Trápia vás škaredé päty?

Horúce dni a letné sandáliky rýchlo odhalia naše nedostatky!

Aj vy túžite po krásnych, hebkých a hladkých chodidlách? Ale namiesto toho máte, najmä po chladných mesiacoch, problém so suchou a popraskanou kožou na pätách? Tak v tom prípade treba okamžite začať konať a vyhlásiť bleskovú skrášľujúcu kúru. Ináč ostanú sny o zvodných nohách v úžasných sandálikoch iba v ríši snov…

Trápia vás škaredé päty

Návšteva pedikúry to istí…

Všetko závisí od toho, či máme čas alebo peniaze na návštevu pedikúry. Ak áno, čím skôr si zarezervujme u pedikérky termín, vychutnajme si tento čas a potom sa o svoje chodidlá pravidelne starajme. Nezabúdajme na pravidelný večerný píling chodidiel pri sprchovaní či kúpaní a následné ošetrenie nôh výživným krémom. Pokožku na pätách si môžeme udržiavať hladkú aj pravidelným zbrusovaním pemzou. Podobnú výbornú službu nám urobí aj prechádzka naboso po piesku – nemusí to byť vždy práve pri mori, stačí aj piesková pláž pri jazere.

Pedikúra doma musí začať  teplým kúpeľom

Skôr než si začneme odstraňovať zhrubnutú kožu na pätách, doprajme svojim nohám aspoň 15-minútový kúpeľ. Podľa ľubovôle si do teplej vody pridajme morskú alebo inú kúpeľovú soľ či prísadu. Niekto zase nedá dopustiť na mydlový roztok, čiže vodu obohatenú penou do kúpeľa Osvedčuje sa aj pridanie olivového oleja. Po kúpeli nohy zľahka osušíme, ale nie úplne, pretože pokožky by mala ostať mierne vlhká. Takto sa stvrdnutá koža ľahšie odstraňuje.Po osušení začneme odstraňovať zhrubnutú kožu pemzou, špeciálnou škrabkou alebo pilníkom na päty. Pemzou to ide síce najpomalšie, ale mnohé pedikérky nedajú práve na ňu dopustiť, pretože päty sa vraj takto zbrúsia najjemnejšie. Nesmieme však veľmi silno drhnúť, aby sme nenarobili viac škody ako osohu.

Ako ešte možno zjemniť drsné päty?

Zhrubnutej pokožke na pätách veľmi osoží aj natieranie 5 % salicylovou masťou. Toto je vhodné urobiť navečer, alebo aj cez deň, ak nemusíme zopár hodín nikam ísť a na takto ošetrené nohy si natiahneme bavlnené ponožky.

Tvarohový zábal

Výborný účinok má aj tvaroh, ktorý si v hrubej vrstve natrieme na päty, potom si nohy navlečieme do igelitového vrecka a na to si ešte obujeme ponožky. Necháme pôsobiť aspoň 1 hodinu a potom zmyjeme vlažnou vodou. Pokožka na pätách zmäkne a my sa môžeme pustiť do odstraňovania zhrubnutej kože.

Banánová kúra

Zhrubnutú kožu na nohách môžeme veľmi účinne ošetriť aj kašičkou z roztlačeného banánu, ktorú nanesieme na drsné päty. Nakoniec si nohy zabalíme do igelitového vrecka a necháme aspoň hodinku pôsobiť. Potom opláchneme vlažnou vodou, osušíme a môžeme začať odstraňovať zhrubnutú kožu. Nezabudnime nakoniec nohy ošetriť výživným krémom a nezabúdajme ani na každovečerné krémovanie nôh, pričom určite nevynechajme  svoje päty. Veľmi hojivé je aj ošetrenie jelením lojom (tyčinka na pery), z ktorého si môžeme pripraviť mimoriadne účinný krém tak, že si tyčinku (alebo viac tyčiniek) jelenieho loja rozpustíme v troche vody, zamiešame a týmto krémom si nohy natrieme na noc. Dobre sa osvedčujú aj krémy s pridaním bambuckého masla, alebo bambucké maslo samotné.

Dobrá rada na záver:

Zvyknite si na malý každovečerný rituál a vaše nohy sa vám odvďačia hebkosťou a jemnosťou: Každý večer si nohy po kúpeli či sprchovaní, osušte, ošetrite krémom a obujte si mäkké, voľné ponožky s voľnejšou gumičkou. Táto nenáročná kúra, ktorá pôsobí počas vášho spánku, vás milo prekvapí.