Aj vás ničí pracovný stres? Ako sa s ním vysporiadať?

Isté množstvo napätia a stresu podporuje výkonnosť, motiváciu, zvýši našu energetickú hladinu. Ak je ho priveľa vedie k vážnym zdravotným problémom – psychickým i fyzickým. Toto sú príznaky chronického pracovného stresu, ktorý je už skutočne škodlivý:

pracovný stres
https://www.shutterstock.com

Neustála únava

Chronický stres z práce vedie k stálej fyzickej únave a emocionálnemu vyčerpaniu. Aby sme tomu predišli, mali by sme si dávať pravidelné prestávky. Raz za 60 až 90 minút sa poprechádzajme, ponaťahujme, ak sa dá choďme mimo kancelárie. Prirodzené denné svetlo pomáha zvýšiť hladinu serotonínu.

Častá práceneschopnosť

Stresujúca práca neraz vedie k častým chorobám. Oslabuje náš imunitný systém, stávame sa náchylnejší na prechladnutia a iné ochorenia. Zhorší sa nám spánok, čo tiež ovplyvní náš zdravotný stav. Doprajme si zdravú stravu, pravidelné cvičenie a aktívny oddych.

Problémy so spánkom

Ako sme už naznačili – a mnohí z nás to poznajú na vlastnej koži – pracovný stres spôsobuje problémy so spánkom. Časté budenie, nekvalitný spánok, neschopnosť zaspať – to všetko ničí naše zdravie i psychiku. Aspoň hodinu pred spaním by sme nemali pozerať do obrazoviek, ani mobilov a mať stlmené alebo žiadne osvetlenie, aby sme podporili tvorbu melatonínu.

Bolesti hlavy

Chronický stres dokázateľne prispieva k bolestiam hlavy a iným chronickým bolestiam. Znížme príjem kofeínu, alkoholu, naučme sa správne dýchať, vyskúšajme jogu alebo meditáciu. Bolesti hlavy sú často signálom vysokého krvného tlaku, ktorý tiež môže byť následkom dlhodobého stresu a je nebezpečný.

Chudnutie alebo priberanie

Stres reálne spôsobuje zmeny hmotnosti. Často hľadáme záchranu v nezdravých potravinách alebo máme taký stiahnutý žalúdok, že nedokážeme jesť. Snažme sa pravidelne cvičiť a jesť potraviny, ktoré majú dostatok živín a pomáhajú odbúrať stres, nie sladkosti a nezdravé potraviny, ktoré ho ešte znásobujú a zhoršujú nám zdravie.

Vyrážky a ekzémy

Priveľké pracovné napätie a pracovný stres sa často prejaví aj na pokožke. Vyvoláva akné, ekzémy, vyrážky, zhoršuje psoriázu. Starajme sa o svoju kožu, doprajme jej živiny zvnútra i zvonku a v prípade potreby sa poraďme s odborníkom.