Koľko baktérií nosíme v kozmetickej taštičke?

Nepekné prekvapenie v kozmetických štetcoch a v kozmetickej taštičke? Možno i vy ho máte!

V období chorôb sa mnohí čudujeme, že v rodinách alebo na pracoviskách kolujú neustále dokola a môže sa stať, že ochorieme znova. Väčšinou si však neuvedomujeme, že tomu prispievame i my samy. Viete, aké najrôznejšie pliagy sa môžu skrývať v predmetoch, ktoré každodenne používame na vlastné skrášľovanie sa? Povedzme si úprimne, ako často si vymieňame kozmetické huby a štetce na nanášanie farieb a mejkapu?

 v kozmetickej taštičke

Zdravá a krásna pokožka dostane poriadne zabrať, ak používame prípravky a predmety niekoľko mesiacov prakticky bez údržby. Za tento čas sa na ne nachytá vcelku pekné množstvo už menej pekných baktérií a môže nás prekvapiť podráždená nepekná pokožka. Mejkap často obsahuje antibakteriálne zložky a konzervačné látky, ale kozmetické štetce, kefky a hubky, ktorými si skrášľovacie prípravky nanášame nie. Máloktorá žena si ich vymieňa tak často, ako je treba, nehovoriac o tom, že ich nečistíme. Výsledkom môže byť zanesenie bakteriálnej infekcie rôznej intenzity.

Viac baktérií ako na WC doske!

Testy kozmetických prípravkov ukázali, že v štetcoch a kefkách sa môže nachádzať až 45 000 baktérií – v jednom! Možno ste si všimli, že v niektorých drogériách sú dostať prostriedky určené na čistenie a dezinfekciu týchto pomôcok, avšak nie všetky sú stopercentné úspešné. Medzi obľúbené čistiace prípravky patrí ocot alebo lieh, do ktorého aspoň raz za mesiac namočíme používané štetce a kefky a necháme pôsobiť. Následne necháme dôkladne vyschnúť. Niektoré ženy používajú na sterilizáciu mikrovlnku. To záleží od materiálu, z ktorého sú naše pomôcky vyrobené (nezabudnite na to, že kov, ani niektoré plasty do mikrovlnky nepatria!).

v kozmetickej taštičke

 

Stačí prepratie mydlom

Úplne však postačí dôsledné prepratie v antibakteriálnom alebo detskom mydle. Po ňom kefky a štetce jednoducho prepláchneme pod tečúcou vodou a vysušíme papierovou utierkou a necháme ešte dôkladne preschnúť, najlepšie cez noc. Viaceré testy ukázali, že tento spôsob čistenia je nielen spoľahlivý, ale aj šetrný pre naše potreby, navyše nezanecháva na štetcoch a kefkách chemikálie, ktoré môžu potenciálne tiež spôsobiť alergie alebo nepekné kožné prejavy.

Vďaka nečisteným štetcom sa ľahko dostanú nežiaduce baktérie aj do samotných kozmetických prípravkov, a takto si môžeme ochorenie, podráždenie pokožky, či očnú infekciu priamo pripraviť.  Rozhodne sa oplatí zvyknúť si čistiť tieto pomôcky priebežne aspoň dezinfekčnými vlhčenými utierkami určenými na tento účel.

Najdôležitejšia prevencia – častá výmena a dodržiavanie doby spotreby

Najdôležitejšou prevenciou však je dodržiavať dobu používania kozmetických prípravkov, označenú na obale – ráta sa od ich otvorenia a pravidelne vymieňať aj štetce a kefky. Ak zacítime na pokožke čo len minimálne podráždenie, môže byť prejavom infekcie. Výskumy našli na kozmetických prípravkoch rôzne druhy baktérií, najčastejšie koky a E.coli. Nepríjemnosti, ktoré môžu spôsobiť, isto nechce zbytočne prežívať žiadna z nás.

-sz-