Nôžky v teple

    V chladných zimných dňoch najrýchlejšie prenikne do tela chlad od nôh. Preto je dobre zateplená a vode odolná obuv dôležitá ochrana pred nachladnutím. Viete, podľa čoho si vyberiete najlepšie zimné topánky?  

    Pri výbere obuvi na zimu dbajte predovšetkým na jej nepremokavosť a dobrú tepelnú izoláciu. Najlepší materiál je koža, či už si zvolíte zateplené topánky, alebo čižmičky.

    Ako si vybrať správne zimnú obuv?

    Zimnú obuv vyberajte asi o pol centimetra väčšiu, než je vaša veľkosť a dostatočne širokú, lebo v tesných topánkach noha rýchlo premrzne. Ak nosievate do zimnej obuvi teplé ponožky, pri skúšaní si ich obujte. Pocitu studených nôh môžu zabrániť aj teplé vložky. Sú hrubšie, dobre držia teplo a izolujú od vlhka a chladu. Čižmy i topánky musia byť dostatočne stabilné aj na zasneženom a šmykľavom povrchu, mali by mať preto nižšie a masívnejšie opätky. Keďže je obuv v zime  vystavená chladu a vlhku, podrážky by mali byť dôkladne prišité, a nie len lepené.

    Nepodceňujme starostlivosť o obuv

    Životnosť zimnej obuvi predĺžite používaním  impregnačných prostriedkov. Chránite tak nielen samotnú obuv, ale aj svoje nohy pred mokrom. Ešte pred prvým použitím nastriekajte na topánky tri vrstvy impregnačného spreja. Po každom použití treba obuv nechať dôkladne vyschnúť a vyvetrať. Po vyčistení opäť na obuvi obnovte impregnáciu, postačí už len v jednej vrstve. Vplyvom potenia nôh dochádza k zvlhnutiu aj vnútrajška obuvi, a to je ideálne prostredie pre tvorbu baktérií a mykóz. Preto vždy z topánok vyberte aj vložky. Po vyzutí obuv napnite na napináky zodpovedajúcej veľkosti, aby si udržala tvar. Kožené topánky pred sušením vysteľte novinami a nesušte ich prudko pri peci alebo pod radiátorom, ale nechajte ich vyschnúť pri izbovej teplote. Nezabudnite na pravidelné striedanie obuvi,   vydrží dlhšie v dobrom stave.

    Syntetická obuv síce nevyžaduje špeciálnu údržbu, ale…

    Obuv zo syntetických materiálov nevyžaduje takúto dôkladnú údržbu. Netreba ju krémovať, stačí zbaviť ju špiny, utrieť vlhkou handrou a preleštiť hubkou. O to dôkladnejšie však treba dbať na vysušenie vnútra topánok, pretože v umelej koži sa noha viac potí. Na zimu je určite vhodnejšia kožená obuv, syntetický materiál nemá také tepelné vlastnosti ako koža a navyše, môže popraskať a  zmeniť svoj vzhľad.  

    Martina Hanzelová

    Save

    Sledujte nás aj na sociálnych sieťach