je bezplatných alebo iba za symbolickú cenu (múzeá, národné parky, parkoviská, vyhliadky, horské chaty…). Ak nemusíte denne navštevovať reštaurácie, kaviarne a bary (lebo ich služby sú v porovnaní s našimi predražené najviac), ostatné náklady sú celkom znesiteľné. Niektoré tovary v samoobsluhách sa dokonca cenami blížia našim, výnimočne sú dokonca aj lacnejšie. Na rozdiel od nás je tam samozrejmosťou karafa vody s ľadom na stole počas obeda či večere bezplatne, vynikajúce je vybavenie informačných centier či turistických objektov kvalitnými a z veľkej časti bezplatnými prospektami, väčšina ubytovacích zariadení ponúka zadarmo internet či wifi – verejné knižnice vždy. Často býva zadarmo aj rybačka – v Nórsku napríklad všade z mora a teda aj z fjordov. Najdrahší je Island, ale aj ten je v súčasnosti, vďaka tamojšej nedávnej kríze a následnej prudkej devalvácii islandskej meny, výrazne lacnejší. Pomaly sa ale začína vracať k pôvodnej drahote – o dôvod viac, aby ste ho navštívili čo najskôr. Ináč, Island a Nórsko ponúkajú ešte ďalší príjemný bonus – ak si tam kúpite niečo hodnotnejšie, pri opustení krajiny vám vrátia DPH.

Severania sú chladní…

Severania sú (vraj) chladní… Túto mantru sa mi nechce vyvracať, lebo to nie je chlad v tom studenom zmysle slova. Určite v sebe nemajú južanskú energiu, dynamiku či hlučnosť, ani slovanskú „bezbrehú“ otvorenosť. Isto sú uzavretejší, rezervovanejší a rozvážnejší ako my, ale po krátkom spoznaní sa vedia pomerne rýchlo uvoľniť. Určite vám však nezištne pomôžu v ťažkostiach. Všetko sa ale prudko zmení v piatok večer, Škandinávci sa vtedy zvyknú vracať k svojej pohanskej prapodstate a vtedy sa nespoznávajú ani oni. Tento jav je pravdpodobne príčinou vzniku ďalšieho rozšíreného predsudku o severanoch ako konzumentoch alkoholu par excellence. Áno, piatky väčšinou spĺňajú všetky predpoklady na takýto názor, v ostatnom čase sa „piatkové bezvedomie“ snaží presadiť sa aj v širšom časovom úseku od stredy do soboty, ale všetko má svoje prísne pravidlá a je pod bdelou a efektívnou kontrolou.

V Škandinávii sa nedá kúpať…

Tak toto je vyslovene scestná úvaha. Okrem toho, že podarená dovolenka sa nemusí automaticky spájať s pobytom pri mori, aj sever Európy ponúka nemálo možností kvalitného kúpania sa. Mnohé jazerá na juhu majú pieskové pláže a vďaka plytkej vode majú teplotu vody ako tie slovenské. V plytkých morských zátokách je podobný efekt (na švédskom ostrove Öland je niekoľko desiatok pláží a rastie tam, mimochodom, viacero druhov orchideí). Mnoho hotelov má, samozrejme, kvalitné bazény a wellness, ale často je možné kúpať sa aj v prírode. Na súostroví Lofoty – Vesterály je viac ako sto nádherných bielych pláží, aj keď voda má najviac 17° C. Skvelý je v tomto smere Island s jeho geotermálnym bohatstvom. Rôzne vyvieračky, horúce potoky, hot poty sú doslova všade a každé trochu väčšie sídlo má veľmi kvalitné a extrémne čisté kúpaliská – a lacné! Výnimkou je trendová Modrá lagúna – ale aj tá stojí za to!

Ďalšie zaujímavé informácie o Škandinávii sa dozviete nabudúce!

František Michlík, turistický sprievodca
Foto: ©František Michlík

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach