Sedmikráska skrášli pleť

  Táto nenápadná, a pritom krásna kvetinka má mnohoraké účinky a vedeli už o nich aj v dávnej minulosti. Podľa starej legendy, sedmikráska vznikla zo sĺz Panny Márie, keď musela aj s malým Ježišom utiecť do Egypta.

  Sedmikráska

  Sedmikrásku uctievali aj starí Germáni – bola kvetinou bohyne menom Freya a považovali ju za symbol plodnosti a nového začiatku. Naši predkovia si ju uctievali a pripisovali jej takmer zázračné účinky. Sotva čo prišli prvé jarné dni a trochu sa oteplilo, usilovne hľadali sedmikrásky. Prvé tri kvety sedmikrások, ktoré našli, požuli a prehltli. Kto tak urobil, vraj dvanásť mesiacov nemal horúčky.  Sedmikráska však liečila aj žalúdočné problémy. Aby jej kúzlo zaúčinkovalo a naplno sa rozvinulo, kázali naši predkovia ústami odtrhnúť tri kvety sedmikrások, požuť a prehltnúť. Žalúdočné problémy vraj rýchlo pominú…

  Svätojánske kúzlo

  Mimoriadnu moc má vraj sedmikráska odtrhnutá počas Svätojánskej noci medzi dvanástou hodinou nočnou a jednou hodinou po polnoci. Ak sa vám takú podarí nájsť, treba ju vraj zabaliť do papiera a zobrať so sebou, ak máte nejakúdôležitú schôdzku, stretnutie, alebo treba vybaviť niečo mimoriadne dôležité. Sedmikráska vraj prinesie úspech!

  Sedmikrásková maska pre krásnu pleť

  1 polievkovú lyžicu sušených kvetov sedmikrások zalejeme polovicou šálky horúcej, prevarenej vody  a necháme 30 minút vylúhovať. Potom scedíme a nalejeme do fľašky. Na prípravu masky zmiešame 3 polievkové lyžice sedmikráskového výluhu s 2 polievkovými lyžicami ílovitej hliny a s 1 čajovou lyžičkou tekutého medu. Masku nanesieme na očistenú pleť a necháme pôsobiť 15 minút. Potom opláchneme vlažnou vodou. Pleť ostane krásna a jemná.