Ľubo Tomko

Zakladateľ občianskeho združenia Krúžky v škole, ktoré organizuje zmysluplné aktivity pre deti priamo na základných a materských školách. Ako míting dizajnér pomáha firmám a organizáciám plánovať efektívne a účinné mítingy. Tiež pôsobí ako client happiness manager.

Návodov na šťastný, bohatý a úspešný život nájdete veľmi veľa. Veľa zvláštnych, často egotripových spôsobov ako dostať seba na popredné priečky finančných, sociálnych, či mediálnych hitparád.  Na konferencii Umenie byť ženou v Košiciach rozprával o spôsobe, ktorý je jednoduchý, overený a skutočne funguje. Je to spôsob, ako nájsť aktivitu, ktorá vás bude skutočne baviť, napĺňať, prinášať vám radosť a dávať zmysel. Aktivita, ktorá vás posunie tým správnym smerom. Volá sa Flow.

 Ľubo Tomko

Ešte nedávno si aktívne „DJ-ingoval“ predchádzali tomu nejaké koníčky z detstva?

Celkom určite. DJ-ing bol logickým vyústením všetkých umeleckých aktivít, ktorým som sa venoval. Chodil som na klavír a dramatický krúžok. No po skončení 8 ročnej povinnej „ĽŠÚ“ som pocítil skutočné čaro hudby. Začal som hrať na rôzne nástroje v rôznych kapelách, od gitary cez bicie a spev, od punku, cez hocičo po metal a skončil som ako DJ elektronickej hudby. Nie preto, že by elektronika alebo DJing boli to najpríjemnejšie čo som v hudbe zažil, ale preto, že v DJingu človek nepotrebuje nikoho iného. Dokáže byť sebestačný. A keďže som vedel hrať na niekoľko nástrojov, tak prechod ku komponovaniu divadelnej hudby bol veľmi jednoduchý a prirodzený.

Podporovali Ťa už vtedy Tvoji rodičia?

Rodičia ma do hudby sprvoti nútili. Neznášal som chodiť na ZUŠku. A je ťažké to teraz hodnotiť. Keby ma rodičia „nepotlačili“ a nenútili chodiť na klavír, tak by som možno nikdy nespoznal čaro hudby. A možno, ak by ma do toho nenútili vôbec a nechali to iba na mne, možno by som sa dnes hudbou živil. Kto vie? Nehodnotím činy mojich rodičov, bola iná doba, iné nastavenie spoločnosti, iné sociálne objednávky. Hodnotím iba moje vlastné rozhodnutia. A tie tiež nie sú vždy správne.

Ako vznikla myšlienka „krúžky v škole“?

Veľmi jednoducho. Dlho som pociťoval istý záväzok voči spoločnosti, v ktorej žijem. Bolo mi jasné, že bitchingom na to, čo u nás nefunguje, veľa nezmením. Buď sa odsťahujem na Faerské ostrovy (sen), alebo začnem niečo robiť (skutočnosť). Rozhodol som sa zostať. Po tomto rozhodnutí už bol len krôčik (vďaka Kmeťko) k českému úspešnému projektu Kroužky. Uzavreli sme partnerstvo a pritiahli tento koncept k nám do Bratislavy. Ďalej to rozvíjame, zlepšujeme a „poslovenčujeme“. A tento rok plánujeme Krúžky v škole rozširovať do ďalších väčších miest na Slovensku. Aktuálne hľadáme šikovných ľudí, ktorí by viedli pobočky v Košiciach, Prešove, Žiline, Banskej Bystrici…

Stretávajú sa lektori s deťmi na ktorých je citeľné, že ich daný krúžok nezaujíma?

Hm. Je fakt, že mnoho rodičov si kompenzuje svoje nenaplnené sny na svojich deťoch. Rovnako je fakt, že je medzi nami mnoho empatických rodičov, ktorí svoje deti vnímajú. Radšej sa pozerám na tú svetlejšiu časť spektra. Na tých pozitívnych deviantov, ktorí svoje deti cítia, vnímajú, načúvajú im a trávia s nimi čas aktívne.

Čo podľa teba potrebuje dieťa na to, aby mohlo byť v dospelosti úspešné?

Myslím, že medzi základné schopnosti budúcich dospelých bude patriť hlavne empatia, schopnosť pracovať v tíme, asertívne komunikovať, vedieť sa sústrediť, promptne reagovať a pomáhať druhým. Nebude to tá individuálna schopnosť jedinca byť najrýchlejší, najpohotovejší, alebo najsilnejší. V širšom kontexte mu to bude na nič, ak svoje schopnosti nebude vedieť pretaviť do úspechov skupiny. A vedieť žiť a fungovať v rámci skupín bude čoraz dôležitejšie, pretože s tým je spojené prežívanie nášho života a to, či ho hodnotíme ako uspokojujúci, alebo nie. Bohatstvo sa nemeria tým, čo si dokážeš zabezpečiť pre seba, ale tým, čo dokážeš urobiť pre druhých.

Prečo by mali ľudia prísť na tvoj workshop?

Pre radosť. Neverím v univerzálne platné princípy toho, ako veci v našich životoch fungujú. To, čo funguje Natálii nemusí platiť pre Katku. Každý sme originál. Preto sa na workshopoch snažím vyhýbať nejakým „zaručene overeným tipom“. Na mojom workshope v rámci konferencie Umenie byť ženou v Košiciach sme otvorili tajomnú komnatu radosti a šťastia, zažili niečo netradičné a zábavné zároveň. Pustite si video a buďte na pár sekúnd s nami späť v čase J

Saša Štullerová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach