Ste pripravená na alternatívu? Menštruačná spodná bielizeň!

Predstava, že každá z nás v živote spotrebuje približne 12 000 tampónov alebo vložiek nie je veľmi príjemná. Kvôli pohodliu žien, i kvôli ekológii vznikla alternatíva – menštruačná spodná bielizeň. Ako takéto nohavičky fungujú? Sú vôbec hygienické a dá sa na ne spoľahnúť?

Menštruačná spodná bielizeň

Čo sú to menštruačné nohavičky?

V podstate ide o nepriepustné nohavičky, a teda nebudeme musieť v nich nosiť vložku alebo tampón či menštruačný pohárik. Na potrebných miestach sú hrubšie ako bežné nohavičky a priamo absorbujú krv bez toho, aby prenikla ďalej do oblečenia. Na druhej strane, nie sú až také hrubé, aby boli vidno cez oblečenie – pôsobia úplne ako bežné nohavičky. Štandardná hrúbka menštruačných nohavičiek je 3 milimetre a sú schopné absorbovať krv, ako dva bežné menštruačné tampóny.

Ako fungujú?

Menštruačná spodná bielizeň – nohavičky je vyrobená z vysoko absorpčného materiálu a má tri alebo štyri vrstvy, ktoré zadržiavajú tekutinu. Najčastejšie z materiálov výrobcovia používajú bambusové, bavlnené tkaniny a merino vlnu. Existujú verzie na noc, na silné a miernejšie krvácanie, dokonca sú aj nohavičky, v ktorých môžeme počas menštruácie plávať. Zvyčajne ich netreba meniť počas dňa, vydržia aj 12 hodín a po použití sa jednoducho vyperú v práčke, optimálne v studenej vode. Vopred ich môžeme preprať v umývadle, nie je to však nevyhnutné.

Sú hygienické?

Mnohé ženy majú obavy, či skutočne môžu byť takéto nohavičky hygienické. Prekvapivo, áno. Súčasťou tkaniny je antimikrobiálna technológia, takže nemusíme mať obavy z baktérií či iných mikroorganizmov. Pozitívne je, že tieto nohavičky nesprevádzajú žiadne zdravotné varovania. Dokonca, sú bezpečnejšie ako tampóny – pokiaľ ide o syndróm toxického šoku, ktorý v tomto prípade nehrozí.

Prisilná alebo veľmi bolestivá menštruácia

Ak však mávame mimoriadne ťažké menštruačné dni a neustále sa obávame, či nám krv neunikne, mali by sme sa poradiť s gynekológom. Veľmi silné krvácanie alebo prudké bolesti môžu znamenať rôzne ochorenia alebo stavy, ktoré treba riešiť odborne.