SPÄŤ
Móda a krása

Bikiny slávia 70 rokov!

Od: Henrieta Karabova 28.6.2016
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Pripravujete  si  letnú garderóbu, doplňujete si svoj šatník  a riešite tiež nové plavky? Výber je široký, len sa treba  rozhodnúť a vybrať si  celé, alebo dvojdielne, alebo takzvané. „bikiny“…

bikini

Ak padne vaše rozhodnutie  na bikiny, ktoré sa pred desaťročiami stali postupne populárnymi, povedzme si, odkiaľ pochádza ich exotické pôvodné meno – „bikini“?

V štyridsiatych rokoch minulého storočia, v čase vojny,  najkrajšou ženou vtedajšieho sveta bola Rita Hayworth, hollywoodska hviezda španielskeho pôvodu, speváčka, tanečnica s nádhernou postavou. Zúrila vojna, a preto niet divu, že americkí vojaci na frontových líniách túžili mať pri sebe aspoň obrázok tejto krásavice. Vtedy to neboli „modelky“, ale hovorilo sa im „pin-up-girls“.

Aj krásna Rita bola medzi prvými, čo  sa začali na  fotografiách objavovať v dvojdielnych plavkách, čo do tej doby spoločnosť prijímala dosť  kriticky a považovalo sa niekedy až za nemorálne!

Ale táto doba bola tiež poznačená na konci vojny prvou atómovou bombou a  následne ďalšími jadrovými pokusmi, z ktorých prvý, veľký, bol  práve v r. 1946 na Marshalových ostrovoch, v Tichom oceáne. Rita bola všade a  jej foto bolo aj na pokusnej bombe,  zhodenej 1. júla 1946  na atol  Bikini. A tak dvojdielne plavky dostali už v tej dobe pomenovanie „bikiny“ . Boli skutočne len dvojdielne, ale vôbec nie také „mini“ alebo „úsporné“, ako ich poznáme dnes.  Ale bola to aj tak  „bomba“ a  na kúpaliskách revolučný prevrat!

Boli  symbolikou nielen novej módy, ale aj rezolútnym až explozívnym nástupom liberalizácie a spoločenského oslobodzovania ženy v ďalších 60-  a 70-ich  rokoch a ďalej…

Samozrejme, že v ďalších rokoch už zažívali boom  nielen vo  filmoch,  keď jednou z prvých bola  B.B. – Brigitte Bardot (vo filme „ A Boh stvoril ženu“),  tiež napr. Ursula Andress alebo Halle Berry v Bondovkách a ďalšie…, ale hlavne  všade pri vode. A čo je tiež ich sprievodným znakom? Že sú stále menšie a menšie, alebo ak chcete, „úspornejšie“.

Ursula Andress

Halle Berry

To je teda v krátkosti novodobá história plaviek zvaných podľa tichomorského atolu „bikiny“, ako ich poznáme dnes!

Ale asi aj tu platí stará pravda, že nič nie je nové pod slnkom!

Dvojdielne plávky, snáď vo funkcii cvičného úboru, veľmi podobného dnešným „bikinám“ sú však oveľa staršie – majú totiž okolo 2000 rokov! Ak niekedy zablúdite na juh, na Sicíliu, blízko – u nás  nie až tak známeho – malebného mestečka Piazza Armerina  je  rozsiahly  antický palác  Villa Casale, z doby rímskeho cisára Diokleciána. A práve tu, v odkrytých  palácových  priestoroch sú takmer neporušené  nádherné mozaiky s obrazmi zo života vtedajších obyvateľov. A práve tiež tu v priestoroch  akejsi  „telocvične“ sú zobrazené  mladé dievčatá  pri športových disciplínach vo dvojdielnych  úboroch, rovnakých ako  dnešné  „bikiny“, v ktorých napr. Ursula Andress alebo Halle Berry v Bondovkách vystupujú z  morských vĺn  niekde na pobreží….

bikini

Tak hoci platí, že nič nie je nové pod slnkom, čo rukolapne dokazujú uvedené nálezy, predsa len tie naše  dnešné, populárne a v lete neodmysliteľné bikiny  dožívajú sa  už v týchto dňoch tiež úctyhodného veku  –  svojich sedemdesiatin! Nuž, čas beží ! Zaželajme im ďalej „Long Life!“

Lenka Lutonská

Save

Save

Save

womangalérie VŠETKY