Ako vybrať lyžiarske okuliare?

Blíži sa zima a s ňou aj príležitosť užiť si množstvo zimných športov. Sánky, korčule, snowboard, bežky, lyže – aj v zime máme veľa možností vyjsť si von. Či už sa venujete športu rekreačne, pravidelne, alebo si pôjdete len tak s deťmi užiť sneh.

Ako vybrať lyžiarske okuliare

Lyžovačka

Najväčšiu časť zimných radovánok trávime na svahoch. Či už máme lyže, alebo snowboard, vhodný výstroj príde vhod. Teplé kombinézy, vhodná obuv, prilba a okuliare. Okuliare… viete ako si vybrať tie správne lyžiarske okuliare?

Ako vybrať okuliare na lyžovačku

Okuliare na lyžovanie musia spĺňať pár aspoň základných kritérií. Chránia zrak nielen pred vetrom, snehom, mrazom,  ale aj pred nečistotami, ktorých je na svahu plnom ľudí dosť, a aj pred možnými nárazmi (haluz, palica iného lyžiara, …)

Svetelné podmienky – zorníky

Okuliare si vyberte podľa toho, kam idete lyžovať. Či budete v prostredí, kde sú horšie svetelné podmienky, alebo na slnečnom svahu. V závislosti od toho si môžete zvoliť okuliare, ktoré majú rôzne farebné vyhotovenia zorníka – od bezfarebného až po veľmi tmavý, alebo až zrkadlový zorník. Kým bezfarebné sú vhodné do tmavších miest, tmavé využijete na slnkom zaliatych priestranstvách.

Môžete si tiež vybrať okuliare, ktoré budú reagovať na vonkajšie svetelné podmienky. Ich nevýhodou je, že im to trvá trochu dlhšie. Preto je vhodnejšie a aj lacnejšie zaobstarať si aspoň dva druhy okuliarov, alebo typ okuliarov, pri ktorých možno zorník vymieňať. Do svetlého, ale aj tmavšieho – tienistého miesta.

Odvetrávanie

Keď sa vám v strede svahu zarosia okuliare, nie je to nič príjemné. Preto je dobré brať do úvahy aj odvetrávanie. Vyberajte podľa toho, ako veľmi sa počas lyžovania potíte.

Kompatibilita

Kombatibilita okuliarov s prilbou je dôležitá. Nie, nehovoríme len o tom, či sa vám okuliare k prilbe hodia, aj keď mať štýl je iste dôležité. V tomto smere berte ohľad na to, aby priestor medzi prilbou a okuliarmi nebol veľký. Okuliare by sa nemali na prilbe šmýkať a mali by kopírovať tvar vašej prilby.

Pri výbere tých správnych okuliarov si všímajte aj ochranu pred UV žiarením. Najmä ak idete na hory. Kvalitné lyžiarske okuliare by okrem toho mali aj tlmiť modré svetlo (modrú časť farebného spektra).

Náhodný neočakávaný náraz vás môže prekvapiť kdekoľvek. Zlomená palička, haluz stromu, alebo nečistota, ktoré sa odrazila od lyže lyžiara pred vami. Odolné a pevné zorníky a rám okuliarov vás pred takýmito nástrahami ochránia.

Ak chcete štýlové okuliare, vďaka ktorým si budete môcť vychutnať pobyt na svahu, máme pre vás tip – okuliare Oakley. Veľký výber kvalitných okuliarov na lyžovanie v rôznych farebných vyhotoveniach a tvaroch – tu si určite vyberiete.

Ak už máte správne oblečenie, vhodnú obuv, kvalitnú prilbu a aj okuliare – hor sa na svahy! Nič vám nebráni v tom, aby ste si mohli užiť zimné športy do sýtosti.