SPÄŤ
Pleť

Masky na pleť z domácich zdrojov

Od: Henrieta Karabova 31.3.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Mastná a aknózna pleť

Osviežujúca

1 lyžicu droždia vymiešame s rovnakým množstvom mlieka, nanesieme na vyčistenú tvár a necháme pôsobiť asi 20 minút. Po uplynutí doby pôsobenia zmyjeme vlažnou vodou. V prípade potreby pleť ošetríme ľahkým hydratačným krémom bez tuku.

Čistiaca a sťahujúca

6 až 8 zrelých bystrických sliviek odkôstkujte, rozmixujte, zmiešajte s 5 kvapkami mandľového oleja. Naneste na vyčistenú pleť a po 5 minutách zmyte minerálnou vodou. Výborne sťahuje rozšírené póry.

Upokojujúca a zjemňujúca

2 uvarené a roztlačené zemiaky zmiešajte s mliekom a ovocnou šťavou (citrónovou, pomarančovou, jahodovou, rajčiakovou, uhorkovou a pod.) na kašičku. Naneste na vyčistenú pleť a nechajte 20 minút pôsobiť. Po uplynutí doby pôsobenia zmyte vlažnou vodou. V prípade potreby ošetrite pleť ľahkým hydratačným krémom bez tuku.

Protistresová

1 žĺtok rozšľahajte vidličkou, pridajte 5 kvapiek citrónnovej šťavy a hladkú múku na zahustenie. Naneste na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť 20 minút, potom opláchnite vlažnou vodou a nakoniec ošetrite tvár hydratačným krémom.

Proti akné

1 lyžicu medu rozpustite v dvojnásobnom množstve teplej vody. Naneste štetcom a nechajte pôsobiť až 30 minút. Med má antiseptické účinky-rýchlo hojí vriedky a zabraňuje vzniku nových.

Tonikum na mastnú pleť

Zmiešajte 1 lyžicu citrónovej šťavy, 30 g včelieho medu a 20 ml destilovanej vody a v tmavej fľaši odložte na chladné miesto. Používajte ráno a večer. Pleť čistí a osviežuje, dodáva jej svieži, zdravý vzhľad. Po aplikácii tohto tonika nie je vhodné ísť na slnko-zvyšuje sa tým nebezpečenstvo vzniku pigmentových škvŕn. Preto ho používajte na ošetrovanie mastnej a aknóznej pleti prevažne len v zimnom období.

Normálna a suchá pleť

Výživná a zjemňujúca

1 lyžica pochúťkovej smotany alebo jemného tvarohu, 1 lyžička mrkvovej šťavy. Vymiešajte, naneste na pleť a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom zmyte záparom zo slezu alebo ľanového semena.

Ovsená maska

2 lyžice naklíčeného ovsa pomeľte a rozmiešajte s minerálkou na kašu. Naneste na vyčistenú pleť. Po 10 minútach opláchnite vlažnou vodou.

Banánová maska

1/4 zrelého banánu, lyžica vášho nočného krému, 3 kvapky citrónovej šťavy, 3 kvapky olivového alebo iného stolového oleja. Vymiešajte na hladkú kašu, nechajte pôsobiť 1 hodinu. Vhodné aj ako 10-dňová regeneračná kúra pri veľmi unavenej pleti.

Regeneračná

Pri príprave regeneračných masiek sa často využíva med. Treba však postupovať opatrne, lebo niektorí ľudia s precitlivenou pokožkou med neznášajú: 1 lyžičku sušeného mlieka zmiešajte s prevarenou vlažnou vodou a lyžičkou zohriateho medu. Masu naneste na tvár a dekolt a po 20 minútach zmyte teplou vodou.

Žĺtkovo – mandľová maska

1 žĺtok a 3-4 kvapky mandľového oleja (môžete nahradiť 1 lyžičkou mandľového krému). Natrite na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť 20 minút. Nakoniec odstráňte teplou vodou. Tvár treba po tejto maske nakrémovať iba v prípade veľmi citlivej a suchej pleti.

Upokojujúca maska na slnkom alebo inak podráždenú pleť

1/2 šálky tvarohu vymiešajte s trochou smotany a vyšľahaným bielkom na hustú kašu. Po nanesení nachajte pôsobiť 15-20 minút.

Alebo iná:
2 lyžice medu vymiešajte s 1 lyžicou tvarohu a 1 lyžičkou pochúťkovej smotany. Naneste na odlíčenú tvár, vrátane úst, prípadne aj na krk. Zmyte asi po 30 minútach pôsobenia.

Recept na pleťovú vodu

5 g lupienkov ruže, 100 ml prírodného bieleho vína, 50 ml destilovanej vody. Sušinu v tmavej fľaši zalejte vínom a dobre uzavreté lúhujte 2 týždne pri izbovej teplote. Potom sceďte, dôkladne vytlačte, prefiltrujte cez gázu a zrieďte destilovanou vodou. Takto získaná jemná pleťová voda má ideálne pH a je vhodná predovšetkým na suchú, podráždenú a starnúcu pleť.

womangalérie VŠETKY