Očarujúce optické hry

Zhypnotizujú každého!

Móda op-artu vznikla pôvodne ako smer výtvarného umenia, ktorý sa začal rozvíjať koncom päťdesiatych a začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia. Až neskôr sa dostal na textílie a spolu s nimi na móde móla. Optické umenie je charakteristické tým, že sa v ňom snúbia znalosti a vedomosti z geometrie fyziognómie a optiky. Niektorí dnešní módni návrhári nedajú na op-art dopustiť a ani nám naň zabudnúť a pripomínajú ho v nových podobách. Módne optické ilúzie, ktoré si môžeme obliecť nadobúdajú dnes nové podoby, ktoré priťahujú zrak. Majú však aj nevyslovené odkaz – hovoria nám, že všetko je relatívne. Záleží vždy od uhla pohľadu, úsudku, či predsudkov…

optické hry

Z kruhov štvorce

Značkou, ktorá op-artu a jeho novodobým formám venovala a venuje asi najviac  pozornosti  je Desigual. Umelci a módni návrhári, ktorí s touto značkou aktívne spolupracujú najskôr vytvorili pre Desigual veľmi charakteristické kruhové motívy. Dnes sa v módnej rade Galactic premenili na štvorce rôznych veľkostí, ktoré prekrývaním pripomínajú zaujímavý kaleidoskop. Keď sa na obrazec zameriame a dlhšie naň pozeráme môžeme mať pocit, že sa v ňom strácame alebo, že nás chce do seba vtiahnuť, či zhypnotizovať. Niet teda pochýb o tom, že by sme v takomto oblečení splynuli s masami.

Novodobá podoba

Pokiaľ klasický op-art charakterizovali zväčša čierno-biele obrazce, novodobý desigualácky je žiarivých farieb. Unikátna potlač, ktorú nájdeme na šatách, topoch, aj funkčných kabelkách je v celej pestrej palete farieb. Nechýba typická oranžová, červená, ale ani zelená a fuksiová. Desigual nie je netypický len motívmi a farebnosťou, ale aj strihmi. Veľmi zaujímavo pôsobí napríklad dlhá sukňa, ktorá je od pásu po kolená úzko strihaná a pri kolenách rozšírená naplisovanou látkou. Nezanedbateľným detailom je šnúrka, ktorou možno sukňu pri kolenách ešte viac zúžiť, alebo naopak uvoľniť. Väčšina strihov uprednostňuje minimalizmus – vzor je sám o sebe šperkom a dostatočným motívom na to, aby zaujal. Zložitejší strih by mu jednoducho nedal tak dobre vyniknúť. Tieto zaujímavé motívy nájdeme dokonca aj na športových kúskoch, ktoré ponúka spomínaná značka. Tak smelo na ne!

optické hry

S humorom pre pánov

Vtipnou novinkou, ktorú tiež nájdeme v ponuke tejto značky, ale ktorá je určená pre pánov, je na prvý pohľad rafinovaná a elegantná tmavomodrá košeľa s bielou potlačou. Čím viac sa ku košeli priblížime, tým viac prekvapení zostaneme. Vzory, ktoré z diaľky môžu vyzerať ako vtáky, listy, kvety sú pri náležitom priblížení čímsi úplne iným. Schválne, skúsme hádať… Sú to polohy kamasútry! V rovnakom dizajne nájdeme aj pánske slipy.

-sz-
Foto: Desigual