Spodná bielizeň kedysi a dnes

Tajomstvo sexy spodnej bielizne je prosté. Nejde o to, čo odhaľuje. Ide o to, čo zakrýva, ale zároveň zvýrazňuje, a tým dráždi mužskú predstavivosť. Preto je čipka taká zvodná, preto satén tak lahodí zmyslom. Skôr, ako vám predstavíme najnovšie trendy z krásnej kolekcie F&F, pozrieme sa, ako sa podmanivá spodná bielizeň zrodila.

18.storočie:

Osí pás a veľké prsia. Ak sa dámy s takýmito proporciami nenarodili, ľahká pomoc. Korzety z veľrybích kostí sa začali objavovať už v 16-tom storočí. Bežnou súčasťou módy sa však stali až neskôr. Pôvodne sa pod ne nosila ľanová alebo bavlnená košieľka bez rukávov.

1910

Začiatkom 20. storočia sa pod šatami nosili krátke nohavice. Bola to prevratná zmena, dovtedy totiž nohavice, a to aj pod šatami, nosili iba muži. Prababička dnešnej podprsenky sa zrodila ešte v 19. storočí. V roku 1914 si ju však nechala patentovať Mary Phelps Jacobová, ktorá dve vreckovky prišila k saténovej stuhe a opásala sa ňou. Móda sa zmenila s príchodom prvej svetovej vojny. Ženy sa vyzliekli z korzetov a vhupli do pohodlnejších modelov bielizne. Po vojne už korzetom odzvonilo úplne.  

1940

Aj druhá svetová vojna výrazne ovplyvnila vývoj trendov pod šatami. Americké vojačky pod kombinézami nosili plastovú podprsenku Saf-t-Bra. Ženy na frontoch si bielizeň neraz šili tajne – z látky na padáky. Po vojne, koncom 40. rokov sa nosili umelo zašpicatené podprsenky, ktoré menili prirodzené tvary dámskych proporcií. Niesli vojnové názvy Torpedo alebo Bullet Bra.

 

1950

Po pragmatických 40. rokoch sa do módy vracia elegancia, ženskosť. Christian Dior pracuje s objemnými midi sukňami a v dámskom bielizníku sa opäť objavuje nadýchaná spodnička. Na druhej strane sa objavujú pin-up girls, ktoré v šortkách umývajú Cadillacy a sŕkajú Coca – colu. Vysoký pás, podväzky a hlboké výstrihy, z ktorých vykúka čipka podprsenky.

1960

Šesťdesiatymi rokmi zamávali podprsenky No-Bra od Rudiho Gernreicha a, samozrejme, nemôžeme zabudnúť na hnutie Hippies, ktoré sa zapísalo najmä do histórie Spojených štátov. A práve tam to „No-Bra“ dámy poňali doslovne a podprsenky jednoducho nenosili vôbec.

1970 – 1980

Sedemdesiate a osemdesiate roky priniesli do spodnej bielizne nové tvary, materiály, nápady. Objavilo sa body, prvé push-up podprsenky aj tie bez ramienok. Ukázať bielizeň zrazu prestalo byť tabu a čoraz viac podprseniek sa začalo objavovať na pódiách, mólach aj červených kobercoch.

1990 – 2000

Do popredia sa dostali funkčnosť a pohodlnosť. Mnohí výrobcovia sa sústredili na to, aby navrhli čo najpohodlnejšiu športovú bielizeň. Kľúčový zlom nastal s príchodom milénia, keď celému západnému svetu spod bedrových nohavíc trčali okraje tango nohavičiek. Podprsenky hýria neónovými farbami, kvetovými potlačami a na plecia sa lepia „neviditeľné“ silikónové ramienka. 

Dnes

Poučme sa z minulosti a nerobme chyby. Všímajme si kvalitné materiály, ktoré v novej kolekcii F&F zaručene nájdeme. Pozor na farby, nie každá pristane úplne každému a to platí aj v intímnom osvetlení spálne počas valentínskej noci. Nebojme sa však experimentovať. Ak ste si nikdy nekúpili košieľku, zvoľte práve zvodné negližé. Prezrite si limitovanú valentínsku kolekciu F&F a okoreňte váš zamilovaný večer tak, ako nikdy doteraz. Jemná čipka, elegantné kvetinové potlače a zvodný satén u vás rozhodne nebudú chýbať. Inšpirujte sa na www.F-F.com.

Jemná čipka, elegantné kvetinové potlače a zvodný satén sú trendy, ktoré váš šatník so spodnou bielizňou rozhodne potrebuje a to nielen pre špeciálne príležitosti.