Parfumy pre kráľov

Na svete je veľa vynikajúcich výrobcov parfumov, tých špičkových však môžeme rátať na desiatky a medzi nimi má výnimočné postavenie francúzska spoločnosť Guerlain. V rebríčku najslávnejších výrobcov parfumov jej určite patrí jedno z prvých priečok. Tento pôvodne rodinný podnik počas svojej  stodeväťdesiatročnej  existencie priniesol na trh vyše tristo špičkových  voňaviek. Značka Guerlain oprávnene patrí do zlatého pokladu Francúzska.

GuerlainKeď si v roku 1828 mladý francúzsky chemik Pierre Francois Pascal Guerlain otvoril v Paríži svoj malý obchodík s parfumami a voňavými pomádami, iste netušil, že jeho voňavky si budú uňho objednávať takmer všetky kráľovské rody v Európe. Guerlain bol nielen mimoriadne nadaný parfumár, ale rovnako šikovný obchodník. Ako prvý začal vyvážať svoje voňavky za hranice svojej zeme, do Anglicka, kde pôvodne vyštudoval chémiu. V Belgicku nadchol kráľovskú rodinu natoľko, že mu kráľovná na jeho výrobky udelila kráľovský patent. Nemenej úspešný bol aj na domácej pôde. Získal si priazeň francúzskeho cisára Napoleona III., ktorý ho pasoval za svojho osobného parfumára. Pre jeho manželku, cisárovnú Eugéniu,  vytvoril v roku 1853 slávnu kolínsku vodu Eau de Cologne Impériale. Jej flakón pre cisárovnú ozdobil znakom včielky, symbolom napoleonského cisárstva. Táto guerlainovská  voňavková ikona s bergamotovo-citrusovou  vôňou sa dodnes predáva, a pri návšteve Paríža si ju môžete kúpiť v rovnakom obchodíku ako pred vyše osemdesiatimi rokmi.

Guerlain  si získaval priazeň svojich vznešených zákazníkov aj tým, že vytváral pre každého individuálnu vôňu priamo na telo. Jeho pravidelnými odberateľmi  boli členovia európskych kráľovských rodín, bohatá aristokracia, ale aj mnohé známe osobnosti ako napríklad anglická kráľovná Viktória, princ z Walesu, španielska kráľovná Isabela II., ale aj slávny spisovateľ Honoré de Balzac.

Po smrti Pierra Guerlaina v roku 1864, prebrali štafetu rodinného podniku jeho dvaja synovia, Aimé a Gabriel. To, čo robil ich otec celkom sám, si po bratsky rozdelili. Aimé zdedil po otcovi spolu s talentom i lásku k parfumárskemu remeslu a rovnako ako on, študoval v Anglicku. Gabriel prevzal úlohu obchodníka manažéra.

Aimé po návrate z Anglicka vytvoril v roku 1889 dnes už legendárny parfum Jicky, pomenovaný po jeho veľkej láske.  Jicky sa zakrátko zaradila medzi legendárne symboly Francúzska. Bola to asi prvá voňavka, ktorá okrem prírodných esencií obsahovala aj syntetické zložky. Dodnes patrí medzi najpredávanejšie parfumy na svete.

 Aimé nemal synov, a tak do umenia tvorby vôní zasvätil svojho synovca Jacquesa.

Bola to už tretia generácia Guerlainovcov, a opäť veľmi úspešná. Guerlainov podnik sa neustále rozširoval, nové pobočky otváral stále v ďalších krajinách. Jacques Guerlain  od svojich šestnástich rokov vytvoril viac než štyristo parfumov, a dodnes je považovaný za jedného z najlepších „nosov“ 20. storočia. K jeho najznámejším parfumom patrí Mitsouko (1919) a Shalimar (1925). 

V tradícii svojich predkov pokračoval potom Jacquesov vnuk, nadaný Jean–Paul Guerlain . Už od detstva ho starý otec priúčal remeslu. Medzi jeho prestížne značky patrí  zmyslená Chamade (1969) alebo slávna Samsara (1998).

Firma Guerlain bola majetkom rodinnej dynastie až do roku 1994, kedy ju  odkúpila prestížna spoločnosťou LVMH. To však nič nemení na skutočnosti, že značka Guerlain natrvalo  patrí k najväčším ikonám  francúzskeho i svetového  parfumárskeho priemyslu.

Foto: Guerlain

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach