Viete, ako si čistiť kozmetické štetce?

Podobne, ako vlasy a oblečenie, aj prostriedky, s ktorými si denne skrášľujeme tvár potrebujú byť čisté. Ak si pravidelne nečistíme kozmetické štetce a hubky, veľmi ľahko si zaniesieme póry a spôsobíme nepríjemnú infekciu.

https://www.shutterstock.com

Ako čistiť kozmetické štetce a iných kozmetických pomocníkov?

Isté je, že väčšina z nás to nerobí ani dosť často, ani správne. Prepláchnutie pod teplou vodou, ani pretretie vlhčenou utierkou zvyčajne nestačí. Existuje však spôsob, ktorý vaše štetce a hubky zbaví baktérií a zároveň neuškodí našich potrebným pomocníkom.

Aspoň raz týždenne

Známi vizážisti čistia štetce minimálne dvakrát do týždňa, my by sme si mali na túto rutinu zvyknúť aspoň raz týždenne. Veľmi dôsledne treba čistiť najmú štetce a kefky, ktoré používame na nanášanie vlhkých alebo tekutých prípravkov. Vieme, že vlhké prostredie umožňuje nadmerný rast baktérií a húb. Baktérie a huby, sú pre pleť všeobecným zlom, o to viac, ak je vaša pleť sama o sebe podráždená alebo citlivá.

Stačí umyť konce štetcov

Namiesto toho, aby sme celú hlavu štetca alebo kefky namočili do misky s vodou, namočme len končeky štetín pod vlažnou tečúcou vodou. Prečo? Odborníci tvrdia, že ponorením celej hlavy štetca alebo kefky sa nakoniec rozpustí lepidlo, ktoré drží štetiny pohromade.

Voda nestačí

Samozrejme, ani samotná tečúca voda nestačí. Na čistenie štetín použime jemný detský šampón bez vône. Detský šampón je lepší ako bežné mydlo. Do misky nalejeme vody a šampón v pomere 2 : 1. Štetiny ponoríme do pripravenej zmesi a potom ich opláchneme, pričom pritláčame štetiny o dlaň z oboch strán, aby sme ich dôsledne premyli. Keď vymyjeme šampón ešte raz ich opláchneme pod teplou tečúcou vodou. Celý tento proces opakujeme podľa potreby, aspoň trikrát.

Nesušte ich fénom

Z vyčistených štetcov a kefiek vytlačíme prebytočnú vodu papierovou utierkou a potom ich naplocho položíme na pult. Dôležité je, aby štetiny visia cez okraj a mohli sa voľne vysušiť. Nikdy ich nesušme vo zvislej polohe, pretože stekajúca voda uvoľní lepidlo.

Aspoň raz za rok by sme mali investovať d nových štetcov, hubiek a kefiek. Všímajme si, či nemenia tvar, nestrácajú štetiny.