Keď vás tlačí topánka…

Ak nejde o známe porekadlo, ale naozaj o boľavé nôžky, zrejme ste pri kúpe topánok urobili chybu, zvolili ste nesprávnu veľkosť, alebo nekvalitný materiál. Čo by ste si mali všímať pri kúpe topánok, aby padli ako uliate,  boli pohodlné a nespôsobili otlaky? Čo robiť keď vás tlačí topánka?

Na veľkosti záleží!

Najdôležitejšia je, samozrejme, správna veľkosť. Čo ako sa vám topánočky páčia, ak nemajú vašu veľkosť, omínajú vás a tlačia, nekupujte ich – sotva sa to nosením zlepší!
Nielen krátka, ale ani príliš veľká topánka však nie je žiadna výhra. Po čase sa bude vyzúvať, a v snahe udržať ju na nohe, presilíte si akurát svaly. Správna veľkosť je vtedy, ak sa palec na nohe nedotýka konca topánky a pred ním zostal ešte asi pol-centimetrový voľný priestor. Dôležité je tiež kupovať obuv po celodennom chodení a státí, keď sú nohy väčšie, prípadne opuchnuté. Topánky vyskúšajte vždy obidve a nezabudnite sa v nich poprechádzať po predajni.

Ktoré sú najkvalitnejšie?

Dôležitý je aj materiál, z ktorého sú topánky ušité. Najkvalitnejšie topánky sú vždy z kože. Sú síce drahšie ako zo syntetického materiálu, no dokážu sa prispôsobiť vašej nohe a noha v nich môže dýchať. Topánka z umelej kože používaním nezmení svoj tvar a neroztiahne sa ani do šírky. Syntetický materiál má okrem toho obmedzenú trvanlivosť, môže sa začať odlupovať, zmeniť farbu i celkový vzhľad. Ani koža však nedokáže všetko.  Kožená topánka sa roztiahne len do šírky, dĺžka sa nezmení. Malé topánky vám budú vždy krátke a nerozchodíte ich. Všímajte si nielen vrch, ale aj spodok, čiže podrážku topánky. Mala by byť z odolného a pevného materiálu, ale pritom dostatočne pružná. Ak sa topánka v rukách nedá zohnúť, nekupujte ju. Aby sa vám v topánkach nepotili nohy, musí byť aj vnútorná časť z kože a výstelka vo vnútri topánky by mala byť vytvarovaná tak, aby podporovala klenbu chodidla. 

Kedy je topánka pohodlná?

Pohodlná neznamená voľná obuv, pri chôdzi sa topánky nemôžu vyzúvať. Dobre sediaca topánka má mať pevnú pätu, okrúhlu špičku a v strede sa mierne zužovať. Ak sa nedokážete vzdať špicatých lodičiek, voľný priestor pred prstami musí byť väčší ako obvykle, aby prsty neboli príliš stlačené. Po dlhšom nosení to totiž môže zapríčiniť zakrivenie palcov a vytvorenie kladivkových prstov. Zvážte si tiež, na aký účel potrebujete topánky, a podľa toho  zvoľte aj výšku ich  opätkov. Topánky na vysokých opätkoch – ihličkách, robia žene krajšie a dlhšie nohy, ale na denné nosenie dajte prednosť topánkam s nižšími opätkami, najviac do výšky štyroch centimetrov. U mužov by podpätok nemal byť vyšší ako 2,5 centimetra.

Dodržiavajte odporúčania výrobcu

Pri každej obuvi je priložené odporúčanie, na akú príležitosť sa majú topánky používať. Je to dôležité aj kvôli prípadnej reklamácii. Ak ste obuv používali iným spôsobom, ako stanovil výrobca, reklamáciu vám zrejme neuzná. Dopredu  si preto zistite, aký druh obuvi kupujete. Ak je napísané:

  • Spoločenská obuv –používa sa predovšetkým v interiéri, nie je vhodná na chodenie po vlhkom a nerovnom teréne.
  • Vychádzková obuv – celoročná alebo zimná: je určená na bežné nosenie vonku, na ulici, po relatívne udržiavaných a rovných cestách.
  • Rekreačná obuv – znesie náročnejší prírodný terén ako vychádzková, je určená na bežné túry, výlety a dlhšie vychádzky do prírody.
  • Športová obuv – mala by mať presnejšie určenie, na aký druh športu sa má používať, napríklad, na beh, futbal, halové športy.  
  • Domáca obuv– čiže papuče, sú väčšinou z textilu a nosia sa výlučne vo vnútri.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach