Labioplastika: Čoraz viac žien chce úpravu aj „tam dole“

Viete, čo všetko sa skrýva pod pojmom labioplastika?

Viete, o ktorú plastickú operáciu za ostatné roky mimoriadne vzrastá záujem? Nazýva sa labioplastika a ide o úpravu vonkajšieho tvaru ženských genitálií. Najčastejšie sa dávajú operovať ženy, a to i v mladom veku, ktoré majú nesúmerné pysky ohanbia alebo ktorým vnútorné pysky presahujú vonkajšie, či inak neesteticky pôsobia.

labioplastika

Keď nám genitálie spôsobujú nepohodlie

Paradoxne, štúdie ukázali, že mužom až tak veľmi nezáleží na tvare pyskov, ako sa ženy  domnievajú, a dokonca mnohým mužom sa páčia aj väčšie pysky, ktoré často považujú ženy za neestetické. Samozrejme, niektoré plastické operácie vonkajších genitálií sú potrebné aj zo zdravotného a funkčného hľadiska a môže ich odporučiť odborník. Sú to napríklad prípady športovkýň, ktorým nadmerné vonkajšie genitálie spôsobujú problém pri športe, či v tesnom oblečení alebo predstavujú zvýšené riziko infekcie a podobne. Niektoré ženy s väčšími pyskami majú problém aj so sexuálnym diskomfortom či bolesťou počas sexuálneho styku, ale aj s nemožnosťou dosiahnuť sexuálne uspokojenie z dôvodu sťaženého prístupu ku klitorisu alebo do vagíny.

Cesta k vyššiemu sebavedomiu a kvalitnejšiemu životu

V každom prípade, labioplastika je veľkým trendom medzi mladými i staršími dámami. Pozrime sa teda na tento druh relatívne novej operácie bližšie. Labioplastika je bezpečnou a efektívnou metódou, ktorá prispieva k lepšiemu vzhľadu i funkčnosti ženských genitálií, čo pozitívne vplýva na zvýšenie sebavedomia a zlepšenie kvality života žien. Nie je to teda len operácia pre krásu ako takú. Tiež je však dôležité uvedomiť si, že neexistuje žiadny zdroj, ktorý by jasne definoval rozmery veľkých či malých pyskov ženského ohanbia. Je preto otázkou individuálneho vnímania, čo ženy považujú za akceptovateľné.

Pozor však – všetko má svoju funkciu!

Ak si myslíme, že pysky sú zbytočnosťou, sme na veľkom omyle, preto treba zvážiť, do akej miery si ich chceme dať zmenšiť. Samozrejme, na klinike nás na to upozornia. Hlavnou fyziologickou funkciou ohanbia je ochrana vnútorných pohlavných orgánov v ženskom tele a podpora reprodukčných  a sexuálnych aktivít. Chráni tiež pred vstupom infekcie do močovej rúry a vylučovacej sústavy – takže nejde len o zbytočné kusy tkaniva, ako by ste sa mohli domnievať.  Neraz sa stane, že o úpravu žiada žena, ktorá má vlastne všetko v poriadku, nepociťuje ani problém, len jednoducho počula o tejto možnosti a zdá sa jej, že má veľké pysky alebo hypertrofiu a až odborník jej vysvetlí, že dôvod na operáciu neexistuje.

Najčastejšie po pôrode a kvôli starnutiu

Podľa odborníkov, ktorí sa tomuto zákroku venujú, cieľom operácie je podľa potreby zmenšenie malých pyskov ohanbia, tvarovanie pyskov ohanbia do plnšej formy, či ich zmenšenie odstránením nadbytočného tuku. Dôvodom na operáciu môžu byť aj deformácie, ktoré vznikli v dôsledku genetických daností, po úraze alebo pri pôrode. Často ženy vyhľadávajú labioplastiku z dôvodu zmien aj v dôsledku starnutia, kedy tkanivá strácajú pružnosť.

MUDr. Daniel Mládek, PhD., primár plastickej chirurgie z Avelane Clinic
MUDr. Daniel Mládek, PhD., primár plastickej chirurgie z Avelane Clinic

Viac o labioplastike a jej dôvodoch hovorí MUDr. Daniel Mládek, PhD., MPH primár plastickej chirurgie z Avelane Clinic – kliniky plastickej chirurgie a laserovej medicíny v Nitre:

Ako prebieha samotná operácia?

Je niekoľko spôsobov, ako zákrok uskutočniť. Základným operačným postupom je amputácia prevísajúcej časti malých pyskov skalpelom alebo laserom. V prípade použitia skalpela je potrebné zašiť oblasť reznej strany. V prípade laserového zákroku nie je potrebné šitie. Rizikom však môže byť poškodenie nervových zakončení a neprirodzený vzhľad  miesta jazvy.

Ďalšou technikou je centrálna klinová resekcia –  pri nej sa nadbytočné tkanivo odstraňuje z prostriedku pyskov. Aj v tomto prípade, keďže ide o odstránenie celej časti väziva, môžu byť poškodené nervové zakončenia.

De-epitelializácia tiež odstraňuje nadbytočné tkanivo z prostriedku pyskov, avšak na rozdiel od predchádzajúcej metódy odstraňuje vrstvy epitelu z oboch strán pyskov, nie ucelený kus tkaniva. Táto metóda zachováva okraje pyskov, ako aj najcitlivejšie nervové zakončenia v ich štruktúre. Ak sa zákrok uskutoční pomocou laseru, výhodou je minimalizácia krvácania. Na všetky detaily, riziká i možné komplikácie sa informujte v klinike, ktorú ste si na zákrok vybrali.

Koľko trvá zotavenie?

Zvyčajne sa tento zákrok realizuje v lokálnom znecitlivení. Intímne oblasti budete mať po operácii prekryté sterilnou gázou, občasné krvácanie či mokvanie z rany môže pretrvávať 2 až 3 dni po operácii. Bežné aktivity a fyzicky nenáročnú prácu možno po zákroku začať vykonávať už po 3 až 4 dňoch, ale s fyzickou záťažou a tiež so sexuálnym stykom treba počkať aspoň 3 až 4 týždne.

Zdroj: www.avelane.com

a www.facebook.com/avelane/

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach