Honeysuckle alebo Zimolez kozí list

  Bachove kvetové esencie

  Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

  Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku. V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

  Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

  38 kvetov pre zdravie

  Honeysuckle – alebo Zimolez kozí list (Lonicera caprifolium)

  Honeysuckle alebo Zimolez kozí list
  Honeysuckle alebo Zimolez kozí list

  Charakteristika blokovaného stavu:

  Panta rhei, všetko plynie, hovorievala už starí Gréci. A je to skutočne tak – život, to je neustály pohyb a má vlastné zákonitosti. Porozumieť im môžeme, aspoň čiastočne, vtedy, ak budeme potichu počúvať svoje vnútro. Samozrejme, musíme chcieť porozumieť…

  Ľudia typu Honeysuckle sa však prirodzenému plynutiu života bránia. Nechcú sa otvoriť prítomnosti a ostávajú uzavretí v minulosti. Minulosť je síce niečo, čo sa odohralo ešte predtým, kedysi dávno, ale oni v nej vo svojich predstavách stále ostávajú a to im bráni spojiť sa s tým, čo sa odohráva tu a teraz a s tým, čo plynie.

  Títo ľudia nie sú spojení sú svojím súčasným životom. Ich život neplynie, ale stojí akoby ukotvený v už odžitej minulosti. Preto patrí Honeysuckle ako esencia do skupiny „Nezáujem o svoje okolie“. Hlavným pocitom týchto ľudí je nostalgia, smútok a clivota za všetkým, čo bolo a už sa nevráti.

  Napríklad vdova spomína na krásne časy, ktoré prežila s manželom, muž sa nedokáže spamätať z rozchodu a neustále sa v duchu vracia k nedávnej dobe, keď ešte žil so svojou ex-partnerkou. Vnúčik si často zaplače nad tým, že keď ešte žila jeho babička, všetko bolo v jeho živote jednoduchšie, pretože mu pred spaním rozprávala rozprávky…

  Takýchto situácií, kvôli ktorým sa ich účastníci často vracajú do minulosti, oslavujú ju ako nádherný, takmer dokonalý čas, by sme určite našli veľa. Títo ľudia však často nevnímajú, že ich život už dávno plynie iným smerom. Alebo, lepšie povedané, už dávno by mohol plynúť iným smerom, ak by sa oni sami boli ochotní tomuto pohybu otvoriť a neblokovali ho neustálym  premýšľaním o minulosti.

  Je to akési ustrnutie v minulých časoch – a napriek tomu, že nie všetky udalosti, ktoré sa kedysi odohrávali, boli pre všetkých zúčastnených šťastné a naplnené, tá, ktorí na ne spomínajú, vidia, len to pozitívne, to najkrajšie, najlepšie, najjednoduchšie…

  Pre typy Honeysuckle je charakteristická nielen nostalgia, ale aj určitá nerovnováha vo vnímaní skutočnosti.

  Keďže minulosť je u týchto ľudí taká dominantná a smútok, nostalgia a clivota po nej sú na dennom poriadku, majú typy Honeysuckle často problémy nadväzovať nové vzťahy, nové priateľstvá, či známosti, udržať ich na dlhší čas a zapojiť sa do normálneho bežného života.

  Niekedy môže ísť iba o prechodný stav, keď sa niekomu istý čas cnie za minulosťou – po partnerovi, práci, domove, po prežitých udalostiach. A často býva prirodzené, že nás tieto krátkodobé stavy „clivoty“ prepadnú. Sú prejavom emócií a známkou toho, že to prežité bolo pekné a malo v našom živote význam.

  Ak však takéto stavy pretrvávajú dlhšiu dobu, ak napríklad typ Honeysuckle napriek novým skutočnostiam, napríklad napriek novému partnerskému vzťahu, neustále hovorí o vzťahu minulom, alebo ho nedajbože porovnáva, je najvyšší čas užiť túto esenciu.

  Konkrétny prípad:

  Jedna štyridsaťdvaročná klientka sa neustále sťažovala, že si po rozvode nemôže nájsť nový vzťah, ktorý by jej vyhovoval. Tento stav u nej pretrvával už päť rokov, a preto sa to rozhodla riešiť pomocou Bachových esencií.  Sama seba opísala ako spontánnu, veselú, spoločensky príjemnú osobu, so záujmom o hudbu, kultúru a šport. Pracovala ako asistentka na vysokej škole a naozaj pôsobila veľmi príjemným dojmom. Po niekoľkých krátkych známostiach sa však s dotyčným vždy rozišla a pomaly sa začínala pýtať sama seba, v čom robí chybu. „Chcem , trvalý partnerský vzťah, ale asi to robím nejako nesprávne. Samozrejme, neviem prečo,“ zdôverila sa na konzultácii.

  Pri ďalšom rozhovore niekoľkokrát usúdila, že napriek tomu, že každý z jej nových vzťahov bol zaujímavý a dobrý, žiaden z nich sa jej nezdal taký skvelý ako ten, ktorý mala s manželom, kým ju neopustil kvôli inej žene. Akoby zabudla, akými útrapami a ponižovaním musela prejsť počas spoločného života s ním… Aj s kamarátkami často rozoberala všetky možné dôvody, prečo dal prednosť inej žene pred ňou… Tým, že sa neustále vracala do minulosti a neustále porovnávala prítomnosť s tým, čo bolo, nedokázala sa otvoriť svojim prianiam v prítomnosti a prijať prítomnosť takú, aká sa jej ponúka.

  Avšak skalopevne veriť, že len tá minulá cesta je správna, znamená stavať sa proti prúdu života.

  Ako pôsobí Honeysuckle?

  Honeysuckle alebo Zimolez kozí list

  Esencia Honeysuckle  pomáha všetkým, ktorí sa nedokážu odpútať od minulosti a otvoriť sa prítomnosti. Nezáleží na tom, či ide o prechodné, krátkodobé stavy, alebo o stavy chronické, dlhodobé. Niečoho sa vzdať, opustiť staré predstavy a žiť len prítomnosťou nemusí byť pre všetkých ľudí jednoduché. Ale je to jediný spôsob, akým je možné vnímať svoju vnútornú radosť a šťastie. Pretože radosť a šťastie sú prítomné v každom okamihu, ktorý prežívame. A to, že ich cez okuliare minulosti vďaka inej svojej neschopnosti  nedokážeme vidieť, ešte neznamená, že tu nie sú…

  Potenciál v rozvinutom stave:

  „Retro štýl“ sa v rôznych dobách, raz viac, inokedy menej, teší obľube. Ak jeho vyznávači dokážu vhodne prepojiť minulosť s prítomnosťou, nájsť medzi nimi rovnováhu a žiť silou súčasnosti, môže byť práve tento moment príkladom toho, že život a čas sú skutočne pohyb, rytmus a plynutie.

  Minulosť sa prepája s prítomnosťou cez naše skúsenosti. Tie pozitívne nás posúvajú ďalej, tie horšie nám dávajú možnosť poučiť sa a vnútorne vyrásť. Ak spomienkam a porovnávaniam postavíme stenu medzi prítomnosťou a minulosťou, prúdu života sa len ťažko dotkneme…

  Špecifikum esencie Honeysuckle:

  Honeyesuckle je esencia vhodná pre všetkých, ktorí sa nesutále vracajú k tomu, že nejaký neúspech alebo neuskutočnená šanca v minulosti  ovplyvňujú naďalej to, čo sa deje v prítomnosti. Uplynulé časy sú už preč, ale ich niekdajšie nenaplnené túžby, priania  alebo sny sa vkradnú do každej novej činnosti.

  A pozor – Honeysuckle možno odporučiť každému, kto sa nedokáže zbaviť starých vecí a rád zhromažďuje všetko okolo  seba ako hmotnú pripomienku minulých čias.

  Esencia Honeysuckle je mostom medzi minulosťou a prítomnosťou, z ktorého môžeme pozorovať prúd vlastného života.

  Pokračovanie nabudúce

  Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

  Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz