Jedlo pred pôrodom? Ľahké a malé jednoznačne ÁNO!

    Kedysi – po desaťročia lekári a zdravotný personál varoval rodičky, aby pred pôrodom (neraz aj 12 hodín!), respektíve v prvých jeho fázach už rozhodne nič nejedli. Bolo to kvôli obavám, že bude treba urgentný cisársky rez alebo anestézia z iného dôvodu a žena by sa mohla udusiť zvratkami. Dnes je však pohľad odborníkov na túto problematiku úplne iný!

    pred pôrodomNa pôrod treba veľa síl
    Dôvodom sú dlhodobé skúsenosti lekárov a rodičiek, ale aj fakt, že dnes podávaná anestézia je omnoho jemnejšia a bezpečnejšia ako tá, ktorá existovala kedysi. Skúsenosti ukázali, že ženy, ktoré pred pôrodom nejedia niekoľko hodín sú počas pôrodu energicky veľmi vysilené, a často nemajú energiu na pôrod, najmä ak trvá niekoľko hodín. Výsledkom je, že pôrod musí byť riešený cisárskym rezom alebo iným spôsobom urýchlení, čo nie je vždy najlepším riešením ani pre matku, ani pre dieťatko.

    Polievka, či ovocie dodajú energiu
    Moderní lekári sa prikláňajú k názoru, že malé ľahké jedlo pred pôrodom, či dokonca v jeho prvých etapách môže byť veľmi dôležité a môže pomôcť žene porodiť rýchlejšie a jednoduchšie. Optimálnym jedlom pred pôrodom je napríklad výživný vývar alebo iný druh polievky, ľahký sendvič alebo ovocie. Dôležité však je, aby v každom jednom prípade, individuálne pri každej rodiacej žene anestéziológovia spolupracovali s pôrodníkmi a stanovili, čo a kedy môže jesť.

    Keď nejde pôrod ako po masle
    Niekedy sa totiž zdá, že žena už-už začína rodiť, lenže prvá fáza pôrodu sa potom z ničoho nič pozastaví, naťahuje a žena je čoraz viac vysilená zvládaním náročných kontrakcií a procesom otvárania sa. Lekári sa vždy snažia takýto zaseknutý pôrod urýchliť, ale nie vždy sa to podarí hneď, často mamičky pretrpia celé hodiny, kým nastane druhá pôrodná fáza – vypudzovanie telíčka dieťatka. I počas tejto fázy niektorým mamičkám môžu dôjsť sily a pokračovanie pôrodu býva veľmi náročné.

    Nezabudnite na nápoje
    Vo všeobecnosti platí, že žena, pri ktorej pôrode je nízke riziko nevyhnutnosti cisárskeho rezu alebo podania anestézie z iných príčin (niektoré mamičky majú napríklad prirastenú placentu, čo je po samotnom pôrode dieťaťa potrebné riešiť vyčistením maternice v anestézii) môže pred pôrodom, aj v jeho začiatočných fázach jesť ľahké jedlá. V niektorých pôrodniciach dokonca mamičkám nosia občerstvenie, problematickejšie zase zvyknú pripravovať glukózovou infúziou. Ak nemáte chuť jesť, doprajte si aspoň tekutiny, smoothies, ovocné džúsy alebo vodu.

    Nehody s vdýchnutím sa u zdravých už nedejú
    Dodanie energie jedlom tesne pred pôrodom alebo v jeho začiatočnej fáze zabráni tomu, aby mamičky zlyhali vo svojej pôrodnej úlohe kvôli nedostatku energie. Na druhej strane, ak by po náhlej nevyhnutnej anestézii rodička vdýchla do pľúc tekutinu alebo potravu zo žalúdka, mohli by to spôsobiť zápal pľúc. Veľmi dôležitý je však fakt, že v súčasnosti k podobným stavom prakticky vôbec nedochádza, a ešte s menšou pravdepodobnosťou u zdravých žien.

    Kedy radšej nejesť?
    Hladovanie pred pôrodom navyše môže spôsobiť rodiacim mamičkám emočný stres a prispieva k tiesni plodu, keďže matka nemá dostatok energie na rýchly pôrod. Jedlo tesne pred pôrodom alebo počas neho môže byť problémom, ak žena trpí preeklampsiou, eklampsiou, obezitou alebo keď jej boli podané opiáty proti bolestiam. Tie totiž oneskorujú vyprázdňovanie žalúdka.  

    -sz-

    Sledujte nás aj na sociálnych sieťach