Móda z recyklovaných materiálov

Nové trendy v ekologickom prevedení? S touto myšlienkou prichádzajú viaceré módne značky a dizajnéri. Už teraz je jasné, že o eko oblečenie bude záujem. Ako vyzerajú outfity a móda z recyklovaných materiálov a organických materiálov?

Móda z recyklovaných materiálov

Módni návrhári dokazujú, že aj už použitých materiálov sa dajú vyrobiť veľmi zaujímavé a trendy oblečenia a doplnky. Módne značky už nezaujíma len spracovanie, strihy a rôzne inovácie v zmysle nových prvkov. Čoraz viac sa zaujímajú aj o spôsoboch výroby použitej látky. Prím hrajú ekologickejšie postupy a metódy, uplatňovanie inovatívnych technologických riešení založených na využívaní spotrebiteľského odpadu (napríklad plastových fliaš), uzavretý výrobný cyklus, nižšia spotreby vody a elektrickej energie, zníženie emisií skleníkových plynov.

Mohlo by vás zaujímať

Denim v roku 2020: Na aké trendy sa môžeme tešiť?

Denim, alebo aj familiárne džínsovinu, musia jednoducho milovať všetci. Denim je  totiž must have všetkých  šatníkov, bez ktorého si už nevieme predstaviť život. Inšpirujte sa … Čítaj ďaľej

Od bavlny, cez drevo až po plastové fľaše

Najnovšie ekologické kolekcie používa ekologickú aj recyklovanú bavlnu, rovnako však aj recyklovaný polyester, ekologickú viskózu z eukalyptu, bukového a smrekového dreva. Odevy vyrobené z týchto materiálov sú ľahké, majú jednoduchý tvar i strih. Rovnako aj farebnosťou naznačujú súlad s prírodou. Módne odtiene na jar a leto sa nesú v trendových zelených (mätovej a limetkovej) a purpurových odtieňov. Návrhári používajú tiež bielu a telovú béžovú.

Vzory a nápisy

I keď je väčšina ekologických outfitov čistá – bez vzorov a nadpisov, sú aj výnimky. Jednotná farebná schéma je narušená jemnými kvetinovými potlačami a abstraktnými lineárnymi vzormi napodobňujúcimi prírodu. Z nápisov prevládajú tie, ktoré upozorňujú na špecifiká týchto odevov.

Pre ľudí a pre planétu

Viacero módnych značiek sa postupne zapája do programu For People For Our Planet (Pre ľudí a pre našu planétu), ktorého cieľom je vyriešiť problém ekologickej výroby energie a dobrého hospodárenia s vodou. V nasledujúcich rokoch by tak malo 30 percent tovární v južnej Ázii pracovať podľa nových pravidiel. O tri roky už všetky.

Keď sa pozriete na fotografie, neverili by ste, že tieto krásne kúsky sú z recyklovaných materiálov, dokonca niektoré z plastových fliaš!

Foto: Reserved