Abeceda v kozmetike

V súčasnosti existuje asi desaťtisíc druhov kozmetických surovín. Niektoré sa používajú už celé storočia, iné len krátko a o ďalších viaceré z nás nikdy ani nechyrovali a navyše, často sa na obale uvádzajú pod odborným názvom.

V kozmetických výrobkoch je zakázané používať liečivá a akékoľvek produkty ľudského pôvodu. Z dôvodu ochrany živočíšnych druhov a doteraz neobjasnenej príčiny choroby BSE (tzv. šialenstvo hovädzieho dobytka) používanie živočíšnych surovín sa už obmedzuje. Trendom sú suroviny pochádzajúce z rastlín a mora. Aby sme vám pomohli zorientovať sa v spleti rôznych odborných názvov a skratiek, s ktorými sa stretávate na obaloch kozmetických prípravkov pripravili sme pre vás malý slovník alebo abecedu kozmetiky.

Abeceda v kozmetike – A:

Alantoín (Allantoin)

Je prirodzený produkt ľudského organizmu a zároveň jedna z najvýznamnejších kozmeticky účinných látok. Najčastejšie sa používa rastlinný alantoín, napr. z kostihoja lekárskeho, alebo syntetický. Podporuje bunkovú obnovu (epitelizáciu) pokožky, vďaka čomu má výnimočné regeneračné účinky na poranenú, starnúcu, slnkom, vetrom, mrazom či suchom podráždenú pokožku. Deriváty syntetického alantoínu majú navyše aj upokojujúce, dezinfekčné, dezodoračné a antiperspiračné účinky, takže sa aplikujú do zubných pást, prípravkov po holení a proti poteniu.

https://www.shutterstock.com

Alfa-Hydroxykyseliny – ovocné kyseliny – AHA ( Alpha Hydroxy Acids) 

Prírodné kyseliny s hydroxylovou skupinou na druhom, teda alfa uhlíku (odtiaľ názov). Kyselina citrónová, jablčná a vínna (Citric Acid, Malic Acid, Tartaric Acid) sa vyskytuje najmä v kyslejšom ovocí – citrusových plodoch, ríbezliach, čučoriedkach, hrozne, nezrelých jablkách a hruškách, usadeninách červeného vína (ovocné kyseliny), kyselina mliečna (Lactic Acid) v kyslej kapuste, jogurte a kyslom mlieku, kyselina glykolová (Glycolic Acid) v zelenom čaji, nezrelom hrozne, cukrovej repe a cukrovej trstine. Za kozmetickú revolúciu 90-tych rokov sa však považuje objavenie účinkov AHA v regeneračných pleťových prípravkoch. V skutočnosti ide o znovuobjavenie, pretože mnohé účinky ovocných kyselín využívala až Kleopatra a Maria Antoinetta. Potvrdili sa tieto pozitívne účinky AHA: spôsobujú odlupovanie (exfoliáciu) odumretých buniek pokožky (pôsobia ako chemický peeling), čím urýchľujú bunkovú obnovu – pokožka pôsobí sviežejším a hladším dojmom. Najúčinnejšou je kyselina glykolová v koncentrácii nad 10%.

Antioxidanty (Radical Protection Factor – RPF)

Komplex kozmeticky účinných látok – vitamín E a jeho deriváty (Tocopherol Acetate a i.), vitamín C a jeho deriváty (Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate a.i.), vitamín A a jeho deriváty (Retinol, Retinyl Acetate, Retinyl Palmitate), betakarotén (Beta-Carotene), koenzým Q10 (Ubiquinone) a enzým superoxid-dismutáza (Superoxide Dismutase). Úlohou antioxidantov je pohlcovať volné radikály na povrchu a vo vnútorných vrstvách pokožky. Voľné radikály sú potenciálne škodlivé molekuly, ktoré spôsobujú nežiaduce zmeny buniek a tkanív a následné mnohé závažné ochorenia.. Z kozmetického hľadiska degenerácia buniek kože spôsobuje stratu pružnosti, dehydratáciu, vznik vrások a celkové predčasné starnutie pokožky. Voľné radikály vznikajú v tele človeka dvojakou cestou: v prvom rade ako produkty prirodzeného metabolizmu, proti ktorým sa vlastným obranným mechanizmom zdravý organizmus dokáže brániť. Oveľa nebezpečnejšie sú voľné radikály vytvorené slnečným žiarením, znečisteným životným prostredím, cigaretovým dymom, niektorými liekmi, olovom, hliníkom a ostatnými ťažkými kovmi v potrave.

Azulén (Azulene)

Hlavná účinná látka rumančeka kamilkového (harmančeka) modrej farby s protizápalovými, dezinfekčnými a upokojujúcimi účinkami, vďaka ktorým sa využíva v detskej a pleťovej kozmetike – pridáva sa do mydiel, zubných pást, ústnych vôd, prípravkov po opaľovaní. V súčasnej populácii stúpa precitlivenosť na prírodné výťažky z harmančeka, preto sa nahrádza syntetickým azulénom.

https://www.shutterstock.com

Abeceda v kozmetike – B:

Beta-Hydroxikyselina – BHA (Salicylic Acid)

Po desaťročiach útlmu prežíva boom v kozmetike, najmä v kombinácii s AHA. Kyselina salycilová, syntetická alebo rastlinná z vŕbovej a brezovej kôry, v koncentrácii 0,1-0,5 percenta má mierny bieliaci a výrazný odlupovací účinok na odumreté bunky pokožky, pričom pokožku dráždi väčšinou menej než AHA. Na mastnej pokožke pôsobí preventívne proti upchatiu pórov a zlepšuje tak jej celkový vzhľad. Pre antiseptické účinky sa používa aj v dezodorantoch a antiperspirantoch.

https://www.shutterstock.com

Bioflavonoidy starší názov pre vitamín P (Bioflavonoids)

Žlté, červené a modré rastlinné farbivá chránia rastliny pred škodlivým hmyzom, parazitmi, hubami a baktériami. U človeka zvyšujú imunitu organizmu a asi dvadsťnásobne ochranný účinok vitamínu C – aj preto je v plodoch s vysokým obsahom bioflavonoidov aj vysoký obsah vitamínu C (čierne a červené ríbezle, šípky, čučoriedky, brusnice, paprika, citrusové ovocie atď.). Koži sú prospešné vďaka protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam – zneškodňujú volné radikály. Rutín (Rutin) napr. z ruty voňavej a iné bioflavonoidy (najlepšie v kombinácii s vitamínom C) zlepšujú pružnosť a priepustnosť krvných kapilár a ciev, v kozmetike sa využívajú najmä v prípravkoch na ošetrenie kože trpiacej na venektázie (rozšírené žilky).

Bisabolol (Bisabolol) Zložka extraktu z rumančeka kamilkového s vlastnosťami podobnými azulénu. Používa sa aj bisabolol izolovaný z afrických stromov.

https://www.shutterstock.com

Abeceda v kozmetike – C:

Ceramidy (lat. cera – vosk, amid – derivát bielkoviny)

Ceramidy sú hlavnou zložkou lipidickej hmoty, ktorá vypĺňa medzibunkové štrbiny v zdravej pokožke a vlase. Pôsobia teda ako spojivo – tmel, ktorý ovplyvňuje súdržnosť, hladký a zamatový vzhľad pokožky a bohatosť vlasov. Vďaka svojej osobitej štruktúre ceramidy zadrživajú prirodzenú vlhkosť pokožky a zároveň zvyšujú jej obranyschopnosť pred škodlivinami zo životného prostredia. Žiaľ, starnutím organizmu a civilizačnými vplyvmi sa zloženie pokožkových ceramidov nežiaduco mení. Dôsledkom je presušená, šupinatá a precitlivená pokožka. Našťastie chýbajúce ceramidy sa môžu nahradiť kozmetickými prípravkami s ich obsahom.

Abeceda v kozmetike – D:

Deoxyribonukleová kyselina (DNA)

V kozmetike sa používa rastlinná DNA izolovaná napr. z obilných klíčkov, ktoré ako zárodočný biologický materiál predstavujú koktail kozmeticky účinných látok. DNA a jej soli (Sodium DNA) pôsobia antioidačne, hydratačne, a to ich predurčuje do regeneračných pleťových prípravkov. Dihydroxyacetón (Dihydroxiacetone) DHA je biela kryštalická látka pripravovaná z glycerínu a jej roztok pripomína karamel. Používa sa ako účinná zložka do samoopaľovacích krémov. Princípom je známa reakcia DHA s keratínom v pokožke sprevádzaná vznikom žltohnedých pigmentov. Získané zafarbenie pokožky sa nedá zmyť, ale prirodzeným odlupovaním rohoviny za pár dní vybledne.

Abeceda v kozmetike – E:

Elastín (Elastin)

Po kolagéne je elastín druhá najdôležitejšia bielkovina strednej vrstvy kože (zamše) s mimoriadnou schopnosťou rozťahovať sa a sťahovať. Zabezpečuje pružnosť a rozpínanie kože, ale len do istej miery. Po jej prekročení sa elastínové vlákna nenávratne potrhajú – vznikajú strie. Do kozmetických prípravkov na zrelú a starnúcu pleť sa už desaťročia pridáva živočíšny elastín izolovaný z kože mladých cicavcov, napríklad teliat, dnes najčastejšie v hydrolizovanej forme (Hydrolized Elastin, Elastin Amino Acids). Enzýmy sú dôležité biokatalyzátory, ktoré v tele spúšťajú alebo urýchľujú určité životné procesy, ale iba vtedy, ak majú vhodného spoluhráča, najmä koenzýmy a vitamíny. Okrem nežiaducich enzýmov (elastáza, hyaluronizáda) kozmetika pozná a do prípravkov využíva viaceré pozitívne enzýmy. V mliekach a krémoch na mastnú a aknóznu pokožku sa osvedčil lyzozým (Lysozyme)- enzým sĺz a slín, pre kozmetiku najmä z vaječného bielka. Rastlinné, živočíšne a mikrobiálne enzýmy ako papaín izolovaný z ovocia papája (Papain), pepsín (Pepsin) a iné.

Enzýmy

Sú dôležité biokatalyzátory, ktoré v tele spúšťajú alebo urýchľujú určité životné procesy, ale iba vtedy, ak majú vhodného spoluhráča, najmä koenzýmy a vitamíny. Okrem nežiaducich enzýmov (elastáza, hyaluronizáda) kozmetika pozná a do prípravkov využíva viaceré pozitívne enzýmy. V mliekach a krémoch na mastnú a aknóznu pokožku sa osvedčil lyzozým (Lysozyme)- enzým sĺz a slín, pre kozmetiku najmä z vaječného bielka. Rastlinné, živočíšne a mikrobiálne enzýmy ako papaín izolovaný z ovocia papája (Papain), pepsín (Pepsin) a iné. Escín – Aescín (Escin) najviac (okolo 13 percent) sa ho nachádza v plodoch pagaštana konského. Pôsobí proti chorobne zvýšenej priepustnosti stien krvných ciev, čím zmierňuje tvorbu opuchov, najmä na dolných končatinách. Zlepšuje aj prekrvenie pri poruchách periférneho krvného obehu. Osvedčil sa najmä ako súčasť rôznych masážnych prípravkov. Esenciálne ,mastné kyseliny – starší názov vitamín F.

Mohlo by vás zaujímať

Domáca kozmetika z kuchyne: Vyrobte si balzam na pery, masky alebo pílingy!

Obklopte sa darmi prírody a rozmaznávajte seba i svoju pokožku. Možno vás prekvapí, aké prírodné zázraky ukrýva vaša kuchyňa a čo všetko môžete použiť a… Čítaj ďaľej

Esenciálne mastné kyseliny (EMK)

Sú základom lipidickej zložky ochranného filmu pokožky. Okrem toho sú dôležité pre výstavbu a regeneráciu bunkových stien (membrán). Väčšinu z nich si zdravý ľudský organizmus dokáže vytvoriť. Iné, aj keď pre správnu funkciu organizmu nenahraditeľné – treba prijať potravou. Sú to kyselina linolová (Linoleic Acid), linolénová (Linolenic Acid) a arachidónová (Arachidonic Acid). Ostatné dve kyseliny si organizmus môže čiastočne vytvoriť z kyseliny linolovej. Nedostatok EMK, napr. pri radikálnej diéte, z kozmetického hľadiska spôsobuje zlý stav pokožky a vlasov – suchosť, šupinatosť, citlivosť, zápalové procesy, spomalené hojenie rán, vznik ekzémov, lišajov a pod. Cenným zdrojom EMK sú hodnotné kozmetické oleje, najmä sójový, sezamový, saflorový, slnečnicový, avokádový, mandľový, orechový, klíčkový a.i.

Abeceda v kozmetike – G:

Gáfor (Camphor)

Gáfrová silica, čo je pri izbovej teplote biela krištalická látka, sa izoluje z dreva tropického stromu – gáfrovníka lekárskeho. Má typickú ostrú vôňu, dezinfekčné, prekrvujúce a chladivé účinky. Uplatňuje sa najmä v krémoch, mliekach a maskách na mastnú a aknóznu pleť, masážnych prípravkoch po holení a opaľovaní. Nesmie sa používať na citlivú pleť a pleť s venektáziami. Vo formácii sa pridáva do protireumatických a protineuralgických mastí.

Gelleé Royale (Royal Jelly)

https://www.shutterstock.com

Včelia kráľovská kašička je mliečna sirupovitá hmota, ktorou včely kŕmia svoje larvy. Obyčajnú včielku len dva dni, larvu budúcej kráľovnej až do zrelosti a tomu sa pripisuje nezvyčajná dĺžka jej života. Obsahuje komplex mimoriadne cenných látok – bielkoviny, cukry, lipidy, enzýmy, vitamíny (najmä skupiny B), stopové prvky atď. Pre svoje regeneračné a revitalizačné účinky našla uplatnenie najmä v prípravkoch na starnúcu, unavenú a citlivú pleť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach