SPÄŤ
Telo

Poznáte tajomstvo krásnej, sviežej a žiarivej pleti?

Od: Jana Vančová 1.9.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Proti vráskam a ďalším sprievodným znakom starnutia pleti účinne pomáha kyselina hyalurónová.

Aj vy túžite po krásnej, sviežej a mlado vyzerajúcej pleti? O tom sníva asi každá žena, bez ohľadu na vek. Problém je však v tom, že s pribúdajúcimi rôčkami sa naša pleť od toho vytúženého ideálu čoraz viac vzďaľuje. Pokožka sa vysušuje, stráca pružnosť, stáva sa krehkejšia. Objavujú sa vrásky – skrátka, začína starnúť. To však vôbec neznamená, že by sme sa s tým museli zmieriť a rezignovať. Na pomoc nám prichádza kyselina hyalurónová, ktorá regeneruje a rehydratuje pokožku. Vyhladzuje staršie vrásky a preventívne pôsobí proti vzniku nových. Okrem toho má aj schopnosť účinne korigovať rôzne problémové prejavy pleti.

žiarivej pleti

Kyselina hyalurónová sa nachádza v každom tkanive tela

Kyselina hyalurónová je priehľadná látka (hyalos znamená v gréčtine sklo), ktorá má výnimočnú schopnosť viazať vlhkosť. Funguje ako hubka, ktorá je schopná nasať až tisícnásobné množstvo vody, ako je jej vlastná hmotnosť. Nachádza sa v každom tkanive tela a v častiach, ktoré sa bez vlhkosti nezaobídu (očný sklovec, spojovacie tkanivo, tekutiny obklopujúce naše kĺby). Až 55 % z celkového obsahu kyseliny hyalurónovej v ľudskom organizme sa nachádza v pokožke. Táto kyselina, spolu s kolagénom, sa podieľajú nielen na správnej hydratácii pokožky a na jej mladistvom vzhľade, ale aj na jej ochrane. Vďaka svojej schopnosti udržať vlhkosť má táto látka veľmi dôležitú úlohu aj pri zvlhčovaní slizníc. Dokáže vypĺňať priestory medzi bunkami, zabraňuje prieniku baktérií vírusov a cudzorodých látok do organizmu. Súčasne pôsobí aj ako mazivo pohyblivých častí ľudského tela, ktoré sa bez vlhkosti nezaobídu a nemôžu riadne plniť svoju funkciu. Mimoriadne ju teda potrebujú aj naše svaly a kĺby.

Prečo ju teda potrebujeme, keď sa nachádza v našom tele …?

Pravda je však taká,  že životnosť kyseliny hyalurónovej v organizme je veľmi krátka. S pribúdajúcim vekom schopnosť organizmu vytvárať si akúkoľvek ochrannú látku, a teda aj kyselinu hyalurónovú, klesá. U 40-ročného človeka telo dokáže produkovať už iba polovicu toho množstva kyseliny hyalurónovej, ktoré by denne potrebovalo. Okrem pribúdajúceho veku sú však ďalšími nepriateľmi kyseliny hyalurónovej aj nikotín, nadmerné slnečné žiarenie a niektoré enzýmy. Ak tieto skutočnosti neberieme do úvahy, môžu nás zaskočiť nielen zdravotné problémy súvisiace s nedostatočnou produkciu HA, ale aj rýchle a nepríjemné príznaky starnutia pokožky

Používa sa v medicíne, aj pri riešení problémov pleti

Kyselina hyalurónová sa pôvodne využívala najmä v medicíne. Lekári ju používajú na zmiernenie ochorení, akým je artritída, chronický únavový syndróm, fibromyalgia, syndróm suchého oka a bolesti spojené s poškodením kĺbov. Pozitívne účinky sa jej pripisujú aj pri zvyšovaní mobility, bdelosti, kvality spánku, svalovej sily, sexuálnej potencie, hojenia rán a hustoty kostí. Pri riešení problémov krásy sa liečba kyselinou hyalurónovou používa na zníženie výskytu vrások, liniek na tvári, ovisnutej kože, jaziev a straty farby kože po akné.  

Kyselina hyalurónová sa môže do kože aplikovať buď  injekčne, alebo orálne prostredníctvom výživových doplnkov s obsahom tejto látky. Ďalšou možnosťou je používanie  kozmetických prípravkov, v ktorých je obsiahnutá. Okrem toho, že kyselina hyalurónová rehydratuje, regeneruje  a chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi. Udržuje pokožku pevnú a pružnú a vyhladzuje staršie vrásky. Účinne blokuje voľné radikály, zabraňuje vzniku strií a výrazne koriguje problémové prejavy pleti. Urýchľuje hojenie rán,  bráni vzniku jaziev, alebo – ak už sú – pomáha pri ich hojení.

žiarivej pletiDopĺňať si ju môžeme  aj formou stravy…

Keďže kyselinu hyalurónovú naše telo prirodzene produkuje, môžeme jej produkciu podporovať aj prostredníctvom stravy, čím môžeme dosiahnuť krajšiu a mladšie pôsobiacu pleť, lepší zrak, aj pružnejšie a lepšie fungujúce telo – najmä pokiaľ ide o kĺby a svaly. Na našom jedálnom lístku by teda nemali chýbať sójové bôby, ktoré vďaka vysokému obsahu fytoestrogénov pomáhajú telu produkovať viac kyseliny hyalurónovej. Konzumujme tofu, sójové mlieko, koreňovú zeleninu, ale aj dobrú a kvalitnú slepačiu polievku, ktorú by sme si mali navariť najmä zo slepačích kĺbov, kostí a koží. Produkciu kyseliny hyalurónovej v organizme podporuje aj kvalitné červené vínko, ktoré si môžeme s mierou dopriať.žiarivej pleti

Problémy s nedostatkom kyseliny hyalurónovej môžeme riešiť ešte efektívnejšie

Je síce pravda, že starnutie nemôžeme zastaviť, pretože je to prirodzený proces, ale problémy s ním súvisiace a v tomto prípade najmä tie, ktoré súvisia s nedostatočnou tvorbou kyseliny hyalurónovej, môžeme značne zmierniť. Preto je potrebné kyselinu hyalurónovú dodávať zvonku, a to formou rôznych kvalitných produktov.

Náš tip:

Pokožke a kĺbom mimoriadne osoží unikátny tekutý produkt, vyrobený z čistej kyseliny hyalurónovej, s mnohonásobnou molekulárnou hmotnosťou Hyalurmed a sérum pre krásnu pleť Hyalurmed, ktoré obsahuje bioaktívnu multimolekulárnu kyselinu hyalurónovú.

womangalérie VŠETKY