Otlaky od topánok? Nedajte im šancu!

Štýlové topánky sú povinnou súčasťou každej dámskej garderóby. Vysoké či nízke, čižmy či lodičky, kožené či textilné, nové či nosené  – nohy obúvame do pohodlia a krásy. Niekedy však okrem toho aj do útrap a bolestí. Každá z nás minimálne raz, v lete či v zime, trpela otlakmi od topánok, ktoré nám nečakane môžu urobiť nepríjemné starosti.

Otlaky vznikajú najčastejšie pri nosení úzkych alebo príliš vysokých podpätkov, keď je noha nerovnomerne zaťažovaná. Riskuje ich však aj ten, kto si obuje celé topánky bez ponožiek, čo je zároveň aj veľmi nehygienické. Topánky odhaľujúce naše členky sa zase opierajú o pohyblivú šľachu nohy, čo môže spôsobiť problémy. Obuv nohu mierne ošuchuje, koža prechádza skúškou a ak je materiál príliš tvrdý, vznikajú dokonca pľuzgiere. Toto bolestivé riziko hrozí aj na prstoch nôh či chodidlách, ktoré sú v topánke príliš natlačené.

Dobré rady nad zlato

Vyberte si topánky správne, budú vašim každodenným spoločníkom

Dôležitým faktorom je funkčnosť a teda účel, na ktorý si ich vyberáte. Možností je viacero, a to od topánok do spoločnosti, či práce, až po obuv vyložene športového charakteru. Dôležité však je pamätať na to, že pokiaľ zákazník uskutoční nesprávny výber topánok na účel aký potrebuje, časom mu zvolená obuv môže spôsobovať viacero ťažkostí, od otlakov až po rôzne deformity.

Nemenej dôležitá je však  aj správna veľkosť topánok, nesmú byť ani príliš veľké, ani príliš malé. Nič neriskujte – ich výberu venujte dostatok času i pozornosti, oplatí sa to.  Pri skúšaní je nevyhnutné obuť si oba páry a  v nových črievičkách sa poprechádzať. Pokojne môžete v predajni aj istú dobu pobudnúť a presvedčiť sa o správnosti vášho výberu. Pokiaľ pri skúšaní pociťujete užšie miesta, napríklad v priehlavku alebo v pätovej časti, je tu vyššie riziko vzniku otlaku, a to nielen pri prvotnom, ale aj častom nosení. Pokiaľ topánky nie sú kožené, nemali by ste sa spoliehať na to, že časom ešte povolia a prispôsobia sa nohe. Z hľadiska materiálu sú najvhodnejšou voľbou hlavne kožené topánky.  Tie sa nosením prispôsobia  tvaru nohy, čím nespôsobujú žiadne ťažkosti a ich nosenie sa stáva pohodlným a uvoľneným.

Nové čižmy, lodičky či inú okrasu vašich nôh by ste si kvôli svojmu dobru mali zo začiatku obúvať len na kratšie trasy. Noha si na ne privykne lepšie, ako keby ste ju hneď pri prvom raze odrali do krvi. Dajte si pár výletov do obchodu, prejdite sa na drink s kamarátkou a prípadné mierne otlaky nenarobia veľa zloby.

Bojujte statočne

V ideálnom svete by všetko fungovalo podľa vyššie spomenutých rád, no realita je niekedy, bohužiaľ, iná. Môžete natrafiť na krásne lodičky, ktoré sa však nechcú prispôsobiť a príbeh o strastiplnej ceste plnej otlakov, pľuzgierov a odrenín je na svete. Určite ste podobnú skúsenosť už aspoň raz mali aj vy, preto je dobré vedieť, ako sa o ubolené nohy postarať:

Leukoplast: Aby ste zmiernili prípadný otlak, pred obutím topánky si problémové miesto oblepte leukoplastom. Koža bude pred tvrdým materiálom lepšie chránená.

Sucho: Snažte sa v topánkach udržiavať sucho. Zvýšeným rizikom vlhkého prostredia sa zvyšuje aj riziko odrenín a zhoršovania ich stavu. Proti poteniu vyskúšajte púder.

Pľuzgiere: Vytvorené pľuzgiere by ste nemali prepichovať, aby ste nevytvorili priestor pre množenie mikroorganizmov. Ak pľuzgier sám praskne, treba ho udržiavať čistý.

Mohlo by vás zaujímať

nepokojné nohy

Aj vám ničia nepokojné nohy spánok? Toto vám pomôže!

Syndróm nepokojných nôh nie je nič príjemné. Cez deň o ňom netušíme, ale zato v noci nám dá zabrať. Nohy sa potrebujú neustále hýbať a nedovolia nám zaspať,… Čítaj ďaľej

Hygiena: Spomínané čistenie rán je alfou a omegou rýchleho hojenia.

Náplaste: Prelepením ranky na nohe zabránite, aby sa jej stav ďalším chodením zhoršoval. Vyberajte však špeciálne náplasti, ktoré sú dostatočne elastické a vedia sa prispôsobovať pohybom nohy. Odporúčané sú tie hydrokoloidné, ktoré bránia infekcii a k rane sa neprilepia.

Lekáreň: Ak potrebujete výraznejšiu pomoc, navštívte lekáreň. Nájdete v nej produkty určené priamo na otlaky a zhrubnutú kožu, ktorá sa objavuje na nohách. Pomôžu liečbe aj predchádzaniu problému.

Domáce rady: Z domácich rád vyberáme cesnak a cibuľu, ktoré by sa mali prikladať na postihnuté miesta. Sú overenými pomocníkmi našich starých mám v boji s neželanými bolesťami nôh.

Myslite na starostlivosť o nohy

Samozrejmosťou by mala byť dobrá starostlivosť o nohy. Nezanedbávajte kúpele, šúchanie a krémovanie končatín, pretože týmto spôsobom môžete predísť hrubnutiu kože, ktoré kvôli otlakom hrozí. Ak potrebujete s chodidlami pomôcť, stojí za to navštíviť niektorý salón s pedikúrou. Pokiaľ sa napriek všetkému nedokážete otlakov vyvarovať, mali by ste vedieť, že otlaky sa môžu liečiť niekoľko dní až týždňov, no pokiaľ sa nezistí a neodstráni príčina ich vzniku, ich opakovanou tvorbou sa stáva samotná chôdza nepohodlná až neznesiteľná.  Do budúcna si pri výbere topánok nechajte poradiť odborníkom a okrem vašich pocitov sa spoľahnite aj na dobre mienené rady predajcov s dlhoročnými skúsenosťami. Verte nám, vaše nohy sa vám poďakujú.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach