Píšete si denník?

Zapisovať si v dnešných elektronických časoch svoje myšlienky a každodenné udalosti vlastnoručne na papier, považujú mnohí ľudia za prekonanú minulosť. Dnes svoje pocity a zážitky zdieľame prostredníctvom sociálnych sietí, na facebooku pravidelne oznamujeme všetkým priateľom čo sme robili, s kým sme sa stretli, do koho sa zamilovali… Na vyjadrenia svojich myšlienok a glosovanie života okolo seba nám slúžia blogy. Tieto moderné elektronické zápisníky sú akoby denníkmi 21. storočia.

Píšete si denník rukou?

Rukou písaný denník je však niečo celkom iné. Takéto písanie  je veľmi intímna záležitosť, je to akoby náš spovedník, ktorému prezradíme veci, aké by sme druhým nikdy nepovedali. Ak si potrebujete vyriešiť nejaké problémy, vyrovnať sa so svojimi pochybnosťami, povedať niekomu, čo vás trápi a bolí, čo by ste chceli vo svojom živote zmeniť, na to je takýto denník ideálny spoločník. Do denníka  si zapisujeme aj všetko podstatné, čo sa každý deň udialo. Po čase tak obsahuje akoby zakonzervovanú históriu nášho života. Je to úžasný pocit, keď si po rokoch listujete vo svojom starom denníku, a opäť si pripomínate všetky prežité radosti i trápenia, oživíte si svoje vtedajšie názory a myšlienky. Môžete porovnávať minulosť so súčasnosťou, zrekapitulovať váš doterajší život,  uvedomiť si, čo sa vám z vašich pôvodných snov a predsavzatí podarilo splniť. Môže vám to pomôcť nasmerovať svoj ďalší život správnym smerom.

História denníkov

História denníkov siaha až do staroveku. Z tohto obdobia je  zrejme najslávnejší denník rímskeho cisára a filozofa Marca  Aurelia. Svoje filozofické názory a myšlienky si pravidelne  zapisoval posledných desať rokov svojho života. Zaujímavosťou je, že prvé zväzky vznikli na území dnešného Slovenska, pri rieke Hron. Zápisky nazvané Hovory k sebe samému vyšli  neskôr v nespočetných vydaniach na celom svete.

Denníky podobné súčasným sa objavujú  v období renesancie. Nezaznamenávajú iba fakty a udalosti, ale aj úvahy, pocity a sny svojich autorov. Také sú aj legendárne denníky svetoznámeho talianskeho renesančného maliara, sochára, staviteľa a vynálezcu Leonarda da Vinci (1452 -1519).  Asi trinásťtisíc strán obsahuje jeho vedecké a konštrukčné štúdie, kresby, a tiež mnohé jeho osobné postrehy, pozorovania a názory na život. Leonardo bol ľavák a na svoje zápisky používal zrkadlové písanie. Jeho denníky tak ostali dlho záhadné a nezrozumiteľné, až v 19. storočí sa prišlo na to, že ich treba čítať v zrkadle.

Kuriózny denník zanechal po sebe holandský námorník Leendert Hasenbosch.  Keď jeho loď v roku 1725 zakotvila v Kapskom Meste, obvinili ho zo sodomie a potrestali mimoriadne krutým spôsobom. Vysadili ho na neobývanom ostrove, pričom mu so sebou dali iba stan a vodu na jeden mesiac, nejaké semená, bibliu, oblečenie a písacie potreby. Predpokladá sa, že zomrel v hroznom stave z nedostatku jedla a vody asi po šiestich mesiacoch. Hasenbosch si po celý čas na ostrove písal denník, ktorý  tam po roku našli britskí námorníci a priniesli ho  do Británie. Jeho vydanie sa stalo obrovskou senzáciou. 

Najznámejšie denníky

Denníky si písali mnohí známi spisovatelia, ako napríklad Johan Wolfgang Goethe, Franz Kafka,  Selma Lagerlöfová, Thomas Mann,  Sylvia Plathová a Virginia Woolfová, ako aj slávny rozprávkar Hans Christian Andersen.  Aj jeden z najznámejších rockových hudobníkov  90. rokov, Kurt Cobain, spoluzakladateľ a frontman legendárnej kapely Nirvana si písal denník.

K najznámejším denníkom 20.storočia patrí tragický denník židovskej školáčky Anny Frankovej. Písala ho od júna 1942 do apríla 1944,  skrývajúc sa so svojou rodinou pred nacistami. Konca vojny sa dožil jedine jej otec, ktorý neskoršie denník svojej dcéry zverejnil.

Medzi najslávnejších autorov denníkov patrí brazílsky spisovateľ Paul Coelho. Jeho knihy vydali v 150 krajinách a jeho najslávnejší román Alchymista preložili do šesťdesiatych jazykov. Ako sám spomína, mal asi 12 rokov, keď si kúpil vreckový diár a začal si písať denník. Odvtedy tak robí po celý život. Všetky podrobnosti zo svojho kontroverzného života zatiaľ opísal v sedemdesiatich hrubých zošitoch.

Dostali ste chuť začať ?

Ako si písať denník? Zapisovať svoje myšlienky, nápady, či plány môžete v každom veku, a ktovie, možno sa raz práve váš denník stane cenným historickým svedectvom našej doby.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach