Máte problém s jazvami?

Aby sa jazvy dobre zahojili

Žiadna jazva nie je pekná, žiaľ, jazvy sú častým dôsledkom bežných chirurgických výkonov, rán. Často k nim dôjdeme kvôli úrazom, či popáleninám. Čo robiť a nerobiť, aby sa nám jazva čo najskôr zahojila, aby nenastali komplikácie? Aby po zahojení vyzerala čo možno najlepšie?

problém s jazvami

Aké typy jaziev poznáme?

Nie je jazva ako jazva a podľa typu k jej liečbe a minimalizácii treba aj pristupovať. Jazvy podľa typu delíme na hypetrofické (vyvýšené), keloidné (prečnievajúce cez línie rany) a atrofické (preliačené). Hypertrofické sú zvyčajne červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé a nepríjemné. Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, ale nerozširujú sa mimo oblasti pôvodného zranenia. Tvoria sa v priebehu dvoch týždňov po poranení.

Keloidné sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíri aj mimo pôvodného zranenia. Často sú červené alebo tmavšie v porovnaní s okolitou kožou. Môžu vzniknúť aj neskôr po zranení, zhoršujú sa počas tehotenstva.

Atrofické jazvy vznikajú, ak sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože – príkladom sú jazvy po akné alebo po ovčích kiahňach.

Aj strie patria k jazvám špeciálnymi druhmi jazvičiek, ktoré poznáme mnohé veľmi dobre, špeciálne po tehotenstve sú strie. Sú spôsobené rýchlym naťahovaním kože následkom rýchleho rastu, zmeny telesnej hmotnosti alebo v období tehotenstva.

problém s jazvami

Čo potrebuje jazva, na to aby sa dobre zahojila?

Veľký vplyv na estetiku jazvy má dobre zahojenie rany, ktorou vznikla. Preto je dôležité dbať v čase hojenia o dôkladnú čistotu rany – aby sa do nej nedostala infekcia, aby bola v pokoji a môžeme jej pomáhať rôznymi prípravkami. Vo všeobecnosti platí, že hojenie jaziev vyžaduje vlhkosť a kyslík. Schopnosť hojenia kože je u každého človeka iná. Babičky kedysi potierali jazvy domácim nesoleným sadlom, ľubovníkovým olejom či tinktúrou zo skorocelu. Dnes už máme mnohé iné prípravky na lepšie hojenie jaziev a ich lepší vzhľad.

Náš tip na liečbu jaziev: hydrogél Epicyn

Hydrogél Epicyn™ od spoločnosti OCULUS Innovative Sciences predstavuje vysokoúčinnú starostlivosť o hypertrofické a keloidné jazvy. Funguje tak, že kontrolované voľné kyslíkové radikály v prípravku napadnú bunkovú stenu jednobunkových patogénnych mikroorganizmov, tie sa následne rozpadnú.

problém s jazvami

Na zdravé bunky gél nepôsobí, pretože majú väčšiu hustotu a sú početnejšie, teda nepoškodzuje zdravé tkanivo.

Tento gél je antimikrobiálny, protizápalový, podporuje migráciu fibroblastov, zvyšuje kapilárnu perfúziu a podporuje angiogenézu. Urýchľuje proces granulácie a epitelizácie. Jedinečný je i tým, že vzniká pomocou patentovanej elektrochemickej úpravy zriedenej slanej vody, technológie Microcyn. Je vhodný pre všetky vekové kategórie.

Zloženie hydrogélu Epicyn™: elektrolyzovaná voda 89,99%, kyselina chlórna (HClO) 0,0032%, chlórnan sodný (NaClO) 0,0008%.

Čo s nevzhľadnými jazvami?

V prípade, že sa nám jazva zle zahojila a je na mieste, na ktorom nám veľmi vadí, môžeme si vybrať niektorý z moderných spôsobov zlepšenia stavu jaziev a ich minimalizácie – či už laserom, operačným zákrokom alebo inými prostriedkami. Musíme si však uvedomiť, že žiadna jazva nezmizne úplne. Jazva mení svoj tvar i veľkosť až do roku a pol od svojho vzniku. Ak si ju chceme dať upraviť, mali by sme vedieť, že čerstvejšie jazvy sa odstraňujú omnoho jednoduchšie a s lepším efektom v porovnaní so starými.

www.acare.sk

-sz-

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach