Bylinkový parfum z vlastnej dielne

Aj vy máte pocit, že nádhernú vôňu byliniek alebo kvetov by bolo dobré uchovať v parfume s nezameniteľnou arómou? A čo tak “uväzniť ” túto voňavú nádheru do fľaštičky, privoňať si k nej, a zahaliť sa do nej, kedykoľvek sa vám zažiada – hoci aj uprostred zimy? Skúste si pripraviť vlastný parfum…

parfumSuroviny:

2 šálky voňavých byliniek podľa ľubovôle – môžeme skúsiť napríklad levanduľu, šalviu a nechtík, ale môžeme zvoliť aj lupienky ruží, voňavých klinčekov, či materinu dúšku, fialky, č iné kvety alebo bylinky. Pomer byliniek je tiež ľubovoľný. Okrem toho budeme potrebovať slnečnicový alebo mandľový olej a približne 70 ml vodky.
Na prípravu jedného parfumu budeme potrebovať asi 2 šálky byliniek či kvetov.

Postup:

Prvú dávku  byliniek alebo kvetov dobre potlačíme rukami a potom vložíme do sklenej nádoby s uzáverom a prelejeme olejom  tak, aby všetky rastlinky boli namočené. Bylinkovo-olejovú zmes dobre pretrasieme a uložíme na slnečné miesto na 24 hodín. Potom nálev scedíme a do precedeného oleja vložíme druhú dávku byliniek, ktoré sme dobre pomačkali medzi prstami. Opäť pohár uzavrieme, dobre pretrasieme a uložíme na 24 hodín na slnečné miesto. Po uplynutí tejto doby bylinky scedíme a vyhodíme, pričom do vylúhovaného oleja pridáme ďalšie pomačkané bylinky a znovu necháme na slnečnom mieste lúhovať. Tento proces opakujeme približne po dobu jedného týždňa, kým vylúhovaný olejček nezačne krásne voňať. Ešte raz scedíme a do vonného oleja nalejeme alkohol.

Nakoniec voňavú zmes dôkladne premiešame lyžičkou, postavíme na okno a počkáme, kým alkohol v pohári klesne nadol. Potom zoberieme injekčnú striekačku natiahneme do nej voňavý alkohol a prelejeme do flakónu. Dobre uzavrieme – a máme vlastný parfum!

Save