Veľkonočné prekvapenie

Veľkonočné obdobie a jeho tradície so šibačkou a oblievačkou je na rôzne humorné situácie ako stvorené. Inak to nebolo ani v našej rodine, kde sa pred Veľkou nocou už tradične maľovali vajíčka, vypekalo a vyváralo sa, no a samozrejme, chystala sa výslužka pre šibačov. A veruže ich chodilo ku nám hojne! Horšie už bolo to, že nás nijako nešetrili a domácnosť sa po zásahu rozbujačených mladých mužov menila na hotovú spúšť.

Veľkonočné prekvapenie

Nehovoriac o tom, že už od skorého rána všade bola porozlievaná voda. Polievalo sa totiž nielen vonku v záhrade, kde ma, mimochodom, šibači a oblievači pravidelne naháňali a polievali hadicou s ľadovou vodou, ale nešetrili nás ani vnútri, takže mokrá bola podlaha, aj koberce. Ich vynaliezavosť nepoznala konca-kraja a čo bolo horšie, každým rokom chodili čoraz skôr ráno.

Oblievači mali komplicov v našom vlastnom dome!

Chceli nás totiž zastihnúť v posteli a vidieť v nočných košieľkach, čo zrejme bolo pre fantáziu nielen dospievajúcich mládencov a adolescentov, ale aj pre vyššie vekové ročníky našich oblievačov, viac než vzrušujúce. Jeden rok k nám prišli dokonca ráno o piatej a postriekali nás v posteli sifónovými fľašami, ktoré mali doplna naplnené ľadovou sódou!!! Otrasné prebudenie! A viete, kto ich pustil dnu? Potajomky sa dohodli s otcom a so starou mamou, že niekto z nich ich vpustí do domu! Tak to už bol vrchol – oblievači mali komplicov v našom vlastnom dome!

Dohodli sme sa teda s mamou, že toho roku to bude úplne ináč a že sa v posteli už oblievať nenecháme. Bolo mi to nepríjemné už aj z toho dôvodu, že odvážny oblievač, ktorý si trúfal oblievať ma v posteli, bol môj spolužiak so svojím otcom, ktorý bol zase kamarát môjho otca. Pomyslenie, že by sa so spolužiakmi v našej škole bavil o tom, aké to bolo, keď ma prichytil v kratučkej nočnej košieľke a ako som tam potom pobehovala celá premočená, mi nerobilo dobre na nervy… 😉 Neskoro v noci sme sa teda zamkli  s maminou do obývačky a starej mame sme povedali, že sa ideme zabarikádovať do spálne, lebo tam sa za nami hádam oblievači neodvážia. Bolo to však cielené klamstvo, aby sme šibačov dobehli.

Nedočkavo takmer vyvalili dvere…

V skutočnosti bol v spálni do paplóna  zababušený otec, ktorý bol práve cez Veľkú noc akýsi prechladnutý a o veľkonočné tradície teda zjavne nejavil žiaden záujem. Na rozdiel od neho, stará mama už pred piatou hodinou rannou nedočkavo vyzerala šibačov, aby ich mohla nebadane vpustiť dnu a schuti sa pobaviť na rannom oblievacom cirkuse. A skutočne, o piatej sa dočkala. So sifónovými fľašami a obrovským hrubým a asi meter a pol dlhým korbáčom ku nám onoho pamätného rána napochodovali hneď štyria oblievači – kamarát môjho otca so svojím synom – mojím spolužiakom a ešte ďalší dvaja spolužiaci. Vyzbrojení sifónovými fľašami  a v bujarej nálade vybehli hore schodmi, ktoré viedli do spálne – ako ich nainštruovala stará mama. Nedočkavo takmer vyvalili dvere a s hurónskym revom strhli z postele prikrývku, tešiac sa, že uvidia mňa a mamu, ako sa snažíme skryť pred nápormi vody… Boli v takom ošiali, že si ani nestihli uvedomiť, že pod paplónom neleží ich spolužiačka, ani jej mamina v tenkej nočnej košieľke, ale urastený chlap v teplej pyžame.

Otec bol celý premočený a v spálni bola hotová potopa!

Chudák otec – ten to teda poriadne schytal! Nechápavo vyskočil na rovné nohy a nevedel sa vynačudovať, prečo v našej spálni odušu revú traja dorastenci a s nimi aj jeho kamarát! A už vôbec nevedel v tej chvíli pochopiť, prečo naňho všetci striekajú ľadovú vodu zo sifónových fliaš a prečo sa správajú ako zmyslov zbavení. Veru, bolo to veľmi nepríjemné prebudenie. Než však obidve strany pochopili, že došlo k fatálnemu omylu, vystriekali takmer všetku vodu zo sifónových fliaš, otec bol celý premočený a v spálni bola hotová potopa!!! Zatiaľ čo roztatáreným oblievačiom začali pomaly chladnúť horúce hlavy, otcov kamarát sa ospravedlňoval otcovi a my s mamou sme sa chichúňali v obývačke. Samozrejme, že sme oblievačov aj dobre pohostili, otca osušili a upokojili a nakoniec sme sa na všetkom aj dobre pobavili. Napokon, bavíme sa na tom dodnes. Táto kuriózna oblievačka mala však aj pozitívny dosah: Odvtedy môj ocko už so šibačmi nespolupracoval a zásadne ich nepúšťal dnu tak skoro ráno. Na vlastnej koži totiž pocítil, aké je to nepríjemné…! 😛