SPÄŤ
Wellness

Wellness – dokonalý pocit blaha

Od: Henrieta Karabova 11.1.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Emociálna stránka ovláda podstatnú časť našej osobnosti. To znamená, že ak je človek zle psychicky naladený a snaží sa cvičiť alebo urobiť niečo pre svoje zdravie, nedosiahne očakávaný efekt bez zapojenia emócií a pozitívneho aktivizovania mysle. Ako si osvojiť základné návyky Wellness, ktoré kombinujú všetky tieto zložky?

Na začiatok vám poskytneme niekoľko rád

pocit blaha

 

Telesné a pohybové aktivity

Cvičte s rozumom a radosťou. Dbajte na to, aby ste nekráčali do posilňovne s odporom, ale aby ste sa na to tešili. Predstavte si, ako sa po cvičení budete cítiť skvele, uvoľnite sa a prekonajte svoje negatívne pocity. Snažte sa vyberať také pohybové aktivity, ktoré zlepšia vašu kondíciu, svalovú hmotu a zároveň vylepšia váš kardiovaskulárny systém.

pocit blaha

 

Naučte sa relaxovať

Jedna múdrosť hovorí, že kto chce dosahovať maximálne výkony, musí dokázať aj maximálne relaxovať. Skrátka, robte všetko na maximum. Keď pracujete, nerozptyľujte sa myšlienkami na včerajší večer alebo nasledujúci víkend. Takisto, keď oddychujete, nerozptyľujte sa myšlienkami na prácu a na to, ako všetko nestíhate. Vychutnajte si príjemné okamžiky.

 

Nikto nedokáže dosahovať maximálny výkon 10 hodín denne. Aj počas práce treba vypnúť. Doprajte si niekoľkokrát denne 5-minútový relax. Dokonca, aj keď sa vám darí. Ak správne stimulujete svoj mozog cvičením, dokáže dlhšie vytrvať pri dosahovaní vysokých výkonov a informácie sa vám ľahšie presunú z krátkodobej pamäte do dlhodobej. To isté platí aj pri štúdiu alebo čítaní.

pocit blaha

Ako na to?

Počas práce alebo čítania sa narovnajte na stoličke, zatvorte oči. Dýchajte zhlboka a postupne sa uvoľňujte smerom od päty k hlave. Sústreďte sa na každú časť svojho tela. Preciťujte uvoľnenie každého svalu, nechajte hrejivý pocit plynúť vašim telom a myslite na niečo príjemné – šum mora, rieky, prechádzku po rozkvitnutej záhrade. Veľmi účinné je aj zacvičiť si a poriadne sa pritom zadýchať. Urobte si zopár drepov, upažení, predpažení, zabehajte si intenzívne niekoľko sekúnd na mieste. Podľa ázijskej múdrosti by sa mal každý človek denne aspoň 7-krát „spotiť“. To je, samozrejme, ťažko predstaviteľné, ale posilňujte si aspoň
kardiovaskulárny systém a niekoľkokrát denne sa zadýchajte. Stačí napríklad vymeniť výťah za schody.

pocit blahaOsvojte si denné návyky na prežitie pekného dňa

Urobte si každý deň príjemné ráno. Privítajte ho úsmevom. Namiesto nepríjemného zvuku budíka zvoľte radšej budenie príjemnou hudbou. Nevyleťte z postele 15 minút pred odchodom. Radšej sa zobuďte o hodinu skôr, príjemne sa popreťahujte, naraňajkujte a upravte. Takto môžete vykročiť spokojná do nového dňa. Do práce necestujte v čase najväčších zápch. Nerozčuľujte sa nad červeným svetlom na semaforoch. Veď vďaka nemu sa dostanete tam, kam chcete. Spomeňte si na chaos, keď semafory nefungujú.

Niekoľkokrát do týždňa si doprajte príjemný kúpeľ s penou do kúpeľa, pustite si príjemnú hudbu, zažnite sviečku a oddychujte. Po kúpeli sa natrite pleťovým mliekom, ktoré stimuluje vaše pozitívne nálady a blahodárne pôsobí na vašu pokožku.

Každý večer pred spaním si pred očami premietnite ešte raz prežitý deň. Na nepríjemné udalosti nemyslite a snažte sa vybaviť všetko krásne a príjemné, čo ste počas dňa prežili. S touto pozitívnou myšlienkou potom zaspávajte.

Naučte sa ovládať svoje pocity a emócie

Šéf alebo kolega vás v práci neskutočne nahnevá. Najradšej by ste im vykričali všetko, čo vám na jazyk príde. Skúste to v sebe udržať a kvôli chvíľkovému rozladeniu neprísť o miesto. Otočte sa a vybehnite si 5-krát hore a dolu po schodoch. To najhoršie bude za vami a môžete sa pokojnejšia vrátiť do kancelárie. Ak nie je k dispozícii schodište, prejdite sa rýchlou chôdzou po čerstvom vzduchu.

Tešte sa z každej maličkosti

Kto dokáže vychutnávať život plnými dúškami a každú minútu prežíva s vedomím, že je výnimočná, disponuje nevysýchajúcim prameňom životnej radosti. Šťastie spočíva v okamihoch, ktoré často prepasieme, lebo deň prežívame s pocitom, že nič nestíhame. Všímajte si krásy okolo seba, zapadajúce slnko, krásnu prírodu. Napríklad pri jazde autom, keď beháte alebo bicyklujete, vnímajte svet okolo seba a zabudnite, kam sa ponáhľate. Aj tak tam nedôjdete skôr. Keď sa naučíte sústrediť sa na všetko, čo práve robíte, zmení to blahodarne vaše myslenie. Negatívne myšlienky a nepríjemné zážitky strácajú silu a častejšie postrehnete to, čo prináša malé radosti do života.

pocit blaha

Učte sa pozorne pozerať, vnímať širokospektrálne svet okolo seba, privoňať, ochutnať, počúvať, cítiť, skrátka vnímať všetku krásu okolo seba. Využite každú chvíľku na trénovanie bdelosti: uvedomujte si, ako sedíte, dýchate, stojíte, ležíte, čo práve cítite, vidíte, čo si želáte, všímajte si pozorne seba aj ľudí okolo vás.

Skroťte svoje depresie

pocit blahaCítite sa prechodne alebo dlhší čas zle, nemáte energiu, ste vnútorne nespokojná? Proti nepríjemným pocitom nebojujte hneď. Kto žije podľa hesla „Indiáni bolesť nepoznajú“, spotrebuje nekonečne veľa energie na potláčanie bolesti. Nepotláčajte svoje pocity, dajte im priestor.

Vyhľadajte miesto, kde vás nikto nebude rušiť a zahĺbte sa do seba. Nechajte svoje negatívne pocity prúdiť telom. Zanadávajte si, poplačte, dupajte, boxujte do podušky – skrátka robte všetko, čo sa vám zachce. Potom si položte ruky na brucho, pokojne a zhlboka dýchajte a pátrajte po svojich pocitoch. Vstaňte a vráťte sa do všedného života.

Myslite pozitívne

pocit blahaJe obdivuhodné, ako si dokážeme sami strpčovať život. Náš mozog funguje totiž tak geniálne, že sa správa takmer rovnako, keď si vybavíme nejakú skutočnosť, ako keď ju skutočne prežijeme. Svojimi myšlienkami teda tvoríme svoju skutočnosť. Vymýšľame si katastrofické scenáre, kritizujeme sa, sami si navodzujeme negatívne
myšlienky. To, čo vnímate, nie je vo väčšine prípadov až také zlé. Aktívne si môžete vytvárať pozitívne myšlienky trénovaním a vytváraním kladných formulácií. Napríklad, keď idete na rokovanie, konkurz alebo skúšku, nehovorte si: „Nie som pripravená, určite pohorím…“ Namiesto toho si povedzte: „ Mám jasnú myseľ, viem, čo robím a určite budem úspešná.“

Odbúrajte stresy

Keď ste vystresovaná, vypnite, uvoľnite sa, urobte si prestávku alebo sa choďte prejsť. Urobte si svoju zbierku radostí. Po príchode z práce si pripravte príjemnú šálku čaju alebo kávy, pustite si hudbu. Obklopte sa farbami, zažnite si voňavú sviečku a venujte sa sama sebe. Prečítajte si obľúbenú knihu, prelistujte časopis. Doprajte si dostatok spánku. Prospeje to vašej kráse aj vašim nervom. Po nabitom týždni si naplánujte príjemný víkend.

Zvyšujte si sebavedomie

Nálada sa dá ovplyvniť aj držaním tela. Kráčajte dynamicky, vzpriamene, zľahka sa hojdajte a zhlboka dýchajte. Keď k tomu pridáte mierny úsmev, úspech je zaručený.

Majte sa radi. Nehľadajte na sebe iba chyby, tešte sa zo svojich kladov. No a čo, že nie ste taká štíhla ako nejaká modelka! Máte predsa iné pozitíva, o ktorých ona nemôže ani snívať.

Ľudia vnímajú iných ľudí tak, ako sa oni prezentujú. Ak budete omieľať, že dnes vyzeráte a cítite sa hrozne, aj ostatní vás tak budú vnímať. Ak presvedčíte samu seba, že dnes vyzeráte a cítite sa úžasne a podľa toho sa budete aj správať, aj ostatní vo vás uvidia šarmantnú krásku.

Stravujte sa zdravo a pre radosť

Potrava je zdrojom telesnej energie a motorom pre procesy v tele, ktoré podporujú dobrú náladu. Nesnažte sa týrať svoje telo aj dušu hladovaním. Doprajte si chutné a zdravé jedlo a neprepočítavajte obsah taniera na kalórie, odoberáte si tak veľa životnej radosti a pôžitkov. Jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré vám dodajú životnú energiu.

pocit blaha

Niekedy sa môžete rozmaznávať aj sladkosťami. Sladkosti človeku vylepšujú náladu a čokoláda vyvoláva pocit šťastia. Netreba to však preháňať, dajte si kúsok a dobre ho vychutnajte. Naučte sa jesť viac zdravých pokrmov a potom budete zabúdať na nezdravé jedlá. Dajte si záležať na stolovaní a podľa možností ho vychutnávajte v príjemnej spoločnosti.

womangalérie VŠETKY