Karl Lagerfeld odišiel do módneho neba…

Muž, ktorému krásky ležali pri nohách.

Spomínate si na dlhé biele vlasy stiahnuté do  subtílneho chvosta, nenahraditeľné tmavé okuliare, masívne prstene, rukavice bez prstov či  vejár v ruke? A navôkol  tie najpozoruhodnejšie ženy či dievčatá svetovej módy? Na takýto obraz budeme iba spomínať – mág a ikona svetovej módy Karl Lagerfeld už bude navrhovať modely v tvorivom nebi – vo veku 85 rokov sa  rozlúčil s úspešným pozemským životom.

Karl Lagerfeld
Karl Lagerfeld

Niekoľko týždňov pred smrťou vo februári 2019 sa stránil verejnosti, pripisoval to únave, no napokon vyšlo najavo, že podľahol zákernej chorobe – rakovine pankreasu.

Osudný návrh kabáta

Tomuto charizmatickému mužovi ležali pri nohách najkrajšie ženy planéty – modelky, herečky, podnikateľky. Do módneho sveta sa dostal vďaka návrhu kabáta z roku 1955. Mladučký Karl, rodák z nemeckého Hamburgu, vtedy poslal svoju módnu kresbu do súťaže medzinárodnej vlnárskej spoločnosti. Hoci sa celkovým víťazom stal devätnásťročný Yves Saint Laurent (mimochodom, ďalšia módna ikona a celoživotný Lagerfeldov konkurent), Karl získal cenu za najlepší návrh vlneného plášťa.

O dva roky neskôr vyhral súťaž o najlepší návrh kabáta, za čo si vyslúžil prácu pre značku Balmain. Práve v štúdiu Pierra Balmaina sa  Lagerfeld naučil kresliť, strihať a šiť. Neskôr prešiel  do salónu Jeana Patoua, kde sa už dostal k samostatnému navrhovaniu kolekcií. Zaujímavosťou je, že do smrti odmietal technické vymoženosti – mobilný telefón, esemesky alebo fax či  e-maily a nič neponechával na náhodu –  osobne sprevádzal svoje návrhy na papieri od prvého náčrtu až po finálnu realizáciu.

Pre každého a všetkých

Podľa rodného listu sa narodil 10. septembra 1933 v Hamburgu, no Lagerfeld tvrdil, že sa na matrike pomýlili a on sa narodil až o päť rokov neskoršie.  Návrhárov otec pochádzal z rodu švédskych obchodných bankárov, ktorý zbohatol na kondenzovanom mlieku, mama sa upísala hudbe – bola známou violončelistkou. Nemecký občan Karl Lagerfeld prežil väčšinu života vo Francúzsku.

Pozoruhodné je aj to, že od mladosti hovoril štyrmi jazykmi:po francúzsky, anglicky, taliansky a rodnou nemčinou.  Vždy sa zajímal o históriu a rád kreslil, takže ho rodičia poslali študovať priamo do mekky umelcov – Paríža.

Na vrchole módneho Olympu sa ocitol v roku 1983, keď prijal miesto šéfdizajnéra svetovej ikonickej značky Chanel. No ako správny umelec, chcel mať aj svoju. Popracoval teda na vlastnej luxusnej značke Lagerfeld Gallery, ktorá zabezpečovala viacero obchodných aktivít.

Sympatické je, že nemyslel len na najsolventnejších klientov. V roku 2004 sa  spojil so švédskym koncernom Hennes&Mauritz (H&M) a svojho „Lagerfelda“ si tak mohol do šatníka zavesiť takmer každý.

V 70. rokoch vstúpila do Lagerfeldovho života svetoznáma značka Chloé. Jej prehliadky dva razy ročne  sa na desaťročia stali určujúcimi udalosťami módnej sezóny. Približne v tomto období sa jeho múzou stala krásna, svetovo úspešná a neprehliadnuteľná nemecká modelka  Claudia Schifferová. Práve Karl jej otvoril dvere na svetové móla. Claudia  stála roky po jeho boku a nedala na svojho mecenáša dopustiť.

Krásky pri nohách

Napriek tomu, alebo práve preto, že bol prostoreký, často kritický a nevyspytateľný, niekedy aj nad rámec bontónu, Karla Lagerfelda svet módy uznával. Mnohí ho pokladali  za  najvýznamnejšieho svetového módneho tvorcu.

Za všetko nech prehovoria krásky svetového mena, ktoré sa ocitli v jeho módnom „košiari“: Vanessa Paradies, Naomi Campbell, Cindy Crafword, Kaia Gerber, Kilie Minogue, Linda Evangelista, Eva Herzigová, Karolina Kurková. Kate Moss a mnohé ďalšie, ktoré mu poslali do neba úprimné vyznania.

Za všetky nech zaznejú slová maestrovi od najbližšej Claudie  Schiffer: „Karl bol ako magický prach,  ktorý ma zmenil z plachého nemeckého dievčaťa na supermodelku. Veľa ma naučil o móde, no najmä o prežití v módnom priemysle. Navždy mu budem vďačná a nezabudnem…“

(bv)