Nordic Walking upevní zdravie

Anna Faixová hovorí o športe, ktorý dostal aj ju..:)

Fínsko je krajina, kde bola vynájdená obdoba behu na lyžiach – šport na letné mesiace. Možno práve podľa krajiny pôvodu dostal názov – Nordic Walking – severské chodenie. Od pôvodnej verzie sa ďalej rozvíjal pod dohľadom a radami lekárov a športových odborníkov. Zaujímavý, jednoduchý a veľmi účinný šport si obľúbili už aj v Amerike, Japonsku a krajinách Západnej Európy. V minulom roku sa mu venovalo viac ako milión ľudí. Prečo? Chcú mať lepšiu postavu, pevnejšie kosti, chcú si zlepšiť náladu, chcú mať lepší krvný tlak a chcú vyzerať mladšie.  O Nordic Walking sme si pohovorili s odborníčkou na slovo vzatou – inštruktorkou Ing. Annou Faixovou.

Nordic Walking

Ako ste sa dostali vôbec k Nordic Walking (NW)?

Moja priateľka  Elenka v roku 2006 počula o NW v rakúskom rozhlase. Našli sme si  prvú inštruktorku NW na Slovensku a prihlásili sa na základný kurz, ktorý pani Munichová viedla na Štrbskom plese. V roku 2007 som si urobila certikát na inštruktora NW v Rakúsku. Inštruktor robí základné kurzy NW, kde sa vyučuje správna technika severskej chôdze. Tréneri zase  vychovávajú inštruktorov –  u nás na Slovensku ešte nie je tréner NW. Certifikát inštruktora NW mám akreditovaný  Ministerstvom školstva  na Slovensku a  chystám si urobiť trénersky kurz v Rakúsku. Je  to však dosť finančne náročné.

Nordic Walking

Kedy začať s NW?

Najlepšie je začať s NW hneď,  ako si človek uvedomí, že potrebuje si chytiť zdravie do svojich rúk. NW totiž precvičuje až 90 % všetkých svalov tela. Výrazne šetrí kĺby – odľahčuje dolné končatiny o 30 %. Je vhodný aj  pre ľudí, ktorým nevyhovuje beh, alebo ktorí behať nesmú, a napriek tomu chcú niečo urobiť pre svoje zdravie. Je o 50 % efektívnejší než chôdza bez palíc – spálite približne o 400 kalórií za hodinu viac.

Nordic Walking

Ako často trénovať?

Najlepšie je  dvakrát až 3 krát do týždňa trénovať po dve  až tri hodiny. Dá sa trénovať za každého počasia, len treba byť správne oblečený.  Po dohode s lekárom si treba upraviť tréningový plán.

Z čoho pozostáva základný výstroj NW?

V prvom rade chuť a odhodlanie (smiech). NW nie je obmedzený vekom a naozaj je vhodný pre všetky vekové kategórie. Keď hovoríme o chodení, dôležitá je pohodlná športová obuv. A samozrejme, špeciálne  palice, ktoré záujemcom o kurz či tréning radi požičiame. Keď sa rozhodnú kúpiť si ich, poradíme aké.

Nordic WalkingPrezradíte nám ešte zdraviu prospešné výhody NW?

Je ich naozaj veľa, keď berieme do úvahy nenáročnosť. Už len zvýšenie vitality pľúc je nesmierne dôležité, čo spôsobuje aj zlepšenie srdcovo-cievnej činnosti. Telo sa neunaví tak rýchlo, pretože Nordic Walking je oveľa efektívnejší ako bežná chôdza. NW trénuje a precvičuje svalové skupiny, ktoré sú oslabené alebo skrátené (chrbát, ramená, krk, šija, prsné svaly…). Rovnako znižuje náchylnosť na trombózu, zlepšuje elasticitu ciev. Podporuje nielen fyzickú, ale aj psychickú pohodu, zvyšuje odolnosť voči stresu, zlepšuje koncentráciu, posilňuje imunitu. Podmienkou však je správna technika a pravidelný tréning. Pohyb podobný ako pri behu na lyžiach – ľavá ruka a pravá noha a naopak,  sa pohybujú vždy paralelne. Samozrejme, najlepšie je však absolvovať inštruktáž školených inštruktorov a trénerov.

Bližšie informácie získate:

Ing. Anna Faixová
afaixova@azet.sk
tel.: 0903 232 225