10 lekcií starostlivosti o vlasy

1. Základom starostlivosti je správny šampón!

Správna starostlivosť sa vždy začína pri umývaní. Nevhodne zvolený šampón môže sťažiť úpravu vlasov, tie sa potom môžu ľahšie mastiť alebo môže byť obtiažne dosiahnuť ich objem, lesk a pod. Šampón vyberajte podľa typu svojich vlasov (farbené, mastné, jemné, suché, vlnité) a podľa účinku, ktorý požadujete (objem, lesk, uhladenie, proti lupinám a pod.). Výber prípravkov najlepšie konzultujte s kaderníkom, väčšinou pozná vaše vlasy najlepšie. A počítajte s tým, že samotný šampón nestačí, dôležitá je tiež následná starostlivosť (kondicionér, balzam, kúra …).

starostlivosti o vlasy

2. Kondicionér nevynechávajte!

Kondicionér uzatvára po umytí kutikulu vlasu a zanechá vlasy poddajné, hebké, lesklé, ktoré sa navyše nezamotávajú. Ak následnú starostlivosť zanedbávate najmä z časových dôvodov, vyberte si kondicionér či iné ošetrujúce prípravky, ktoré sa nevymývajú. Aby ste predišli masteniu pokožky hlavy, aplikujte kondicionér iba do strednej časti vlasov a ku končekom.

starostlivosti o vlasy

3. Vlasy vždy dôkladne opláchnite!

Opláchnutiu vlasov vždy venujte veľkú pozornosť a vymyte dôkladne všetky zvyšky šampónu a ďalších ošetrujúcich prípravkov. Je to dôležité nielen kvôli vášmu pocitu z vlasov (ktoré by inak boli ťažké, splihnuté, bez lesku), ale hlavne kvôli zdraviu vlasov, pretože nevymyté zvyšky prípravkov môžu spôsobiť vznik lupín alebo iných problémov spojených s pokožkou hlavy. Navyše sa vlasy môžu viac mastiť, účes nedrží, rýchlejšie plihne a chýba mu lesk.

4. S mokrými vlasmi opatrne!

Mokré vlasy sú veľmi zraniteľné a náchylné na poškodenie. Nešetrné zaobchádzanie s mokrými vlasmi je po usušení viditeľné voľným okom – vlasy sú „chlpaté“, pretrhané, viac sa lámu. Preto v žiadnom prípade nechoďte spať s mokrými vlasmi, pri česaní ich nenapínajte silou, nespínajte ich do pevnej gumičky či sponky – môžu sa polámať. A mokré vlasy tiež nefrotírujte, ale po umytí vlasy zľahka vytlačte a zabaľte do uteráka. Uterák prebytočnú vodu odsaje, povrch vlasov zostane hladký a potom ich môžete jednoducho upravovať.

starostlivosti o vlasy

5. Jednoduchá ochrana

Chráňte vlasy pred slnkom! Zviažte ich do uzla na temene a votrite do nich malé množstvo vlasovej kúry, ktorá ich ochráni a súčasne hydratuje. Používajte tiež prípravky obsahujúce UVA/UVB filtre a doprajte im intenzívnu regeneráciu.

6. Menej znamená viac!

Vlasy je veľakrát nutné umývať častejšie, najmä ak sa vám mastia, nedržia, sú plné prachu a pod. Umývajte si ich pokojne denne, ale používajte len kvalitné prípravky a v primeranom množstve.  Na prvé umytie stačia asi dve čajové lyžičky šampónu (podľa dĺžky vlasov). Šampón vo vlasoch nechajte len nevyhnutný čas – vlasy jemne premasírujte. I keď sa pri prvom umytí väčšinou bohatá pena nevytvorí, šampón určite rozpustil mastnotu a nečistoty. Vlasy opláchnite a na druhé umytie aplikujte len asi lyžičku šampónu a postupujte rovnakým spôsobom. Ak vlasy umývate každý druhý deň, stačí iba jedno šampónovanie. A veľkú pozornosť vždy venujte záverečnému opláchnutiu.

7. Nie je hrebeň ako hrebeň!

 

Hrebeň či kefa je súčasťou správnej starostlivosti o vlasy. Nevhodná kefa vlasy často spretrhá, nerozčeše a navyše i ťahá, čo je veľmi nepríjemné. Najvhodnejšie je používať kefy z prírodných štetín, ktoré sú šetrnejšie k vlasom, dokonale vlasy uhladzujú a hodia sa i na fénovanie či úpravu vlasov. Nech používate akúkoľvek kefu alebo hrebeň, udržujte ich stále čisté.

starostlivosti o vlasy

8. Pozor na horúci vzduch!

Spôsob sušenia a vysúšania tiež ovplyvňuje kvalitu vlasov. Fúkanie príliš horúcim vzduchom nie je vhodné, lebo presušuje vlasy. Na ochranu vlasov pred teplom používajte rôzne ochranné termoregulačné prípravky (napr. penové tužidlá so špeciálnou Thermo Care formulou), a pamätajte tiež na regeneráciu a rôzne vlasové masky. Vlasy sušte stredným stupňom fúkania takmer dosucha. Pri vysúšaní fénom vždy smerujte hubicu fénu dole po smere rastu vlasových šupiniek, povrch vlasov potom zostane hladký a nádherne lesklý. Až po presušení začnite vlasy vlažným vzduchom tvarovať, budú lepšie držať. Po fénovaní doprajte vlasom tzv. “studený šok” – prefúkajte vlasy prúdom studeného vzduchu, ktorý uzavrie ich povrch a vlasy tak získajú neuveriteľný lesk a prirodzený vzhľad.

9. A čo gumičky?

 

Copíky a vrkôčiky patria k obľúbeným účesom, ale stiahnutie gumičkami na celý deň vlasom škodí – vlasy príliš utiahnu, čo sa môže prejaviť tým, že vlasy „bolia“. Navyše môžu byť prelámané a pretrhané. Na dlhé vlasy preto používajte gumičky látkové alebo froté, v žiadnom prípade nie obyčajné gumové. Zabránite tak lámaniu a trhaniu vlasov.

starostlivosti o vlasy

10. Pravidelne navštevujte kaderníka

I keď máte dlhé vlasy alebo si ich nechávate narásť, je ich pravidelná úprava nevyhnutná. Kaderníka navštevujte pravidelne, nechajte si vlasy upraviť, aby účes stále dobre vyzeral. Tiež si nechajte zastrihnúť končeky, aby sa vám neštiepili. Do rúk kaderníka zverte i farbenie dlhých vlasov. Kaderník má dostatok skúseností a poradí si s farbením v celej dĺžke vašich vlasov a s vašimi prípadnými vlasovými problémami.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach