Nie je pedikúra ako pedikúra!

Nádherné, na pohľad pestované a atraktívne chodidlá sú vítaným potešením nielen žien, ale aj mužov. Pedikérske služby sa v dnešnej dobe tešia čoraz väčšej obľube, a to nielen po estetickej a kozmetickej stránke, ale aj z hľadiska zdravotníckej prevencie. Nohy nás nosia takmer celý život a preto si zaslúžia rovnakú starostlivosť ako ruky, vlasy, či pleť. Najmä po letnej sezóne doslova prahnú po regenerácii a kvalitnej starostlivosti.

Dobrá verzus zlá pedikúra

Z laického uhla pohľadu je pomerne ťažké posúdiť správne urobenú pedikúru. Spoliehame sa častokrát na výsledný estetický efekt, no potrebné si je všímať viacero dôležitých faktov. Tým najhlavnejším je jednoznačne hygiena a čistota na pracovisku. Čiže prístroje a pomôcky, ktoré prichádzajú do styku s kožou, pokiaľ pracovník podceňuje epidomiologickú závažnosť procesu práce s ľudským telom, vypovedá to o jeho prístupe a profesionalite.

pedikúra

Pre koho je pedikúra vhodná a aký má mať postup?

Pedikérska starostlivosť je vhodná v akomkoľvek veku. Výnimku tvoria jedine deti. Začať sa môže už v tínedžerskom období, ktoré je typické nielen zvýšenou intenzitou športových aktivít, ale aj nevhodným obúvaním. Správna pedikúra by mala predchádzať kontrole, kompletnej prehliadke stavu chodidiel. Rovnako dôležité je aj získanie informácií, týkajúcich sa klientovho zdravotného stavu a prípadných možných alergií. Až po konzultácii a dôkladnej prehliadke chodidiel by mal pedikér na základe svojich vedomostí zvážiť, či použije mokrú alebo suchú pedikúru.

Aký je rozdiel medzi suchou a mokrou pedikúrou?

Suchá pedikúra sa praktizuje bez predošlého namáčania chodidiel a využíva špeciálne prístroje a frézky na obrusovanie zrhohovatenej kože, či ošetrenie nechtov. Výhodou takejto pedikúry je okrem iného aj vylúčenie poranenia, pretože pracuje bez skalpela. Suchú pedikúru ocenia najmä ľudia trpiaci diabetom, ktorí vyžadujú veľmi šetrnú a citlivú starostlivosť a prístup.

Mokrá pedikúra je neodmyslitelne spojená s relaxačným kúpeľom nôh. Do kúpeľa sa pridávajú osviežujúce a zmäkčujúce prípravky, najčastejšie kúpeľná soľ. Nohy sa pomocou mokrej pedikúry vydezinfikujú a pripravia na odstránenie stvrdnutej pokožky na päte, pod prstami, či na bruškách chodidiel, vhodnými adeptmi na takúto pedikúru sú najmä ľudia s potivými typmi chodidiel.

Neželané „suveníry“

Každý rok, v lete či v zime, veľa z nás trávi čas na kúpaliskách, plavárňach či na rôznych pobytoch v kúpeľoch. Takéto miesta s veľkým počtom ludí  sú ideálnym priestorom pre šírenie baktérií, infekcií a plesní. Výsledkom môžu byť nepekné kožné ochorenia, či estetické problémy, ktoré si často prinesieme až domov. Podľa európskej štúdie trpí aktuálne mykózami, teda klinickou formou plesní na nohách, až 60 % dospelej populácie, ide o zdravotný problém, ktorý by mal byť riešený urgentne, pretože zárodky plesní sa dokážu udržať nákazlivé pri živote až 5 rokov. Navyše, veľmi ľahko sa môžu rozšíriť aj na iné telové partie, či už prostredníctvom uteráka, alebo manikúrových pomôcok, pretože mykóza je infekčným ochorením.

Niekoľko tipov na doma…

? Pravidelne si  nohy masírujte

? Krémujte a hydratujte chodidlá pred spaním

? Doprajte nohám intenzívny píling

? Používajte škrabky na nohy

? Vyhraďte si špeciálny uterák na nohy a perte ho v čo najvyššej teplote, raz za čas je vhodné použiť aj protiplesňové prostriedky na pranie

? Používajte púder na nohy denne

? Ponožky si vymieňajte denne a uprednostnite skôr prírodný materiál

? Noste iba svoju obuv a zásadne ju nikomu nepožičiavajte

? Dodržujte hygienu a v saunách, či cudzích sprchách noste vždy náhradnú obuv

? Doprajte si kvalitnú pedikúru, aspoň 3x do roka!!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach