Svrbia vás v noci nohy? Tu je dôvod!

Nočné kŕče v nohách, syndróm nepokojných nôh, ale aj svrbenie chodidiel či lýtok sú veľmi nepríjemné stavy, ktoré nám nedovolia poriadne sa vyspať.

Svrbia vás v noci nohy
https://stock.adobe.com

Svrbia vás v noci nohy? Aké môžu byť príčiny?

Samozrejme, nedá sa zovšeobecňovať – u každého človeka, vzhľadom na jeho zdravotný stav a životný štýl to môže spôsobovať čosi iné. Jedna z novších teórií tvrdí, že najčastejšie nočné svrbenie spôsobuje zmena cirkadiálnych rytmov na konci dňa. V noci dochádza k poklesu protizápalových chemikálií v tele, čo môže prispieť k svrbeniu. Ak sa však dermatológov spýtate na možné príčiny, určite si povzdychnú, pretože je ich veľmi veľa.

Najčastejšie príčiny, svrbenia nôh v noci:

Atletická noha

Začervenanie, praskanie pokožky medzi prstami, odlupovanie, šupiny často znamenajú hubové ochorenie, ktoré je potrebné liečiť. Problému sa hovorí atletická noha, pretože často postihuje športovcov, ktorí sa veľa na nohách potia a udržiavajú ich v nepriedušných teniskách.

Suchá koža

Starnutím má vonkajšia vrstva našej kože čoraz slabšiu schopnosť udržať vodu. A keďže ich stále používame, suchosť sa ešte zvýrazní. Pomôckou je hydratačný krém.

Mohlo by vás zaujímať

nohy o našom zdraví

Čo prezradia nohy o našom zdraví?

Viete o tom, že nohy môžu upozorniť na vaše zdravotné problémy? Vzhľad chodidiel, ich pach, tvar, žlté nechty a ďalšie zmeny môžu nasvedčovať o tom, že niečo nie … Čítaj ďaľej

Ekzémy a psoriáza

Pri týchto kožných problémoch bývajú často postihnuté svrbením aj iné miesta tela, nielen nohy. Ekzémy sa často vyskytujú v záhyboch, pod kolenami, psoriáza býva často viditeľná najmä na lýtkach. Kožný lekár nám predpíše najvhodnejšie prípravky na ošetrovanie pokožky.

Iné zdravotné problémy

Svrbenie nôh v noci môže spôsobiť aj poškodenie nervov vplyvom nekontrolovaného diabetu, ale tiež aj ochorenie pečene. I keď sa teda zdá malicherným problémom, je vhodné pátrať po príčine.

Ako si pomôcť?

Svrbia vás v noci nohy? V prvom rade sa musíme ubezpečiť, že nemáme plesňové ochorenie. Nepríjemné pocity svrbenia zmierni pravidelné používanie hydratačného krému, produkty s mentolom schladia. Svrbenie môže zintenzívniť aj prežívaný stres, a preto sa ho snažme odbúrať. Rovnako aj úzkostné stavy a depresie, či dokonca neurózy, môžu mať ako sekundárny prejav svrbenie pokožky.