Čo všetko dokáže lipozomálny vitamín C?

Skúsenosti s lipozomálnym vitamínom C v imunoalergologickej ambulancii.

Vitamín C je nenahraditeľná látka, ktorá ovplyvňuje celý rad fyziologických procesov, hlavne v rámci imunitného a nervového systému. Zároveň je aj významným antioxidantom, vychytávačom voľných kyslíkových radikálov, ktoré poškodzujú bunky a podieľajú sa na vzniku chronického zápalu, ktorého následkom sú mnohé ochorenia.

Opýtali sme sa MUDr.Borisa Hruškoviča, akými problémami trpia ľudia pri nedostatku vitamínu C v organizme:

V mojej praxi približne 25 % pacientov má zníženú hladinu vitamínu C, pričom u niektorých bola jeho hladina takmer na hranici skorbutu, čiže veľmi nízka. Na skorbut zomrelo v minulosti veľa námorníkov, ktorým pri dlhých plavbách na lodi, chýbala strava s obsahom vitamínu C. Príznaky vysokého deficitu vitamínu C sú rôznorodé, a preto málokto myslí na to, že to môže mať jedného spoločného menovateľa. Ide napríklad o opakované infekčné chorenia,  histamínovú intoleranciu, (prípadne iné poruchy črevnej sliznice – takzvané potravinové intolerancie), ďalej sú to pacienti s atopickou dermatitídou, chronickou alergickou nádchou, polyvalentnou alergiou, astmou a imunodeficientným syndrómom. S nedostatkom vitamínu C súvisí vysoká hladina histamínu v organizme. Práve histamín je zodpovedný za mnohé alergické prejavy (opuch slizníc, svrbenie atď.) aj za anafylaktickú šokovú reakciu. K regulácii funkcie imunitného systému, k takzvanej imunomodulácii veľmi účinne prispieva vitamín C. Je preto vhodné užívať ho pri zníženej funkcii imunitného systému, ale tiež pri jeho nadmernej reakcii pri alergických ochoreniach. Znižuje zápal, neutralizuje kyslíkové radikály, vznikajúce pri zápalovom procese, ktoré poškodzujú naše bunky.

Pán doktor, sú nejaké novinky v oblasti zabezpečenia optimálneho vstrebávania účinných látok z tráviacej sústavy do krvi?

Áno, sú. Prináša to nová lipozomálna technológia, ktorá sa najskôr využívala pri príprave onkologických liekov, ale nedávno sa začala používať aj pri spracovaní vitamínu C. Bežný vitamín C rozpustný vo vode má obmedzenú schopnosť prenikať cez črevnú stenu do krvi, potrebuje na to aktívne prenášače (sodíkové ióny), ktorých je v čreve limitované množstvo. Preto pri užití jednorazovej dávky vitamínu C sa ho do krvi vstrebe maximálne 200 mg a zvyšok sa z tela vylúči bez jeho využitia. Často ho telo potrebuje v oveľa väčšom množstve, aby sa doplnil jeho nedostatok v jednotlivých tkanivách. Tento problém vedci vyriešili vyvinutím novej lipozomálnej formy vitamínu C. Spočíva v obalení každej molekuly vitamínu C vrstvou prírodných fosfolipidov, teda látok, z ktorých sú tvorené aj naše bunečné membrány.  Tento tukový obal umožňuje vitamínu C  ľahký prestup cez črevnú stenu do lymfatického systému a do krvi. Preto dokáže lipozomálny vitamín C, napríklad v prípravku Lipo-C-Askor http://www.inpharm.sk/verejnost/produkty/252-lipo-c-askor, zaistiť oproti bežným formám, niekoľkonásobne vyššiu hladinu vitamínu C v krvi a dostupnosť pre bunky v priebehu 12 hodín po podaní. Poskytuje mu tiež ochranu pred jeho rýchlym rozkladom v pečeni a šetrnosť k zažívaciemu traktu.

Pán doktor, môžete nám uviesť aj nejaké príklady použitia lipozomálneho vitamínu C z vašej praxe?

Zo svojej praxe môžem uviesť prípad 62-ročnej pacientky, ktorá prišla pre 4 roky trvajúci chronický kašeľ a často sa opakujúce zápaly priedušiek. Imunologické vyšetrenie preukázalo mierne zníženú funkciu imunity, na čo bola liečená imunopreparátom.  Neskôr u nej pľúcny lekár diagnostikoval vážnejšie autoimunitné ochorenie pľúc,  na ktoré mala naordinovanú liečbu glukokortikoidmi. Trpela tiež na astmu, cukrovku, zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu tuku v krvi  a úzkostný syndróm. Zároveň sa sťažovala na veľkú únavu, slabosť, nevládala nič robiť, točila sa jej hlava. Na pokožke sa jej objavovali hnedé škvrny, v ústach mala pocit suchosti, časté zápaly ďasien a  rana po vytrhnutí zuba sa jej dlho hojila. Boleli ju tiež kĺby a sťažovala sa aj na problémy s pamäťou. Boli to prejavy, ktoré sa vyskytujú aj pri prvých štádiách skorbutu. Vyšetrenie hladiny vitamínu C v krvi preukázalo, že ju mala na úrovni skorbutu. Na začiatku jej boli aplikované vysoké dávky infúzneho vitamínu C a medzi infúziami užívala aj lipozomálny vitamín C. Ten neskôr užívala samostatne dlhodobejšie. Jej stav sa postupne zlepšoval.

Ďalej môžem uviesť prípad 30-ročnej ženy, ktorá trpela od dojčenského veku na atopický ekzém. Trpela tiež na celoročne upchatý nos (pansinusitídu) a bola u nej realizovaná operácia prínosových dutín. Z laboratórneho vyšetrenia sa zistila znížená hladina enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorý v čreve rozkladá histamín a veľmi znížená hladina vitamínu C. Naordinoval som jej lipozomálny vitamín C vo vyšších dávkach, popri štandardnej liečbe.  Jej stav sa do troch mesiacov výrazne zlepšil.

Pri pacientoch s akútnymi, ale tiež s chronickými, dlhotrvajúcimi zápalovými ochoreniami, by sme mali myslieť na možný nedostatok vitamínu C a snažiť sa ho doplniť čo najskôr a najefektívnejšie, k čomu dobre slúži práve lipozomálna forma vitamínu C.

Rozhovor pripravila odborná redakcia EDUKAFARM