Na svete sú bezgluténové kondómy! Pre koho sú určené?

Trend vynechávania potravín, ktoré obsahujú lepok považujú niektoré ženy za dobrú cestu k schudnutiu, bez ohľadu na to, či trpia intoleranciou voči lepku alebo celiakiou. Väčšina lekárov sa však jednoznačne prikláňa k názoru, že bezgluténová diéta nie je vhodná pre ľudí, ktorí ju zo zdravotných dôvodov nepotrebujú. Myslieť si, že všetko bezgluténové je zdravé je totiž veľkým omylom – aj jedlo bez gluténu môže byť nezdravé. Zaujímavosť, ktorá popri tomto bezlepkovom ošiali vznikla sú bezgluténové prezervatívy.

bezgluténové kondómy

Na čo majú byť dobré?

Bezlepková drogéria

V rámci boomu bezlepkovej stravy prichádzajú do predajní aj iné výrobky – nie potraviny, ktoré sú označené ako bezlepkové: mydlá, lak na vlasy, pleťová voda. Nedávno sa na trhu objavili aj stopercentne organické kondómy, ktoré nesú označenie „bez lepku“. To, že sú bez parabénov a vôní je skvelé, ale aký význam má v prípade prezervatívov oznámenie, že neobsahujú lepok?

Obsahujú prezervatívy lepok?

Z tohto označenia by potom vyznievalo, že ostatné prezervatívy lepok naozaj obsahujú. V skutočnosti je, samozrejme, väčšina prezervatívov bezlepkových, ale existujú niektoré, ktoré lepok obsahujú. Ten sa totiž bežne používa ako emulgátor, stabilizátor v mazivách, ktoré prezervatívy obsahujú.

Môže lepok v prezervatívoch uškodiť?

Glutén, teda lepok je druh proteínov, ktoré sa nachádzajú v obilninách – v pšenici, raži, v jačmeni. Malé percento (menej ako 1 percento) populácie trpí celiakiou, autoimunitnou poruchou, ktorá spôsobuje precitlivenosť tenkého čreva na glutén. Spôsobuje hnačku, vracanie a bolesť brucha.  Okrem toho, niektorí ľudia trpia zvýšenou citlivosťou na glutén, i keď nemajú celiakiu a tým tiež môže spôsobovať problémy. Dôležité je uvedomiť si, že lepok spôsobuje problémy najmä v tráviacom trakty pri jeho konzumácií.

Čo, ak celiatik použije prezervatív s lepkom?

V prípade, ak by celiatik alebo muž alergický na glutén použil prezervatív s lubrikantom s obsahom gluténu, výsledkom môže byť nepríjemná svrbivá reakcia, začervenanie a pľuzgiere. Dokonca sa to môže stať až žene, ktorej partner používa takýto prezervatív – ak je citlivá na glutén. Takéto reakcie sú však extrémne zriedkavé, a preto sa skôr nálepky „bez lepku” na drogérií a iných prípravkoch považujú za marketingový ťah.

-sz-