Tajomstvo snehovej vločky

Fenomény počasia – aj tak by sa dal nazvať seriál o tých najzaujímavejších javoch počasia, ktorý sme si pre vás pripravili. A jeho prvá časť nemôže byť v tomto ročnom období o ničom inom, ako o jednom z fenoménov zimy – o snehu a trblietavých snehových vločkách.
Viete, ako vznikajú a či sa dajú nájsť dve rovnaké snehové vločky?

Tajomstvo snehovej vločky

Od zrniečok prachu po kryštály ľadu – tak vzniká sneh

Na to, aby mohol v zime napadať sneh, musí byť vzduch dostatočne vlhký a musí obsahovať čiastočky prachu či sadzí. Tie totiž plnia funkciu kondenzačných jadier, na ktorých sa prichytávajú molekuly vody, ktoré pri nízkych teplotách primŕzajú a tak vytvárajú ľadové kryštály. „Pri tvorbe snehu musí byť teplota okolitého prostredia na úrovni okolo -12 ºC,“ objasňuje Matthias Habel, meteorológ. Ak sa ľadové kryštály vytvoria a naberú dostatočnú hmotnosť, začnú pomaly padať na zem. Na tejto ceste atmosférou sa jednotlivé vytvorené kryštály pospájajú a vytvoria tak snehovú vločku.

Ako prídu snehové vločky na svet a prečo je sneh biely?

Tajomstvo snehovej vločkyŠpeciálny tvar ľadových kryštálov závisí od štruktúry molekúl vody. Dva atómy vodíka sú zoskupené pod uhlom 105º pri atóme kyslíka. Pri teplotách pod bodom mrazu vznikajú spojením viacerých molekúl vody 6-hranné ľadové doštičky s priemerom asi 0,1 mm. Pri padaní na zem primŕzajú vodné pary na šiestich rohoch ľadových doštičiek a vytvára sa snehová vločka. Každý jeden tento útvar je jedinečný, je teda veľmi nepravdepodobné nájsť dve rovnaké snehové vločky: „Pri nižších teplotách sa vytvárajú snehové doštičky a hranoly. Keď je teplejšie, vznikajú typické snehové vločky hviezdicovitého tvaru,“ vysvetľuje meteorológ Matthias Habel. Veľkosť a tvar snehovej vločky závisí od teploty a vlhkosti vzduchu – ak je chladno, vlhkosť vzduchu je nižšia a vznikajú len malé vločky. Pri vyšších teplotách a väčšej vlhkosti sa tvoria veľké snehové vločky, ktoré sa môžu spájať do chumáčov.Tajomstvo snehovej vločky

A prečo je sneh vlastne biely? Rovnako ako voda sú aj snehové kryštály transparentné, teda bezfarebné. Sú to však akési malé zrkadlá, ktoré odrážajú a rozptyľujú svetlo. Preto sa nám javí sneh ako biely.

Sneh a jeho rôznorodosť

Hneď ako dorazí snehová vločka na zem, začne sa meniť. Jemné ľadové kryštály čerstvo napadaného snehu sú najprv neporušené, avšak vplyvom zmeny teploty sa menia. Jemné ramená snehovej vločky sa pomaly deformujú, vo väčšine prípadov sa odlomia a spoja sa s ostatnými. Pri oteplení sa týmto spôsobom stáva z čerstvého prašanu, ktorý milujú hlavne lyžiari na rannom svahu, sneh vlhkejší a ťažší. Ak sa tieto topiace a opäť mrznúce cykly opakujú, sneh sa mení na hrubozrnný a mokrý. Tajomstvo snehovej vločkyĎalším roztápaním a zmrazovaním sa zo snehu postupne vytvorí tzv. zľadovatený sneh. Sneh, ktorý má minimálne jeden rok a vyznačuje sa mimoriadne vysokou hustotou, sa nazýva firn. Má zrnitú štruktúru a pomaly sa premieňa na ľad. Z neho sa po viacerých rokoch môže stať tzv. ľadovcový ľad.

Malý tip na zimné radovánky s vašimi deťmi počas najbližších prázdnin: na stavanie snehuliakov je najlepší čerstvý a zároveň mokrý sneh, ktorý sa po stlačení zlepí, čím sa dajú výborne tvarovať gule na stavanie alebo na guľovanie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach