Veľká vlasová poradňa

Či už sa ženy chystajú na prvé rande, večeru s priateľmi alebo do práce, vždy túžia po žiarivom vzhľade vlasov. Pre ženy s jemnými vlasmi bola ale doteraz cesta k prirodzene lesklému účesu vždy plná kompromisov: „Jemné vlasy potrebujú zvláštnu starostlivosť. Na jednej strane môže príliš veľké množstvo výživných zložiek jemné vlasy zaťažovať, na druhej strane sú vlasy, ktoré nedostávajú dostatok starostlivosti, suché, unavené, akoby bez života. Navyše prípravky pre lesk vlasov často obsahujú zložky, ktoré sa lepšie hodia pre silné vlasy. To znamená, že doteraz ženy s jemnými vlasmi museli voliť medzi leskom a kvalitnou starostlivostťou, ale museli sa vzdať objemu, alebo naopak dali prednosť objemu, ale ich vlasy boli suché a unavené. Prišame ám 10 tipov ako sa starť o jemé vlasy.

vlasová poradňa

1. Prípravky vždy vyberajte podľa typu vlasov
Ak neviete, aký typ vlasov máte, spýtajte sa svojho kaderníka. Jemné vlasy sú spravidla mäkšie a tenšie a majú menší objem. Tiež sa horšie upravujú, pretože sú nestabilné. Silné vlasy sú hrubšie a pevnejšie, čo znamená, že všeobecne majú väčší objem a sú odolnejšie. Preto by ženy s jemnými vlasmi mali používať produkty s ľahkým zložením, ktoré vlasy zbytočne nezaťažujú. Mnoho výrobkov na lesk vlasov napríklad obsahuje zložky, ktoré sa viac hodia pre silnejšie vlasy. To isté platí pre laky na vlasy – ak ich zloženie obsahuje príliš mnoho vlhkosti, vlasy zaťažujú.

vlasová poradňa2. Strih – základ pekného účesu
Pre zdravý lesk a objem vlasov, ktorý vydrží po celý deň, by ste mali začať kvalitne od základu – nechávajte si vlasy upravovať a pravidelne a odborne zastrihávať. Vlasy bez tvaru nemajú žiadny objem. Krátke vlasy treba zastrihávať každé štyri týždne, pri dlhých vlasoch stačí raz za 6 až 8 týždňov.

3. Správna starostlivosť sa vždy začína pri umývaní
Pri umývaní je dôležitý nielen šampón vhodný pre váš typ vlasov, ale i správny postup. Vlasy najprv prepláchnite prúdom teplej vody a aspoň jednu minútu ich máčajte. Jedine tak sa štruktúra vlasov dostatočne otvorí a pri umývaní sa uvoľnia všetky nečistoty. Naneste šampón, vlasy jemne pretrite v dlaniach a pokožku hlavy masírujte bruškami prstov. Potom opláchnite. Šampónovanie môžete ešte raz zopakovať, ak si ale vlasy umývate každý druhý deň, stačí šampón použiť len raz. Na záver umývania vlasy dôkladne opláchnite vlažnou vodou – oplachujte asi 3 minúty – štruktúra vlasov sa uzavrie a vlasy budú krásne lesklé.

vlasová poradňa4. Nevynechávajte kondicionér!
Kondicionér po umytí uzatvára povrch vlasu a zanechá vlasy poddajné, hebké a lesklé. Súčasne uľahčuje ich rozčesávanie. Vyberajte však prípravky určené jemným vlasom, ktoré vlasy nezaťažujú. Ak máte pocit, že nie vždy máte čas použiť kondicionér, použite expresnú starostlivosť, ktorá sa nevymýva.

5. Používajte optimálne množstvo prípravku
Všeobecne sa odporúča, v závislosti od dĺžky vlasov, použiť šampón v množstve 1–2 dávok veľkosti lieskového orieška. Po opláchnutí šampónu použite kondicionér a votrite ho do vlasov po celej ich dĺžke. Ak cítite, že je povrch vlasov ešte drsný a dá sa predpokladať, že sa vlasy budú ťažko rozčesávať, malé množstvo kondicionéru ešte pridajte. Kondicionér používajte iba na spodné 2/3 vlasov a ku končekom, vlasy pri hlave sa nebudú tak mastiť. Navyše horná tretina vlasov, pozdĺž vlasovej línie, obvykle nebýva poškodená.

6. Vlasy dôkladne opláchnite!
Opláchnutiu vlasov vždy venujte veľkú pozornosť a vymyte dôkladne všetky zvyšky šampónu a ďalších ošetrujúcich prípravkov. Je to dôležité nielen kvôli pocitu z vlasov (ktoré by inak boli ťažké, splihnuté, bez lesku), ale hlavne kvôli zdraviu vlasov. Nevymyté zvyšky prípravkov môžu spôsobiť vznik lupín alebo iných problémov spojených s pokožkou hlavy. Navyše sa vlasy môžu viac mastiť, účes nedrží, rýchlejšie plihne a chýba mu lesk.

7. S mokrými vlasmi opatrne!
Mokré vlasy sú veľmi zraniteľné a náchylné na poškodenie. Nechoďte spať s mokrými vlasmi, pri česaní ich neťahajte a nenapínajte silou, nespínajte ich do pevnej gumičky či sponky – môžu sa polámať. Mokré vlasy nefrotírujte, ale po umytí ich jemne vytlačte a zabaľte do uteráka. Uterák prebytočnú vodu odsaje, povrch vlasov zostane hladký a môžete ich potom jednoducho upravovať.

vlasová poradňa8. Pozor na hrebene
I hrebeň či kefa je súčasťou správnej starostlivosti o vlasy. Nepoužívajte kefy z umelej hmoty, ktoré vlasy vytrhávajú a lámu. Kefa s prírodnými štetinami je šetrnejšia k vlasom, zabraňuje elektrizovaniu vlasov, vlasy dokonale uhladzuje a hodí sa i na fénovanie či úpravu vlasov.

9. Správny styling
Jemné vlasy vysúšajte pomocou kvalitného fénu s vysokým výkonom. Najskôr vyfúkajte vlasy pri korienkoch, môžete ich vysúšať i v predklone. Požadovaný objem docielite pomocou širšej guľatej kefy, veľkých Velcro natáčok alebo nahrievacích natáčok, ktoré vlasom dodajú extra pružný objem. Pre ľahšiu úpravu účesu použite penové tužidlo pre jemné vlasy (1–2 dávky veľkosti marhule). Pre záverečnú fixáciu účesu naneste lak určený špeciálne jemným vlasom a rozstrekovač držte vo vzdialenosti aspoň 20 centimetrov od hlavy.

10. Pre prirodzený lesk a silu
Snažte sa svoje vlasy čo najmenej zaťažovať. Vyhýbajte sa prílišnému vystavovaniu UV žiareniu a vlasy dôkladne oplachujte po kúpaní v mori či v bazéne. Vyhýbajte sa prílišnému mechanickému zaťažovaniu a správnu starostlivosť konzultujte s kaderníkom, pretože vlasom, ktoré nedostávajú dostatok starostlivosti, chýba lesk a sú ako bez života.

 

Zdroj: Nivea

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach