3 najčastejšie chyby pri slnení

Chyba č. 1: Zlá voľba slnečného faktora

Ľudia si neuvedomujú, že keď chcú na slnku stráviť viac hodín, musia úmerne tejto dobe tiež zvýšiť použitý OF. Pre ochranný faktor, ktorý chráni proti UVB žiareniu, sa na obale výrobku používa skratka OF či SPF, číslovka potom uvádza výšku ochrany. Ochrana pred UVA je označená piktogramom UVA v koliesku. A všeobecne platí, že čím vyššiu ochranu použijete, tým lepšie – teda čím vyšší je ochranný faktor opaľovacieho prípravku, tým dlhší pobyt na slnku bez rizika poškodenia kože. Napríklad opaľovací krém označený OF 10 by mal predĺžiť bezpečný pobyt na slnku, bez toho, že sa spálite, asi 10-krát.

chyby pri slnení

Chyba č. 2: Nedostatočné množstvo aplikovaného prípravku

I ten najúčinnejší systém UV filtrov bude optimálne fungovať iba vtedy, ak ho použijete v dostatočnom množstve a rovnomerne nanesiete na pokožku. „Rad výskumov odhalil, že užívatelia často nanesú iba polovičné množstvo prípravku, než je v skutočnosti nevyhnutné. To potom znižuje účinnosť, napr. z OF 50 na OF 30 a menej,“ hovorí Dr. Katja Warnke z oddelenia výskumu a vývoja slnečnej kozmetiky NIVEA. Napríklad dospelý človek by na jednu aplikáciu mal použiť 30 ml opaľovacieho krému – to sú približne dve plné polievkové lyžice. Skvelým vodidlom je tiež naša dlaň. Skúste viesť od zápästia až do polovice prostredníčka stredne hrubú linku opaľovacieho krému. Toto množstvo je vhodné pre jednu ruku, na tvár alebo na krk. Na nohy použite dvojnásobné množstvo. Nezabúdajte tiež na miesta, ktoré vás často natrieť ani nenapadne: nos, uši, pery, zátylok, boky, spodná časť chrbta, priehlavky a zadná strana kolien a nebojte sa pri aplikácii opaľovacieho prípravku požiadať o pomoc.

chyby pri slnení

Chyba č. 3: Nepoužívanie opaľovacích prípravkov mimo pláže

Problémom zostáva ochrana kože pri bežných aktivitách na slnku, ako sú prechádzky, šport a najmä práce v záhrade. V týchto prípadoch si muži i ženy potrebu ochrany pred slnečným žiarením príliš nepripúšťajú, pritom práve tu slnko pôsobí úplne rovnako, ako na pláži alebo pri vode.

chyby pri slnení

Novinky od značky NIVEA SUN

Pre deti:

Detské mlieko na opaľovanie v guľôčke OF 50+ (NIVEA SUN, 50 ml, 5,45 Eur)

Hravý, neparfumovaný, farebný roll-on ( v zelenom alebo ružovom variante ),  ktorého aplikácia je zábavná a presne vidíte, kde ste ho naniesli. Má praktické balenie, ktoré môžete mať kedykoľvek so sebou. Má vysokú UVB i UVA ochranu a je extrémne vodoodolný.

Detský sprej na opaľovanie OF 30  (NIVEA SUN, 300 ml, 15,55 Eur), Detský sprej na opaľovanie OF 50+  (NIVEA SUN, 300 ml, 18,09 Eur) 

Majú veľké, 300 ml balenie v praktickom dávkovači, ktorý zaisťuje rovnomernú aplikáciu. Hydratujúce zloženie ošetruje jemnú detskú pokožku. Znižujú riziko vzniku slnečných alergií, zabraňujú poškodeniu kože, vzniknutému slnečným žiarením. Majú vysokú UVB i UVA ochranu a sú extrémne vodoodolné.

Pre dospelých:

Sprej na opaľovanie Sensitive OF 50+  (NIVEA SUN, 200 ml, 15,55 Eur)

Špeciálna ochrana pre citlivú pokožku, ktorá býva slnkom podráždená alebo máva alergickú reakciu. Má ľahké zloženie bez parfumu, obsahuje aloe vera, pantenol a licochalcon A. Dermatologicky testované a schválené.

Sprej na opaľovanie Sensitive OF 30  (NIVEA SUN, 200 ml, 13,99 Eur)

Jemná ochrana pre citlivú pokožku, ktorá má sklon k slnečnému podráždeniu. Ľahké zloženie bez parfumu obsahuje aloe vera, pantenol a jojobový olej, ktorý pokožku upokojuje. Dermatologicky testované.

Hydratačný sprej na opaľovanie OF 20  (NIVEA SUN, 300 ml, 13,99 Eur)

Veľké, 300 ml balenie s praktickou pumpičkou je nový spôsob nanášania s rovnomernou aplikáciou. Dlho a intenzívne hydratuje pokožku. Znižuje riziko vzniku slnečných alergií, zabraňuje poškodeniu kože, vzniknutému slnečným žiarením. Vodoodolné zloženie.

Foto: nivea