Koľko baktérií nosíme v kozmetickej taštičke?

Nepekné prekvapenie v kozmetických štetcoch a v kozmetickej taštičke? Možno i vy ho máte!

V období chorôb sa mnohí čudujeme, že v rodinách alebo na pracoviskách kolujú neustále dokola a môže sa stať, že ochorieme znova. Väčšinou si však neuvedomujeme, že tomu prispievame i my samy. Viete, aké najrôznejšie pliagy sa môžu skrývať v kozmetickej taštičke, v predmetoch, ktoré každodenne používame na vlastné skrášľovanie sa? Povedzme si úprimne, ako často si vymieňame kozmetické huby a štetce na nanášanie farieb a mejkapu?

Zdravá a krásna pokožka dostane poriadne zabrať, ak používame prípravky a predmety niekoľko mesiacov prakticky bez údržby. Za tento čas sa na ne nachytá vcelku pekné množstvo už menej pekných baktérií a môže nás prekvapiť podráždená nepekná pokožka. Mejkap často obsahuje antibakteriálne zložky a konzervačné látky, ale kozmetické štetce, kefky a hubky, ktorými si skrášľovacie prípravky nanášame nie. Máloktorá žena si ich vymieňa tak často, ako je treba, nehovoriac o tom, že ich nečistíme. Výsledkom môže byť zanesenie bakteriálnej infekcie rôznej intenzity.

Viac baktérií ako na WC doske!

Testy kozmetických prípravkov ukázali, že v štetcoch a kefkách sa môže nachádzať až 45 000 baktérií – v jednom! Možno ste si všimli, že v niektorých drogériách sú dostať prostriedky určené na čistenie a dezinfekciu týchto pomôcok, avšak nie všetky sú stopercentné úspešné. Medzi obľúbené čistiace prípravky patrí ocot alebo lieh, do ktorého aspoň raz za mesiac namočíme používané štetce a kefky a necháme pôsobiť. Následne necháme dôkladne vyschnúť. Niektoré ženy používajú na sterilizáciu mikrovlnku. To záleží od materiálu, z ktorého sú naše pomôcky vyrobené (nezabudnite na to, že kov, ani niektoré plasty do mikrovlnky nepatria!).

v kozmetickej taštičke

Stačí prepratie mydlom

Úplne však postačí dôsledné prepratie v antibakteriálnom alebo detskom mydle. Po ňom kefky a štetce jednoducho prepláchneme pod tečúcou vodou a vysušíme papierovou utierkou a necháme ešte dôkladne preschnúť, najlepšie cez noc. Viaceré testy ukázali, že tento spôsob čistenia je nielen spoľahlivý, ale aj šetrný pre naše potreby, navyše nezanecháva na štetcoch a kefkách chemikálie, ktoré môžu potenciálne tiež spôsobiť alergie alebo nepekné kožné prejavy.

Mohlo by vás zaujímať

Čo je alantoín a akú má úlohu pri starostlivosti o pokožku?

Neviete si vybrať z množstva prípravkov určených pre zdravú a krásnu pleť? Ak hľadáte podľa prísad, na začiatku vášho zoznamu prospešných ingrediencií by mal byť aj alantoín.… Čítaj ďaľej

Vďaka nečisteným štetcom sa ľahko dostanú nežiaduce baktérie aj do samotných kozmetických prípravkov, a takto si môžeme ochorenie, podráždenie pokožky, či očnú infekciu priamo pripraviť.  Rozhodne sa oplatí zvyknúť si čistiť tieto pomôcky priebežne aspoň dezinfekčnými vlhčenými utierkami určenými na tento účel.

Najdôležitejšia prevencia – častá výmena a dodržiavanie doby spotreby

Najdôležitejšou prevenciou však je dodržiavať dobu používania kozmetických prípravkov, označenú na obale. Ráta sa od ich otvorenia a pravidelne vymieňať aj štetce a kefky. Ak zacítime na pokožke čo len minimálne podráždenie, môže byť prejavom infekcie. Výskumy našli na kozmetických prípravkoch rôzne druhy baktérií, najčastejšie koky a E.coli. Nepríjemnosti, ktoré môžu spôsobiť, isto nechce zbytočne prežívať žiadna z nás.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach