5 najčastejších chýb v starostlivosti o vlasy

I keď často vôbec netušíme, v starostlivosti o vlasy často robíme chyby.

Používame kozmetiku, ktorá sa pre naše vlasy nehodí. Aplikujeme kozmetiky zbytočne veľa alebo sme pri úprave vlasov príliš vynaliezavé a tak miesto toho, aby sme svoj účes vystavovali na obdiv, nezostáva nám iné, než nasadiť si čiapku. Zaujíma vás akých chýb sa dopúšťame?

VlasyChyba č. 1 – Vlasy si sťahujete príliš napevno
Sťahujete si ich do pevných chvostov? Stala sa čelenka Vaším každodenným spoločníkom? Sťahovanie vlasov dozadu, obzvlášť príliš pevne, môže viesť k rozštiepeniu, polámaniu a inému poškodeniu vlasov. Vlasy na veľký ťah a tlak často reagujú i vypadávaním. Ak ale vlasy prestanete nadmerne zaťažovať, problémy väčšinou ustúpia. Než však vlasy dorastú a vrátia sa do kondície, bude to chvíľu trvať.

Riešenie:
Nemusíte sa vzdávať drdolov, vrkočov a chvostov, len ich tak nesťahujte, nechajte ich voľnejšie a pusťte ich nižšie. Používajte radšej jemné, látkou potiahnuté gumičky, pretože tie sú k vlasom najšetrnejšie. „A tiež myslite na to, že mokré vlasy sú veľmi zraniteľné a náchylné na poškodenie „takže pozor na sťahovanie mokrých vlasov do pevných gumičiek, v žiadnom prípade nechoďte spať s mokrými vlasmi a nešúchajte ich uterákom, ale po umytí ich jemne vytlačte a zabaľte do uteráka. Ten prebytočnú vodu odsaje, povrch vlasov zostane hladký a môžete ich potom jednoducho upravovať. A nezabudnite, že šetrné rozčesávanie vlasov bez ťahania vám uľahčí kondicionér, zanechá vlasy poddajné, hebké, lesklé, ktoré sa navyše nezamotávajú.

Vlasy

Chyba č. 2 – Nechávajte si vlasy melírovať len v dolnej časti pri končekoch
Každá žena chce byť pôvabná a zaujímavá, a tak občas zatúži po zmene. Nečudo, že nás lákajú najnovšie trendy farbenia vlasov. Ak sú navyše k vlasom šetrné, prečo ich nevyskúšať. Ale pozor! Teoreticky to síce znie ako skvelé riešenie, ale zdanie klame. Moderné techniky farbenia, keď dochádza k farbeniu iba dolnej polovice vlasov pri končekoch (tvz. ombré melír, melíry balayage a freestyle), patrili k najžiadanejším melírovacím trendom roku 2012, ale ich šetrnosť je len zdanlivá. Je síce pravda, že týmto spôsobom je pôsobeniu chemických prípravkov vystavovaná menšia časť vlasov, ale na rozdiel od melírov aplikovaných od korienkov, kde sú vlasy najsilnejšie, dochádza k farbeniu ich najzraniteľnejšej časti. A ak melírujete vlasy, ktoré už raz farbené boli, čo u týchto „krátkodobejších“ techník väčšinou býva, potom môže dôjsť i k poškodeniu vlasov. Farbenie radšej zverte do rúk kaderníka, má skúsenosti s farbením vlasov akejkoľvek dĺžky, s radikálnou zmenou farby i s odfarbovaním. Vy sa potom zameriate na správnu domácu starostlivosť o farbené vlasy, ktorá vlasy ochráni pred vyblednutím.

Riešenie:
Ak patríte k ženám, ktoré moderné melírovacie techniky vyskúšali, možno bojujete s rozštiepenými končekmi. I keď sa vám to nemusí páčiť, jediným riešením je nechať si vlasy zastrihnúť a zamerať sa na prevenciu – na správnu starostlivosť o vlasy. A možno tiež s kaderníkom skonzultujte, či by nepomohlo semi-permanentné farbenie, ktoré vlasy ošetruje a dodá svieži a bohatší vzhľad po celej dĺžke. Ak sa svojho účesu vzdať nechcete, potom vlasom dožičte intenzívnu regeneráciu – pravidelne používajte ošetrujúce prípravky a dvakrát týždenne aplikujte masku. Ich používaním dodáte vlasom výživu, pružnosť a lesk a predĺžite trvanlivosť farebného odtieňa.

VlasyChyba č. 3 – Používate príliš mnoho stylingu
Hoci sa to nezdá, pre skvelý účes je najdôležitejší strih. Krásne vlasy zďaleka nevyžadujú toľko prípravkov, ako máme tendenciu používať. Veľké množstvo a veľa druhov stylingu je zbytočné a vlasy potom oťažejú a rýchlo spľasnú.

Riešenie:
Penové tužidlo pomôže dodať vlasom objem a mať účes tzv. pod kontrolou. Dôležitá je ale správna aplikácia: najprv tužidlo naneste do dlaní (množstvo s veľkosťou tenisovej loptičky – záleží na dĺžke Vašich vlasov). Potom ho prstami naneste najskôr ku korienkom vlasov, odkiaľ ho hrebeňom so širšími zubmi rovnomerne rozčešte po celej dĺžke vlasov. Pri výbere stylingu zvážte, akú úroveň fixácie si prajete: chcete účes, ktorý sa po celý deň ani nehne, alebo preferujete živý účes, ktorý si môžete zmeniť kedykoľvek počas dňa?

VlasyChyba č. 4 – Na pravidelnú starostlivosť si vyberáme prípravky 2v1
Kto by nechcel jeden flakónik na všetko? Určite sa vám páči šampón, ktorý umýva, uhladzuje, chráni vlasy a zlepšuje ich rozčesávanie… Vlasy sú s ním umyté raz-dva a nemusíte sa zdržovať s ďalšou starostlivosťou. Avšak pozor ! Také šampóny sú ideálne na cesty a do fitka, ale na pravidelnú starostlivosť ideálne nie sú. Pri dlhodobom používaní sa Vám môže, rovnako ako pri umývaní vlasov zle zvoleným šampónom, kvalita vlasov zhoršiť. Vyberajte preto šampón, ktorý bude šetrný k pokožke hlavy a vlasy dokonale očistí. A regeneráciu, ochranu a výživu prenechajte kondicionéru či inej následnej starostlivosti.

Riešenie:
Šampón vyberajte podľa typu svojich vlasov (farbené, mastné, jemné, suché, vlniteé) a podľa účinku, ktorý požadujete (objem, lesk, uhladenie, proti lupinám a pod.). Pri umývaní vlasy vždy dokonale opláchnite. Je to dôležité nielen kvôli kráse vlasov, ale hlavne kvôli ich zdraviu, pretože nevymyté zvyšky prípravkov môžu spôsobiť vznik lupín alebo iných problémov spojených s pokožkou hlavy. Navyše sa vlasy môžu viac mastiť, účes nedrží, rýchlejšie spľasne a chýba mu lesk.Vlasy

Chyba č. 5 – Pri vysúšaní vlasov ste až príliš profesionálni
Fúkanie v predklone kedysi bývalo tou najrafinovanejšou technikou pri vysúšaní vlasov v domácich podmienkach. Dnes už ale guľaté kefy, výkonné fény a módne účesy nie sú len výsadou kaderníckych salónov. Ženy sú pri úprave svojich vlasov oveľa vynaliezavejšie, čo ale zároveň znamená viac horúceho vzduchu, viac kefovania a väčšiu záťaž pre vlasy. Pritom je pre ich krásu a zdravie dôležité šetrné vysúšanie a tvarovanie.

Riešenie:  
Pamätajte na to, že spôsob vysúšania ovplyvňje kvalitu vlasov. Takže najprv mokré vlasy presušte tzv. stredným stupňom fúkania takmer dosucha. Pri vysúšaní ich prečesávajte prstami a hubicu fénu smerujte nadol po smere rastu vlasových šupiniek. Povrch vlasov potom zostane hladký a lesklý. Až po presušení začnite vlasy vlažným vzduchom tvarovať, budú lepšie držať. Používajte prípravky, ktoré chránia vlasy pred poškodením teplom.  Z času na čas dožičte vlasom trochu úľavy a nechajte ich uschnúť prirodzene.

Nivea

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach