Synchrónna menštruácia s kamarátkou: Je to naozaj tak?

Stalo sa vám, že sa vám začala posúvať menštruácia tak, že sa nakoniec zladila s dňami vašej kamarátky? Podobné situácie ako je zažívajú aj blízke kolegyne na pracovisku. Prečo je to tak? Prečo je tu synchrónna menštruácia?

Synchrónna menštruácia

Stalo sa to aj vám?

Mnohé ženy majú skúsenosť, že v ženskom kolektíve alebo medzi ženami, ktoré spolu trávia veľa času nastane synchronizácia menštruácie. Na jednej strane je to zábavné, keď v práci dostaneme viaceré svoje dni naraz, na druhej strane stále záhadné. Napriek tomu, že moderná veda tento fenomén skôr popiera ako potvrdzuje, niektoré štúdie existenciu synchrónnej menštruácie potvrdili.

„Maják“ feromónov

Na myšlienku synchronizovania menštruačného cyklu žien, ktoré sú si blízke po prvýkrát prišla americká vedkyňa Martha McClintock v roku 1971. Skúmala menštruačné cykly 135 žien a zistila, že kamarátky a spolubývajúce mali cykly veľmi podobné, kým ženy, ktoré si neboli blízke a netrávili spolu čas mali rozdielne. Dospela k záveru, že je to kvôli signálom, ktoré naše telo v niektorých etapách cyklu vylučuje. Funguje to zhruba tak, že jedna zo žien v pracovnom prostredí, či medzi kamarátkami je „majákom“ feromónov a cykly ostatných žien sa upravujú podľa nej. Takto vznikne synchrónna menštruácia.

Mohlo by vás zaujímať

Bolestivá menštruáciaBolestivá menštruácia

Bolestivá menštruácia? Tieto triky vám pomôžu

Aj vy trpíte každý mesiac silnými bolesťami? Bolestivá menštruácia vás minimálne na deň úplne odstavý od bežného života? Menštruačné kŕče vyvoláva nárast prostaglandínov, aby sa … Čítaj ďaľej

Čo ukázali údaje z aplikácií

Zaujímavé je, že kým my zažívame podobné situácie opakovane, dokonca aj pri zmene pracoviska sa často ženám upravuje cyklus podľa prostredia a „nového majáku“ v ňom, vedcom sa tento fenomén nepodarilo opätovne preskúmať a experiment zopakovať. Realita i štúdie však ukazujú, že zladenie z menštruačným cyklom iných žien je bežnou praxou. Napríklad, na základe rozboru údajov z obľúbených aplikácií sa ukázalo, že 79 percent kamarátok potvrdilo zosynchronizovanie cyklu s kamarátkou. Ich cykly sa však neskôr zvyčajne opäť začali rozlišovať. Navyše, spolužitie dvoch žien nezvyšuje šance na to, že budú menštruovať v rovnakom čase.

Niektorí odborníci sú však stále skeptickí, a tvrdia, že je to len vec náhody. Navyše, skôr či neskôr sa cykly dvoch žien, ktoré vyzerajú synchrónne zmenia. Čo si o tom myslíte vy?

Foto: stock.adobe.com