Starecké fľaky

Nenechajte pigmentové škvrny pokaziť vám náladu
Mapovité škvrny na pokožke tváre, v dekolte či na rukách vo väčšine prípadov nepredstavujú zdravotný problém, hlavne s pribúdajúcim vekom sa však stávajú čoraz častejším estetickým nedostatkom.

Starecké fľaky

Dôvody vzniku hnedých škvŕn, teda lokálnych hyperpigmentácií pokožky, sú rôznorodé a často za nimi môže stáť aj kombinácia rôznych faktorov. Môžu sa objaviť v súvislosti s hormonálnymi zmenami, napríklad počas tehotenstva alebo pri užívaní antikoncepcie, ale tiež po zahojení zápalu, keď koža na postihnuté miesto jednoducho vyšle viac farbiva. Najčastejšou príčinou je však nadmerné slnenie v spojení s nevhodnou kozmetikou a tzv. „photo aging“, teda starnutie kože s pribúdajúcim vekom v dôsledku dlhoročného vystavovania slnečným lúčom. Za vznik škvŕn môže prirodzené kožné farbivo melanín, ktoré sa na niektorých miestach nahromadí a vytvára tak tmavšie sfarbené plôšky. Melanín však v našej pokožke zohráva zrejme oveľa komplexnejšiu úlohu, ako len farbu našej pokožky: podieľa sa na imunologickej reakcii a ochrane pred voľnými radikálmi.

Dôležité je nezabudnúť, že slnečné žiarenie tvorbu pigmentu len ďalej stimuluje, opaľovaním teda nedosiahnete opätovné zjednotenie farby pokožky, ale naopak zintenzívnenie škvŕn. Zlou správou je, že vzniku malých hyperpigmentácií sa pravdepodobne počas života nevyhnete, netreba však z toho robiť tragédiu. S týmto kozmetickým problémom v nejakej forme bojujú takmer tri štvrtiny žien a našťastie existujú bezbolestné metódy, ako výskyt tmavých plôšok na viditeľných miestach významne zredukovať.

Ako predísť lokálnej hyperpigmentácii?
Najúčinnejšou zbraňou proti pigmentovým fliačkom je prevencia. Odstraňovanie vzniknutých škvŕn je totiž dlhodobý proces a v momente, keď dané miesto opäť vystavíte slnku, žiaľ, riskujete, že fľaky sa objavia opäť. Základom je teda predovšetkým zdravá miera v opaľovaní a premyslené predchádzanie vzniku škvŕn.

Prvou zásadou je účinne sa pred UV žiarením chrániť opaľovacím krémom s dostatočným ochranným faktorom, hlavne na miestach, ktoré sa opaľujú najviac – tvár, dekolt, ruky. Čím viac je totiž koža na týchto partiách počas života vystavovaná slnku bez ochrany, tým nerovnomernejšie sa sfarbuje pri každom ďalšom opálení. Keď chytáte bronz, vyvarujte sa aj prílišnému používaniu ďalšej kozmetiky. Častou chybou je nosenie parfumu na pláž. Voňavky či iné produkty totiž môžu na koži pri opaľovaní vyvolať rôzne reakcie, ktorých výsledkom je vznik stareckých škvŕn. Ak sa svojej obľúbenej vône teda neviete vzdať, aplikujte ju aspoň na miesta, ktoré slnku nie sú tak vystavené. Pozor si dávajte aj pri niektorých liekoch, napríklad antibiotikách. Pokiaľ príbalový leták neodporúča kombináciu so slnkom, počas ich užívania sa neopaľujte. Inak si pigmentové fľaky priam privolávate.

Zbaviť sa škvŕn nie je nemožné!
V ľahších prípadoch ich možno napríklad zredukovať použitím špeciálneho bieliaceho krému. Zvyčajne trvá 3 až 6 mesiacov, kým fľaky úplne zblednú. Krém na odstraňovanie pigmentových škvŕn môže predpísať dermatológ, ale zoženiete ho aj v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Možnosti boja s pigmentovými škvrnami:
– Prevencia, prevencia, prevencia: teda vyhýbať sa slnečnému žiareniu a používať krémy s vysokým ochranných faktorom – v lete až 50+

– Kryoterapia, teda opakované ošetrenie tekutým dusíkom, ktorý sa však používa iba na ojedinelé škvrny, napríklad práve „starecké fľaky“

– Chemický peeling, ktorý je vhodný pri väčších pigmentáciách napríklad hormonálneho pôvodu. Zjednotenie farby pokožky sa dá väčšinou dosiahnuť po absolvovaní 6-8 sedení

– Mikrodermabrazia, teda jemné zbrúsenie povrchových vrstiev kože. Efektivita tohto zákroku však závisí od typu škvrny, takže o jeho použití vám najlepšie poradí odborník

– Laser, ktorý sa môže rovnako použiť na zbrúsenie povrchovej pigmentovej vrstvy pokožky, alebo niektoré typy sa využívajú aj na hĺbkové odstraňovanie pigmentácie. Väčšinou sú potrebné 1-2 zákroky

– Intenzívne pulzné svetlo (IPL) je najúčinnejší spôsob odstraňovania  pigmentových škvŕn na tvári, dekolte alebo iných častiach tela. Je šetrné voči pokožke a pôsobí presne na štruktúry pigmentových buniek, ktoré likviduje. Bohužiaľ, jedno sedenie je pomerne drahé, navyše je zákrok potrebné opakovať

– Bieliace krémy sú vhodné na výrazné pigmentácie a v porovnaní s IPL sú oveľa lacnejšou alternatívou. Môže ich predpísať lekár alebo ich nájdete v lekárni. Ich účinnosť nie je okamžitá, treba vydržať cca 3-6 mesiacov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach