10 lekcií v starostlivosti o pleť

  Starostlivosť o pleť je niekedy plná tápania a neistoty. Nové trendy a nové produkty sprevádza i mnoho otázok – nestačí na čistenie pleti voda? Ako veľmi je pre krásu dôležitý jedálniček? Vylieči slnko akné? A čo je pre krásu a zdravie pleti dôležité?

  I keď internet je nekonečnou zásobárňou odpovedí, môže príliš informácií vyvolať zmätok. A tak sme sa obrátili na niekoľko odborníkov a spolu s nimi sme pripravili 10 najdôležitejších odporúčaní.

  starostlivosti o pleť

  1. Žiadne experimenty 

  MUDr. Yvonne Bergerová, korektívna dermatologička z BcD Clinic

  Starostlivosť o pleť je dôležitá, ale nič sa nemá preháňať. Niektoré ženy sa o seba starajú až príliš, majú veľa prípravkov na rôzne partie pleti, takže pleť potom môže reagovať chaoticky a byť podráždená. Najmä v prípade citlivej pleti sa nevyplatí experimentovať a používať kozmetiku s množstvom rôznych aktívnych látok – môže síce ísť o výťažky z bylín alebo vitamíny, ale v tomto prípade sa môžu minúť účinkom. Odporúčam preto vždy prispôsobiť starostlivosť typu pleti a veku a kozmetiku príliš často nemeniť. Účinky sa totiž prejavia vždy až po nejakom čase používania – obvykle za 4 až 6 týždňov.

   2. Ani veľa, ani málo

  MUDr. Martina Neradová, korektívna dermatologička z MEDICOM Clinic

  Na pleti žien a mužov, ktorí sa o svoju pleť vhodne starajú, je v porovnaní s tými, čo sa o svoju pleť nestarajú, po rokoch vidieť veľký rozdiel. Stretávam sa ale s dvoma extrémami, a to s prehnanou starostlivosťou o pleť, ktorá môže viesť dokonca až k vyprovokovaniu niektorých ochorení pleti (napr. periorálnej dermatitídy) alebo, naopak, s podceňovaním starostlivosti o pleť. Ideálne je čistiť pleť ráno a večer a ošetrovať ju krémami podľa veku a typu pleti. A to pravidelne.

  3. Čistiť, čistiť, čistiť

  MUDr. Yvonne Bergerová, korektívna dermatologička z BcD Clinic

  Tvrdenie, že na vyčistenie pleti stačí samotné opláchnutie vodou, je snáď najväčší mýtus súvisiaci so starostlivosťou o pleť. Voda ale nerozpúšťa maz, neodstraňuje dokonale nečistoty, navyše prísada chlóru môže pokožku dráždiť a presúšať. Takže citlivá pleť sa zhorší, tvoria sa na nej šupiny a zhrubne. Nevyhnutné je používať čistiacu kozmetiku – odličovacie mlieka, čistiace alebo micelárne vody a pleť čistiť ráno i večer.

  starostlivosti o pleť

   4. Pravidelne a šetrne

  Dr. Svenja Möllgaard z oddelenia výskumu a vývoja značky Nivea

  Každodenné čistenie pleti by malo byť nielen pravidelné, ale čo najšetrnejšie. Nemalo by pleť nijako dráždiť, inak dochádza k narušovaniu jej povrchovej ochrannej vrstvy a to sa následne prejaví dehydratáciou, presušovaním či naopak nadmerným mastením pleti. Pleť býva stiahnutá i začervenaná, zhoršuje sa jej pružnosť a rýchlejšie sa tvoria vrásky. Spôsob čistenia pleti je preto rovnako dôležitý ako jeho frekvencia. 

  5. Pitný režim i zvonka

  MUDr. Yvonne Bergerová, korektívna dermatologička z BcD Clinic

  Dostatočný pitný režim je pre pleť dôležitý, hydratovaná pleť je jemnejšia a vypnutejšia. Pitný režim však nemusí znamenať, že sa voda dostane až na povrch pleti. Oveľa účinnejšie je používanie minerálnych sprejov ráno pred nalíčením a večer po odlíčení. Takto do pleti dostanete najväčšie množstvo vlahy.

   6. Dajte pleti najesť

  MUDr. Martina Neradová, korektívna dermatologička z MEDICOM Clinic

  Pre vitálnu, dostatočne hydratovanú a zdravú pleť je rovnako ako pitný režim dôležitá vyvážená strava bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu a bielkoviny. Súčasne je vhodné obmedziť v strave rafinovaný biely cukor. Všetko potom doplňte i dostatkom kvalitného spánku, pravidelným pohybom ideálne na čerstvom vzduchu a celkovou psychickou pohodou.

  7. Strava stačiť nemusí

  Dr. Thomas Blatt z vedeckých laboratórií Nivea

  Starnutie je prirodzený proces a prejavuje sa i na pleti. Príčin je mnoho, mimo iného i úbytok látok, ktoré sú pre krásu nevyhnutné. Napríklad kolagén a koenzým Q10, tie sú v tele prítomné prirodzene, ale postupom času ich množstvo v tele klesá. Možno ich síce dodávať do organizmu prostredníctvom potravín a potravinových doplnkov, ale odporúčame ich dodávať pleti i zvonka pomocou správnej kozmetiky. Ostatne moderné prípravky obsahujú ingrediencie, ktoré ľahko prenikajú pokožkou, dobre sa vstrebávajú a prenikajú až do hlbších vrstiev pokožky. 

  starostlivosti o pleť

  8. Pleť býva odrazom nášho vnútra

  Hana Modrá, kozmetická konzultantka značky NIVEA

  Základom krásnej pleti je i zdravý životný štýl a celková pohoda. Dôležitá je nielen zdravá strava a správny pitný režim, krásnu pleť vie “zariadiť” i dobrý spánok. A pamätajte si, že pokožka je odrazom toho, čo sa vo vás odohráva. Na pleti vidieť stres a nepohodu rovnako ako preflámovanú noc alebo fajčenie. Chyby na pleti sú vlastne takou diagnostickou pomôckou, vždy prezradia, že je vo vnútri niečo v neporiadku. 

  9. I mastná pleť potrebuje krém

  MUDr. Yvonne Bergerová, korektívna dermatologička z BcD Clinic

  Hovorí sa, že mastná pleť sa nemá ošetrovať krémami. Ale nie je to pravda, i mastná pleť potrebuje starostlivosť. Ak sa totiž na povrchu pleti netvorí ochranná vrstva, zvyšuje sa tvorba mazu a pleť sa domasťuje sama. Takže mazové žľazy sa vlastne aktivujú. Nie je potrebné používať krém na mastnú pleť, ale ľahký fluid je žiaduci. 

  10. So slnkom opatrne

  MUDr. Martina Neradová, korektívna dermatologička z MEDICOM Clinic

  Opálená koža sa vám môže zdať nádherná a môžete mať pocit, že tmavšia vyzeráte lepšie, dôsledky nadmerného opaľovania sa sú ale nevratné. Preto používanie veľmi nízkej alebo dokonca žiadnej fotoprotekcie považujem za veľkú chybu – ochrana pred UVA a UVB žiarením by mala byť samozrejmosťou. A pobyt na slnku nepreceňujte ani v prípade aknóznej pleti, že slniečko lieči akné, je totiž veľký omyl. V prípade liečby akné a vhodnej starostlivosti o aknóznu pleť sa odporúča poradiť sa s lekárom.

  ? Dvojfázový odličovač očí a mejkapu, NIVEA, 125 ml, 5,15 €

  ? Micelárny gél, NIVEA, 125 ml, 5,15 €

  ? Antioxidačný denný krém URBAN SKIN DEFENCE, NIVEA, 50 ml, 6,49 €

  ? Energizujúci nočný krém proti vráskam Q10 plus C, NIVEA, 40 ml, 11,99 €

  ? Minútová detoxikačná maska URBAN DETOX MASK, NIVEA, 75 ml, 6,49 €