Feteasca regala nie je Dievčie hrozno

Ak ste si doteraz mysleli, že Feteasca regala a Dievčie hrozno sú jedna a tá istá odroda bieleho vína, nie ste sami. V skutočnosti však ide o dve odlišné odrody, aj keď súvislosť medzi nimi naozaj existuje. Feteasca regala, čo v preklade znamená „Feteasca kráľovská“, vznikla prirodzeným krížením práve Dievčieho hrozna a Grasa de cotnari. Toto kríženie sa podľa všetkého udialo na začiatku dvadsiateho storočia v Rumunsku a odvtedy sa feteasca teší veľkej obľube nielen v krajine pôvodu, ale aj v našich končinách, aj keď je v slovenských vinohradoch stále pomerne vzácna.

Feteasca regala je znalcami považovaná za ušľachtilú odrodu a tá od Chateau Pezinok má navyše výnimočný prívlastok slamové víno. Má zlatistú farbu a výraznú, kvetinovú a muškátovú vôňu. Hrozno pochádza z Malých Karpát, čo je pre všetky vína Chateau Pezinok charakteristické. Chuť vína je harmonická a plná a nájdete v nej intenzívne orieškovo medové tóny. Slamové vína sa radia k tým najväčším delikatesám. Vyznačujú sa svojou mohutnosťou a vyššou sladkosťou vďaka prírodnému zvyškovému cukru. Inak tomu nie je ani pri slamovej feteasce zo Chateau Pezinok,  ktorá sa vďaka svojej intenzívnej chutí dokonale hodí ku klasickým sladkým dezertom. Dokonca ich dokáže plnohodnotne nahradiť, stačí raz vyskúšať!

TIP someliera:Toto víno nie je typickým vínom k jedlu. Ale skúste si vychutnať dúšok tohto sladkého skvostu namiesto klasického dezertu.“ Juraj Kordiak, somelier značky Vitis Pezinok.

Na Slovensku sa pre Feteascu regala používa aj označenie Pesecká leánka podľa názvu obce, kde bola u nás prvýkrát vysadená. Ak chcete toto víno, alebo ďalšie z kolekcie Chateau Pezinok ochutnať, môžete ho zakúpiť na www.hubertonline.sk